Poród razem czy osobno?

Z pewnością to pytanie zadajesz sobie od momentu kiedy dowiedziałaś się o ciąży. Rodzic samotnie? Czy może wraz z mężem? Na wstępie należy zaznaczyć, że tej decyzji nie powinnaś podejmować sama. Poród jest wydarzeniem bardzo intymnym. Dlatego decyzji o tym, czy rodzić w pojedynkę czy razem, nie można nikomu narzucać. Decyzję powinna należeć do Was obojga jako przyszłych rodziców. Dylemat rodzić razem czy osobno, dotyczy każdego mężczyzny, który w najbliższej przyszłości stanie się ojcem. Należy pamiętać, że  nie chodzi tu tylko o Twój komfort  i Twoją psychikę podczas porodu,  musisz mieć na uwadze również chęci swojego partnera.

Poród razem czy osobno?

Trochę historii…

W dzisiejszych czasach uczestnictwo przyszłego  ojca w porodzie  jest zjawiskiem powszechnym, jednak nie zawsze tak było. Porody rodzinne są znane od lat 60 XX wieku, wcześniej na Sali porodowej mógł przebywać tylko jeden mężczyzna i był to… lekarz.  Inni osobnicy płci męskiej mogli sobie tylko wyobrażać jak wygląda poród i przez co przechodzi ich kobieta.

Współcześnie w Polsce, olbrzymia większość szpitali zachęca do tzw. porodu rodzinnego, czyli z obecnością ojca lub innej, dowolnie wybranej bliskiej osoby. Prawo decyzji o porodzie rodzinnym, jak i wybór osoby towarzyszącej należy do Ciebie.

Statystyki

Badania statystyczne udowodniły, że obecność ojca dziecka  przy porodzie ma więcej pozytywnych stron niż negatywnych, chodzi tu głownie o kobietę, o jej psychikę, o jej komfort , o jej poczucie bezpieczeństwa. To wokół niej rozgrywa się ‘akcja’  i to właśnie dobro jej samej i dziecka powinno być na pierwszym planie.  Badania również dowodzą tego, że pobyt przyszłego ojca na Sali porodowej zmniejsza ryzyko komplikacji porodowych. Z czego to wynika? Wynika to z tego, że kobieta mając przy sobie partnera czuję się bezpieczniej, czuję, że nie jest tam sama, opuszczona i zdana tylko na siebie, przez co w pełni skupia się na dobru dziecka, a w konsekwencji na samym porodzie i na jego przebiegu. Ogromną rolę odgrywa tu również samo wspólne przeżycie tak ważnej chwili, z pewnością umacnia to więź pomiędzy przyszłymi rodzicami.

Kto może Ci towarzyszyć?

Jednak poród rodzinny to nie tylko obecność ojca na Sali porodowej, należy zaznaczyć, że wcale nie musi to być ojciec dziecka. Może to być siostra, przyjaciółka, czy przyszła babcia. Wybór kto będzie towarzyszył w tej ważnej chwili należy tylko i wyłącznie do Ciebie.

Powinna to być osoba, która swoją obecnością pozytywnie na Ciebie wpływa. Wraz z Tobą powinna również uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia. Poród rodzinny odbywa się w szpitalu, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem: Czujesz się pewniej, bo ma przy boku bliską osobę, a wraz z dzieckiem cały czas znajdujesz się pod fachową opieką położniczo-lekarską.

Dodatkowa osoba podczas porodu to komfort głównie dla Ciebie. Taka osoba w trakcie przyjścia na świat nowego człowieka może Ci bardzo pomóc-podać szklankę wody, potrzymać za rękę, czy pomasować plecy, a nawet pomóc liczyć skurcze, to niby nic wielkiego, a naprawdę może bardzo wiele zdziałać.

Sala porodowa- nie taka straszna

Kolejnym zagadnieniem jest to gdzie się odbywa taki poród. Zwykle jest to szpital. W dzisiejszych czasach sale do porodów rodzinnych  są zwykle urządzane tak jak pokoje mieszkalne. Czasami znajdują się tam – zamiast czy obok zwykłych łóżek – krzesła porodowe, które umożliwią Ci rodzenie w pozycji pionowej, ułatwiającej parcie. Pokoiki dadzą poczucie intymności, stwarzając domową atmosferę, która zapewnie korzystnie wpłynie na Ciebie jak i Twoje nowonarodzone maleństwo.

Poród rodzinny= Poród aktywny

Poród rodzinny to poród aktywny .Kobieta zazwyczaj chodzi, przyjmuje dowolną pozycję do parcia, korzysta ze sprzętów pozwalających  „walczyć” z bólem i przyspieszających akcję porodową: drabinki (ułatwiają utrzymanie pionowej pozycji, co znacznie przyspiesza poród), worki sako (pozwalają przyjąć dowolną pozycję podczas skurczów), gumowe piłki (ułatwiają dziecku opuszczenie się w dół kanału rodnego, gdyż siedząc na niej możesz kołysać biodrami, rozluźniając w ten sposób mięśnie). Również podczas porodu rodzinnego możesz poprosić o znieczulenie, aby zmniejszyć ból porodowy.

 

Moda na porody rodzinne

Należy jednak pamiętać, że wiele kobiet wybiera poród rodzinny tylko ze względu na modę,  przyszli rodzice nie chcą być w tyle , dlatego też decydują się na ten rodzaj porodu. Zdarza się, też tak, że jest to błędna decyzja, gdyż często przyszli ojcowie nie są gotowi na takie przeżycia.

Istnieje grupa panów, którzy nie są w stanie znieść widoku cierpiącej żony, krwi oraz wytrzymać krzyków. Z kolei kobiety bardzo często zmuszają do tego swoich mężczyzn, ponieważ obecność ojca przy narodzinach wydaje im się rzeczą naturalną.  Skutkiem tego są np. bardzo częste omdlenia przyszłych ojców na Sali porodowej.  Nie wpływa to pozytywnie na stan kobiety rodzącej, taka położnica zamiast  całkowicie skupić się na porodzie  i dobru dziecka, skupia się na mężu,  w konsekwencji np. przestaje przeć.

Niechęć mężczyzn do tego typu przeżyć wcale nie świadczy o  ich egoizmie czy też niedojrzałości. Istnieją bowiem mężczyźni, którzy po porodzie rodzinnym, przestają pożądać swoich kobiet i nie jest to od nich zależne.
Seksuolodzy twierdzą, że pobyt mężczyzny na Sali porodowej wcale nie jest dobrym pomysłem. Widok krocza rodzącej kobiety nie należy do najprzyjemniejszych widoków , a cały poród takiemu mężczyźnie może wydawać się po prostu obrzydliwy. Jeśli  przyszły ojciec wie , że nie jest na to gotowy powinien zaproponować swoją obecność za drzwiami Sali porodowej, w poczekalni. To na pewno pomoże rodzącej, a przy okazji obejdzie się bez negatywnych przeżyć ze strony mężczyzny.  Absolutnie nie powinnaś zmuszać partnera do czegoś, czego on nie jest w stanie zrobić – bez względu na to, jak bardzo Cię kocha. Myślę, że warto tu przytoczyć słowa Jarosława Utnika – seksuologa:

„Decyzję, co do swojej obecności w sali porodowej powinien podjąć wyłącznie mężczyzna – gdyż tylko on może najbardziej trafnie ocenić siłę i rodzaj emocji, które może przeżywać oraz ich ewentualne skutki, mogące sięgać wiele miesięcy w przyszłość”- Jarosław Jerzy Utnik, seksuolog.

Należy jednak pamiętać, że w tak ważnym i trudnym dniu, powinien ktoś Cię jednak wspierać. Jeśli nie może to być ojciec dziecka, to równie pomocna może okazać się teściowa, przyszła babcia, siostra czy przyjaciółka.

Przygotujcie się!

Dobrą opcją dla niezdecydowanego przyszłego mężczyzny jest udział wraz z Tobą w szkole rodzenia, która przygotuje do porodu zarówno Ciebie jak i Twojego partnera. Często zdarza się tak, że niezdecydowany swojego pobytu na Sali porodowej mężczyzna, po przebyciu kursu w szkole rodzenia  decyduje się na wspólny poród wraz z matką swojego dziecka.

Podsumowanie

Podsumowując można stwierdzić, że poród rodzinny to  pozytywne zjawisko, pod warunkiem , że osoba towarzysząca jest na to gotowa  i pewna swojej obecności . Każdy mężczyzna musi sam rozstrzygnąć ten dylemat. Wziąć pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”, skonfrontować je z siłą swojego charakteru, własnymi fobiami, lękami oraz przekonaniami i dopiero wówczas, bez emocji, ulegania naciskom i wykluczając zagrożenie postąpienia wbrew sobie, zdecydować. Po męsku.

autorka: K4rotk4

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (119 głosów, średnia: 4,10 z 5)
zapisuję głos...