Polskie tradycje świąteczne

Święta to czas radości i pojednania, ale także pamięci o naszych bliskich których już z nami nie ma, a którym cześć możemy oddać poprzez kultywowanie świątecznych tradycji.

Spis treści:

Boże Narodzenie – magiczny czas każdego  roku! Spędzamy ten wieczór w towarzystwie rodziny i bliskich nam osób. Ale czy przygotowując wigilijną kolację, zadajemy sobie trud dbania o polskie tradycje świąteczne? Wszak święta tworzą nie tylko wyszukane ozdoby bożonarodzeniowe, pięknie przystrojona choinka i prezenty, ale przede wszystkim tradycja.

Polskie tradycje świąteczne choinka

Wiele rodzin nie kultywuje tradycji świątecznych takich jak wkładanie pod obrus sianka, dostawianie jednego dodatkowego nakrycia na stole, czy też 12 potraw na stole, ale szczerze powiedziawszy, czym różni się wtedy kolacja wigilijna od zwykłej kolacji?  W tym artykule chcemy opowiedzieć trochę o tym jakie są i  skąd wzięły się niektóre świąteczne tradycje przekazywane nam z pokolenia na pokolenie.

Polskie tradycje świąteczne – Opłatek

Dzielenie się opłatkiem to jedna z najważniejszych i najbardziej rozpowszechnionych tradycji jakie kultywuje się w polskich domach. Pochodzi z czasów staropolskich kiedy to ludzie dzielili się chlebem. Dziś opłatek jest symbolem miłości, przyjaźni i pojednania a dzielimy się nim składając sobie wzajemnie życzenia. Warto też nadmienić że jest to zwyczaj typowo polski, spotykany tylko miejscowo i innych krajach.

Polskie tradycje świąteczne – Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole

Dodatkowe nakrycie przy wigilijnym stole to symboliczne miejsce dla zabłąkanego, nadchodzącego wędrowca, który symbolizuje mające się narodzić dzieciątko Jezus.

Polskie tradycje świąteczne – Wigilijne potrawy

Polskie tradycje świąteczne

Na wigilijnym stole powinno się znaleźć 12 potraw. Niektórzy mówią też, że wystarczy parzysta liczba ale tradycyjną liczbą potraw jest dwanaście. Potrawy które powinny się znaleźć

na stole powinny być postne, a do najbardziej typowych należą barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami oraz zupa grzybowa, kompot z suszu i kutia, a także nierozerwalnie łączący się z wigilią karp.

Karp

Z karpiem łączy się jeszcze jedna tradycja, a dokładniej zatrzymywanie kilku łusek i rozdanie ich biesiadnikom, którzy następnie powinni włożyć je do portfela. Ma to przynieść dobrobyt i pieniądze w nadchodzącym roku.

Sianko pod obrusem

Sianko pod wigilijnym obrusem, tak jak opłatek – to zwyczaj starszy niż same święta. Sianko na stole (pod obrusem) zostało zaadaptowane z wierzeń pogańskich gdzie było ofiarą dla boga. Aktualnie symbolizuje ubóstwo świętej rodziny.

To najczęściej spotykane z polskich tradycji świątecznych i warto o nich pamiętać oraz kultywować je, gdyż w ten sposób oddajemy cześć naszym przodkom i ich tradycji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (258 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...