Plastry antykoncepcyjne – czy można od nich utyć?

Jest wiele rodzajów antykoncepcji hormonalnej. Jednym z nich są plastry antykoncepcyjne. Kobiety decydując się na antykoncepcję hormonalną często martwią się, że podczas kuracji mogą przybrać na wadze. Czy stosowanie plastrów wpływa na wagę? Czy waga wpływa na działanie antykoncepcji? Wyjaśniamy to z ekspertem programu „Zdrowa ONA” dr n. med. Moniką Szymańską.

seks (1)

Jak opóźnić okres? Sprawdź, czy te znane sposoby są skuteczne

Jak opóźnić okres? Sprawdź, czy te znane sposoby są skuteczne

Jak opóźnić okres bowiem ważne wydarzenie i... miesiączka zbliżają się w tym samym czasie? Chyba każda z nas to zna... Podpowiadamy, jak domowymi sposobami przesunąć okres o kilka dni.
Jak przyspieszyć okres i dlaczego się spóźnia?

Jak przyspieszyć okres i dlaczego się spóźnia?

Jak przyspieszyć okres, gdy twoja miesiączka nie pojawiła się regularnie? Zdarzają się miesiące, gdy czekasz, czekasz, a ona się nie pojawia... Na pewno się wtedy stresujesz i czujesz niekomfortowo, a być może także zastanawiasz się, jak wywołać okres. Oto podpowiedzi i domowe naturalne sposoby na przyspieszenie menstruacji, bowiem tak mądrości ludowe, jak i medycyna konwencjonalna mogą przyjść z pomocą.
Jak przesunąć miesiączkę o tydzień lub kilka dni? 9 sprawdzonych sposobów

Jak przesunąć miesiączkę o tydzień lub kilka dni? 9 sprawdzonych sposobów

Nie wiesz, jak przesunąć okres o kilka dni, a nawet tydzień z względu na osobiste plany? Mamy dla ciebie 9 sprawdzonych sposobów na przesunięcie miesiączkowego krwawienia domowymi, naturalnymi sposobami.

Czy plastry antykoncepcyjne wpływają na wagę? 

Za przyrost masy ciała kobiety mogą odpowiadać hormony płciowe: estrogeny i gestageny. Ich podwyższony poziom może powodować zatrzymywanie się wody w organizmie i być przyczyną uczucia napięcia piersi czy obrzęku nóg – nie oznacza to jednak tycia w formie przybierania tkanki tłuszczowej. Wspomniane objawy zazwyczaj pojawiają się w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego, tuż przed miesiączką, kiedy poziom hormonów w kobiecym organizmie wzrasta. Dlatego kobiety, które stosują bądź stosowały antykoncepcjęo wysokich dawkach hormonów mogły odczuwać podobne dolegliwości. Zazwyczaj powinny one ustąpić po kilku cyklach, kiedy organizm przyzwyczai się do zmian w układzie hormonalnym. Jeśli po tym czasie są nadal odczuwane, a masa ciała wzrasta, warto skonsultować się z ginekologiem.

Jeśli kobieta odżywia się prawidłowo i jest aktywna fizycznie jej masa ciała po rozpoczęciu kuracji hormonalnej w formie pigułek czy plastrów nie powinna wzrastać. Obawy kobiet związane z przybieraniem na wadze podczas przyjmowania antykoncepcji wynikają najczęściej z doświadczeń dotyczących głównie antykoncepcji starszej generacji. Ze względu na wysokie dawki hormonów rzeczywiście mogła ona powodować skutki uboczne np. w formie zatrzymywania wody w organizmie i w związku z tym zwiększania się masy ciała. Obecnie mamy do czynienia ze środkami łagodniejszymi – współczesna antykoncepcja, w tym m.in. nowoczesne plastry antykoncepcyjne, zawiera niskie dawki hormonów, które są dobrze tolerowane przez kobiecy organizm i nie powinny powodować wspomnianych efektów niepożądanych – komentuje ekspert portalu „Zdrowa ONA”, dr n. med. Monika Szymańska.

Kobieca waga ma jednak inny związek z antykoncepcją hormonalną, w tym transdermalną – jeżeli jest zbyt duża, może wpływać na jej działanie. W jaki sposób?

Czy waga wpływa na działanie plastrów antykoncepcyjnych?

Antykoncepcja transdermalna (1)

Nie ma badań, które potwierdzałyby brak skuteczności plastrów antykoncepcyjnych u kobiet z otyłością. Jednak BMI powyżej 30kg/m2, a w przypadku niektórych plastrów waga powyżej 90 kg, może mieć wpływ na poziom stężenia hormonów dostarczanych przez system transdermalny do organizmu kobiety i wpływać na jego działanie.

Od masy ciała kobiety zależy powierzchnia komórek organizmu, do których dostarczone muszą być hormony wydzielane przez plaster antykoncepcyjny. Dlatego, jeżeli BMI lub waga ciała są zbyt wysokie, może okazać się, że stężenie hormonów jest mniejsze, a czasami zbyt małe by uzyskać działanie antykoncepcyjne. Zdarza się to niezwykle rzadko, jednakże warto brać ten czynnik pod uwagę.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), kobiety których BMI przekracza 30kg/m2 nie powinny stosować antykoncepcji hormonalnej lub stosować ją tylko w wyjątkowych sytuacjach – ryzyko działań niepożądanych jest u nich zdecydowanie wyższe, niż korzyści związane z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej.  Dlatego warto, aby zwróciły się do ginekologa z prośbą o pomoc w wyborze innego rodzaju zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą – komentuje ekspert portalu „Zdrowa ONA”, dr n. med. Monika Szymańska.

Kobiety otyłe, które stosują plaster antykoncepcyjny lub inny rodzaj antykoncepcji hormonalnej są bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych – w szczególności zagrażającej zdrowiu i  życiu zakrzepicy żylnej. Ponadto, nadwaga i otyłość mogą być przyczyną innych schorzeń, które są przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej np. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy chorób serca.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (218 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Tara  13 czerwca 2016 09:22

    Plastry sprawdzały się u mnie bardzo dobrze. Za to pigułki spowodowały właśnie wzrost wagi.
    Lekarze mają rację jeśli chodzi o jedno – tabletki nie powodują przyrostu masy ciała… Za to nie wiedzą, że powodują one wzrost łaknienia! Przytyłam, bo cały czas chciało mi się jeść. To było nie do opanowania.
    Po zmianie pigułek na plastry – nadmierny apetyt ustał 🙂

    Odpowiedz
    • Aneta  13 czerwca 2016 16:04

      Co do wzrostu apetytu – to prawda, zdecydowanie 🙂

      Odpowiedz
  2. Margaretkaw  13 czerwca 2016 11:32

    Jakiekolwiek hormony wpływają na gospodarkę organizmu, także na trawienie i metabolizm, mogą zatem mieć różny wpływ na nasz wygląd i czasem nic nie możemy na to poradzić.

    Odpowiedz
  3. Aneta  13 czerwca 2016 16:05

    Ciekawy artykuł 🙂

    Odpowiedz
  4. sylwiawes  13 czerwca 2016 17:55

    Jeszcze nigdy nie używałam plastrów. Ciekawy artykuł .

    Odpowiedz
  5. Sanit  30 czerwca 2016 23:29

    Moim zdaniem, żadna metoda antykoncepcji, jeśli jest dobrze dobrana wspólnie z ginekologiem, nie powinna powodować żadnych skutków ubocznych. I dziewczyny, nie wstydźcie się poprosić lekarza, żeby zlecił wykonanie takich badań, bo macie do tego prawo.

    Odpowiedz
  6. Rybakova Halyna  8 sierpnia 2017 15:31

    Ciekawy artykuł

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany