Planujesz odpoczynek nad wodą? Radzimy jak uniknąć utonięcia!

Urlop nad morzem czy jeziorem to idealny pomysł na wypoczynek dla całej rodziny. Oferuje wiele możliwości zarówno amatorom aktywnego spędzania czasu, jak i miłośnikom błogiego relaksu na plaży.  Podpowiadamy jak uniknąć utonięcia i zachowywać się nad wodą.

Zobacz także: Foliany (popularnie zwane kwasem foliowym) – niezbędne dla naszego zdrowia! Co o nich wiemy?

 nurkowanie

 Przerażające statystyki

Często wydaje nam się, że utonięcia przytrafiają się tylko innym – my jesteśmy bezpieczni. Tymczasem woda rocznie na świecie zabiera ponad 370 000 żyć. Policyjne statystyki nie pozostawiają złudzeń – w zeszłym roku w Polsce odnotowano 674 wypadki tonięcia, w których zmarło aż 646 osób. W bieżącym roku, w samym maju i czerwcu woda zabrała już ponad 70 ofiar. Natomiast tylko w ostatni weekend utopiło się aż 41 osób, czyli tyle ile zawodników liczy pół ligi siatkarskiej w Polsce.

jak uniknąć utonięcia – Piłeś? Nie wchodź do wody

Ogromna liczba utonięć tyczy się osób będących pod wpływem alkoholu. Brawura, oraz przekonanie, że jesteśmy nieśmiertelni niesie za sobą katastroficzne konsekwencje.

Wejście do wody w gorący dzień, nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu, potęguje ryzyko utonięcia. Pamiętajmy o tym. Oceniajmy też realnie swoje umiejętności pływackie i bądźmy świadomi, że nasza nieuwaga i brak wyobraźni to również tragedia naszych najbliższych – mówi psycholog Anna Abakumowicz z Centrum Medycznego Grupy Scanmed.

jak uniknąć utonięcia – 10 Przykazań odpoczynku nad wodą! 

  1. Pływaj wyłącznie w miejscach strzeżonych, przestrzegaj regulaminów kąpielisk.
  2. Nie pływaj po alkoholu.
  3. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni.
  4. Nie wchodź do wody podczas burzy, silnego wiatru i mgły.
  5. Unikaj miejsc z wodorostami, zimnymi prądami i zawirowaniami.
  6. Przed wejściem do wody stopniowo schłodź ciało.
  7. Nie wypływaj na głęboką wodę nawet, jeśli masz koło lub materac.
  8. Po spożyciu obfitego posiłku odczekaj ok. 2 godziny przed pływaniem.
  9. Nie pływaj na czczo.
  10. Podczas kąpieli zwracaj uwagę na osoby przebywające w wodzie obok ciebie.

Pamiętaj również, że nawet jeśli jesteś świetnym pływakiem powinieneś uważać czy to nad jeziorem, czy nad morzem. Dna jezior porośnięte są wodorostami, to żywy ekosystem i nawet jeśli tydzień temu w miejscu w którym już się pływało wodorostów nie było dziś możesz się w nie zaplątać. W morzu zaś fale potrafię być naprawdę wysokie i nieobliczalne. Pływanie w morzu jest znacznie bardziej męczące i ryzykowne niż na basenie. Dlatego ważne jest, aby nie odpływać daleko! Jeśli decydujesz się na schłodzenie w rzece pamiętaj, by nie próbować w niej pływać. Prąd może być naprawdę silny i znieść Cię odbierając siły. Dna rzek również są niebezpieczne!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (219 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...