Pierwsza łyżeczka niemowlaka

Ssanie stanowi naturalny odruch, który posiada każde dziecko. Natomiast przeżuwanie jest efektem umiejętności nabytej i wyuczonej, która rozpoczyna się około 4 miesiąca życia. I to właśnie za 4 miesiąc uznaje się umowny czas, kiedy to można rozpocząć rozszerzać dietę naszego malca i stopniowo wprowadzać nowe produkty, które obok mleka, będą stanowić paliwo do zabawy, nauki i poznawania świata.

rozszerzanie-diety-dziecka---kobietamag.pl

Poznawanie nowego smaku

Rozszerzanie diety dziecka idzie w parze z rosnącą potrzebą większej ilości energii, a co za tym idzie wprowadzenia nowych, różnorodnych substancji odżywczych. Dziecko coraz więcej się rusza, silnie koncentruje swoją uwagę na nowych osobach, przedmiotach, poznaje kwestie związane z ruchem. To nie tylko ważny moment w życiu malucha, ale także jego mamy, ponieważ od tej chwili nawiążą zupełnie nowe relacje. Do tej pory jedzenie kojarzyło się niemowlakowi głównie z przytuleniem i zapachem mamy, a po 4 miesiącu życia można mówić już o większej samodzielności pociechy.

Zasada, która zawsze powinna nam przyświecać to „nic na siłę”. Nowe smaki najlepiej wprowadzać w momencie, kiedy apetyt dziecka jest zaspokojony. Jeśli jest głodne, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że sięgnie po to, co dobrze zna, nie chcąc smakować nieznanego. Rozszerzając dietę dziecka warto łączyć produkty znane z tymi całkowicie nowymi. Jeśli więc brzdąc uwielbia marchewkę, podajmy mu ją na początku posiłku, by później sięgnąć łyżeczką np. po brokuły. Przy pierwszych próbach rozszerzania diety dziecka należy pamiętać o prawidłowej konsystencji posiłków- forma gładkiej papki będzie lepiej akceptowalna przez maluchy.

Źródło wapnia w diecie

W diecie malucha nie należy zapominać również o produktach mlecznych, które są najlepszym źródłem wapnia, niezbędnym do budowy kości czy też zębów. Nie należy więc rezygnować z kaszek czy kleików na rzecz posiłków bardziej stałych. Po 10 miesiącu życia można również wprowadzić do jadłospisu jogurty czy serki, oczywiście te, które są dedykowane niemowlętom i są przygotowane z najwyższych jakościowo produktów. Warto zadbać o to, by porcji mlecznych było w diecie dziecka co najmniej 3 dziennie.

Nie poddawać się

Wielu rodziców, przy pierwszych próbach rozszerzania diety dziecka, może odczuwać frustrację. Należy jednak pamiętać o tym, że fakt plucia bananem w poniedziałek wcale nie oznacza, że w środę nasz maluch powtórzy ten odrzucający produkt proceder. Zwiększenie akceptacji na dany składnik często wymaga wielu prób i kilku ubrudzonych śliniaków!

Więcej o rozszerzaniu diety dziecka dowiesz się oglądając filmik www.youtube.com/watch?v=I5ILCo8Ytog („Jak mądrze rozszerzać dietę dziecka”).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (112 głosów, średnia: 4,54 z 5)
zapisuję głos...