Jak pielęgnować skórę tłustą?

Spis treści:

Rozszerzone pory, nadmiar sebum, przebarwienia i wypryski na twarzy – oto uroki cery tłustej. Ten typ skóry jest dość trudny w pielęgnacji i wymaga specjalnego traktowania. Musisz wiedzieć, że aby mieć piękną, gładką skórę, powinnaś stosować tylko dobrej jakości kosmetyki oraz wdrożyć w życie kilka niezbędnych nawyków.

 

Skórka pomarańczy czyli skóra z rozszerzonymi porami

Ogromnym problemem skóry tłustej są rozszerzone pory, którym sprzyja nadmierna praca gruczołów łojowych. Wielkie wgłębienia ma twarzy trudno czymkolwiek zatuszować. Gdy są zanieczyszczone, wyglądają jeszcze bardziej nieestetycznie, skóra przybiera szary koloryt i wygląda starzej. Niezbędne w walce z rozszerzonymi porami są specjalne kosmetyki, które je zamykają.

Skóra tłusta z tendencją do wyprysków

Z mieszaniny nadmiernej ilości sebum  oraz zbyt intensywnego rogowacenia martwego naskórka tworzą się zaskórniki, które blokują ujścia porów, czyli mikroskopijnych otworów na skórze. Takie środowisko to doskonała pożywka dla bakterii, które wywołują stan zapalny. Czarne kropki, głównie w okolicach nosa i brody, to zaskórniki otwarte. Swój kolor zawdzięczają utlenianiu keratyny. Białe, podskórne grudki to tzw. zaskórniki zamknięte. Gdy pękają, tworzą się z nich znienawidzone wypryski. Najgorsze jednak nie są same wykwity, ale przebarwienia na twarzy, które po nich pozostają.

Pielęgnacja skóry tłustej

Niestety, ale większość osób z cerą tłustą stosuje nieprawidłową pielęgnację. Chcąc zaradzić niepożądanemu świeceniu i wypryskom na twarzy, nie stosuj kosmetyków, które przesuszają skórę, np. na bazie alkoholu. Wybieraj te, które mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, matujące, kojące podrażnienia, odżywcze, a przede wszystkim – nawilżające. Podstawą jest oczyszczanie oraz nawilżanie, gdyż na wysuszonej skórze pojawia się jeszcze więcej wyprysków. Wynika to z tego, że agresywnie usuwając sebum, pozbywasz się jednocześnie jej płaszcza ochronnego, a wiec tym samym zapraszasz bakterie i wirusy do jej zainfekowania. Sprawdzonym rozwiązaniem dla skóry tłustej z niedoskonałościami są produkty z gamy Effaclar marki La Roche-Posay.

Trądzik młodzieńczy i różowaty

Trądzik młodzieńczy pojawia się wraz z dojrzewaniem. Odpowiedzialna jest za to zła gospodarka hormonalna, a dokładnie męskie hormony – androgeny – które występują zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Po pryszczach pozostają przebarwienia na twarzy. Mogą się  też tworzyć trwałe blizny potrądzikowe, które sprawiają, ze skóra wygląda jak gąbka. Trądzik różowaty występuje u osób dojrzałych i swoje źródło może mieć w niewłaściwym traktowaniu skóry tłustej. Przyczyniają się do niego zaburzenia naczynioruchowe, które objawiają się silnym rumieńcem w środkowej części twarzy, z czasem przybierającym postać tzw. pajączków, czyli widocznych, popękanych naczynek. Zarówno trądzik młodzieńczy, jak i trądzik różowaty wymaga leczenia u dermatologa lub endokrynologa, a działanie preparatów medycznych warto wspomóc pielęgnacją komplementarną przy pomocy dermokosmetyków.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (164 głosów, średnia: 4,34 z 5)
zapisuję głos...