Pielęgnacja skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry zaliczamy do chorób alergicznych, u podłoża których stoi nadmierna reakcja immunologiczna naszego organizmu na alergeny. Wyróżniamy cztery typy reakcji alergicznej, z których pierwsze trzy manifestują się od kilku minut do kilku godzin od kontaktu z substancją uczulającą, natomiast IV, nazywany reakcją późną, uwidacznia się do 24-48 godzin. AZS zaliczamy do chorób o mechanizmie natychmiastowym, czyli z grupy I.

Charakterystyczne zmiany skórne w zależności od wieku

W większości przypadków AZS manifestuje się w wieku dziecięcym, w około połowie przypadków w wieku niemowlęcym. Tę nawrotową, przewlekłą chorobę możemy podzielić na trzy etapy, które charakteryzują się nieco innym przebiegiem. Faza dziecięca, trwająca od chwili urodzenia aż do ukończenia 2. roku życia, charakteryzuje się występowaniem nawarstwionych strupów i zmian wysiękowych. Faza dziecięca, obejmująca okres do 12. roku życia, charakteryzuje się występowaniem zmian głównie w zgięciach łokciowych i kolanowych, na karku i nadgarstkach. Ostatnim etapem jest faza osób dorosłych, gdzie zmiany dotyczą podobnej lokalizacji jak w fazie dziecięcej, ale znacznie częściej dotykają grzbietowej części dłoni, tworząc egzemę.

Leczenie przyczynowe czy objawowe?

Nie zawsze jest możliwe zastosowanie leczenia przyczynowego, jednak jeżeli znamy czynnik zaostrzający AZS, należy go wyeliminować z otoczenia chorego (chodzi tu głównie o alergeny powietrzne oraz pokarmowe). Leczenie objawowe jest jednak podstawą. Z substancji działających ogólnie stosuje się leki antyhistaminowe, które zmniejszają zaczerwienienie i świąd, a także leki sterydowe. Można również stosować maści ochronne, wspomagające gojenie. W leczeniu pomocny będzie krem na egzemę dłoni Bepanthen, zawierający naturalne lipidy oraz prowitaminę B5. Substancje te umożliwiają szybsze gojenie się zmian skórnych, a także odpowiadają za lepsze nawilżenie skóry. W każdej fazie choroby szczególną rolę ma nawilżanie i natłuszczanie skóry, dlatego nie należy zapominać o tym elemencie.

Czego należy unikać?

Skóra atopowa jest dużo bardziej wrażliwa na wszelkie czynniki biologiczne, chemiczne i mechaniczne w porównaniu ze skórą zdrową. W celu ograniczenia mechanicznego uszkodzenia skóry dobrym rozwiązaniem będzie unikanie szorstkich ubrań, głównie zawierających wełnę. Powinniśmy wyeliminować nadmierne pocieranie ręcznikiem skóry po kąpieli. Do oczyszczania skóry zaleca się zrezygnowanie ze standardowych mydeł na rzecz środków myjących przeznaczonych do skóry atopowej. Jeżeli chodzi o czynniki biologiczne, to należy niezwłocznie rozpocząć leczenie zaczynających się infekcji bakteryjnych i grzybiczych, gdyż mogą one spowodować zaostrzenie przebiegu choroby. Obecność zwierząt w mieszkaniu również nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem ze względu na kontakt z alergizującą sierścią. AZS jest chorobą przewlekłą, obfitującą w nawroty, dlatego też wszystkie działania profilaktyczne oraz leczenie sprowadzają się do utrzymania jak najdłuższych okresów bez dolegliwości, czyli okresów remisji, co przyczynia się do lepszego standardu życia chorego oraz osób z jego otoczenia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (128 głosów, średnia: 4,09 z 5)
zapisuję głos...