Piecze, swędzi, dokucza, czyli o zapaleniu pęcherza

Spis treści:

Zakażenie dróg moczowych i zapalenie pęcherza jest na drugim miejscu po grypie pod względem częstotliwości występowania. Infekcja łatwo się leczy, ale ma skłonność do nawrotów.

Piecze, swędzi, dokucza, czyli o zapaleniu pęcherza

Między bajki można włożyć opowieści o tym, że „wilka” da się nabawić siedząc na zimnym kamieniu albo nie zakładając ciepłych getrów zimą. Tak naprawdę, za infekcję dróg moczowych odpowiadają bakterie. A do zakażenia najczęściej dochodzi podczas stosunku płciowego.

 

Przyczyny zapalenia pęcherza

W drogach moczowych występują drobnoustroje. W warunkach prawidłowych nie wywołują one żadnych dolegliwości. Gdy jednak ich aktywność zbiegnie się w czasie z czynnikami zwiększającymi prawdopodobieństwo zakażenia, może zacząć się rozwijać infekcja.

Najczęściej zakażenie wywołują bakterie: gronkowiec i pałeczki jelitowe, chlamydie i mikoplazma.  Na drugim miejscu są wirusy i grzyby. Drobnoustroje zazwyczaj są przenoszone drogą płciową, dlatego zapalenie pęcherza często jest nazywane chorobą miesiąca miodowego.

Do czynników, które sprzyjają zakażeniu można zaliczyć m.in. obniżoną odporność, długotrwałe zażywanie antybiotyków, ciążę i poród, kamicę nerkową i inne choroby nerek.

 

Objawy zapalenia pęcherza

Pierwszym objawem infekcji pęcherza jest częste korzystanie z toalety. Następnie pojawia się ból przy oddawaniu moczu. Co ciekawe, ból nie występuje w okolicach pęcherza moczowego, tylko w okolicy łonowej. Bardzo nieprzyjemnym, ale nagminnie występującym objawem jest pieczenie i szczypanie przy oddawaniu moczu. Często podwyższa się również temperatura ciała do 38C. Rzadko zdarza się, by zapaleniu pęcherza towarzyszyło również nietrzymanie moczu.

 

Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego

Leczenie zapalenia pęcherza można podzielić na dwie części: leczenie objawowe i usunięcie infekcji. Jeśli po konsultacji z lekarzem wiesz, że masz zapalenie dolnych dróg moczowych, bóle i pieczenie możesz zmniejszyć stosując się do kilku prostych rad. Pij dużo wody, najlepiej szklankę co godzinę. To pozwoli szybciej wypłukać bakterie z organizmu. Przyjmuj dużo witaminy C, również w postaci cytrusów i soku porzeczkowego. Dbaj o higienę miejsc intymnych. Zastosuj lekkostrawną dietę. Zaufaj żurawinie, owoc pomaga na problemy z pęcherzem. Infekcję natomiast może zlikwidować tylko odpowiedni środek. Więcej na temat zapalenia pęcherza moczowego znajdziesz na www.neofuragina.pl.

Objawy zapalenia cewki moczowej

Objawy zapalenia cewki moczowej

Bakteryjne zapalenie końcowej części dolnych dróg moczowych jest związane z obecnością bakterii coli w układzie moczowym. To bardzo często występująca i krępująca dolegliwość, która znacznie uprzykrza codzienne życie, uniemożliwiając wykonywanie podstawowych czynności. To przypadłość występująca

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (68 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  30 grudnia 2014 12:18

    A nie prawda. Ja pochodzę na boso i od razu od zimnych nóg mam zapalenie pęcherza.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany