Oryginalne sposoby wręczania prezentów na całym świecie

Obdarowywanie się prezentami to moment, na który w Święta Bożego Narodzenia z niecierpliwością czekają wszystkie dzieci. Jednakże nie wszystkie podarunki na świecie przygotowywane są przez elfy Świętego Mikołaja i zostawiane pod choinką lub pod poduszką w mikołajki. Jesteście ciekawi, jakie są oryginalne sposoby wręczania prezentów? Przedstawiamy 5 zaskakujących zwyczajów kultywowanych w różnych zakątkach świata!

sposoby wręczania prezentów

Wszystkie dzieci kochają Boże Narodzenie – czym różnią się nasze święta od innych?

Wszystkie dzieci kochają Boże Narodzenie – czym różnią się nasze święta od innych?

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej oczekiwany okres przez wszystkie dzieci na całym świecie. Czym różnią się nasze święta od innych?

Oryginalne sposoby wręczania prezentów

Nie wszyscy obchodzą 6 grudnia, czyli mikołajki. Do niektórych prezenty dotrą dopiero na Święta. Nie każdemu dziecku wręczy je mikołaj. Jak wygląda tradycja wręczania świątecznych prezentów na świecie? Oto oryginalne sposoby z całego świata!

1. Gwiazdkowi chłopcy na Islandii

Na Islandii prezenty wręczają Jólesveinar, czyli „gwiazdkowi chłopcy”. Tradycja oczekiwania na ich świąteczną wizytę ma swoje źródła w podaniach z XIII wieku, według których Jólasveinar razem z matką polowali na dzieci podczas adwentu. Wraz z upływem czasu przestano straszyć nimi najmłodszych i złagodzono sposób ich przedstawiania. Już w XIX wieku byli jedynie drobnymi rzezimieszkami, wyrządzającymi ludziom psikusy. Z czasem zaczęto ich ukazywać w czerwonych szatach i z długimi brodami, przez co zaczęli przypominać elfy Świętego Mikołaja.

– Obecnie dzieci na Islandii wierzą, że trzynastu gwiazdkowych chłopców schodzi z gór przez 13 dni poprzedzających Święta, by opowiadać dzieciom bajki i zostawiać im w butach drobne podarunki. Mając w pamięci niechlubną przeszłość Jólasveinar, mieszkańcy Islandii nie dziwią się temu, że w świąteczną noc z ich domów giną drobne przedmioty czy pęta kiełbasy, którą szczególnie upodobał sobie jeden z małych złodziejaszków – opowiada Piotr Chalimoniuk z centrum lotniczego Sky4Fly.

Polecamy: Nigviziani badirdzhani – Danie gruzińskie na Boże Narodzenie

2. Buty wystające spod choinki

Nie tylko na Islandii dzieci szukają prezentów świątecznych w butach. Również we Francji przyjął się zwyczaj wkładania obuwia pod choinkę. Przygotowania dzieci do Świąt rozpoczynają się tu jednak dużo wcześniej. Prawie każde z nich przygotowuje list, w którym określa, jaki prezent chciałoby dostać w tym roku. Popularne są także kolaże tworzone z interesujących dziecko ofert, wyciętych z katalogów świątecznych. Prezenty we Francji otwiera się zawsze w świąteczny poranek, dlatego w wigilijną noc dzieci przyrządzają skromny poczęstunek z mandarynek i bakalii, którym starają się wkupić w łaski roznoszącego prezenty Père Noël.

3. Loteria Amigo Secreto

Francuskie dzieci lubią prezenty, ale nie przepadają za niespodziankami. Są jednak miejsca na świecie, gdzie o wręczonym nam podarunku decyduje ślepy los. W Brazylii upowszechnił się zwyczaj losowania amigo secreto, czyli sekretnego przyjaciela, któremu daje się upominek. Loteria odbywa się zaraz przed ceremonią obdarowywania, więc kupując prezent nie da się przewidzieć, do kogo trafi. Temu, komu niespodzianka nie przypadnie do gustu, pozostaje w tajemnicy wymienić się nim z innym niezadowolonym obdarowanym.

4. Świąteczne czary wiedźmy

Niejedno dziecko z pewnością ucieszyłaby myśl o spędzeniu nadchodzących Świąt we Włoszech. Obowiązuje tu bowiem zwyczaj wręczania każdemu aż dwóch prezentów. Pierwszy najmłodsi otrzymują 25 grudnia, ponieważ dzień ten jest najważniejszym dniem Świąt we Włoszech. Podarek przynosi Święty Mikołaj, którego dzień obchodzi się wprawdzie na 6 grudnia (w Mikołajki), ale ze względów komercyjnych okres jego szczodrości wydłużono aż do Świąt Bożego Narodzenia. Na drugi prezent dzieci oczekują z kolei 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Wówczas swą niespodziankę dla najgrzeczniejszych przygotowuje Befana – postać nieznana w innych kulturach. Tradycyjnie przedstawiana jest ona jako brzydka, pomarszczona i ubogo ubrana wiedźma, która przelatuje nad miastem na miotle i w nocy z 5 na 6 stycznia zostawia w skarpetkach pociech upominki. Niegrzeczne dzieci powinny się jednak spodziewać, że o poranku znajdą w skarpecie węgiel, czosnek lub cebule od złośliwej czarownicy.

– Legenda głosi, że wiedźma Befana nie zdążyła na narodzenie Jezusa, a o wydarzeniu opowiedzieli jej dopiero powracający ze stajenki Trzej Królowie. Od tego czasu wiedźma zostawia prezent w każdym z domów, w którym znajduje się dziecko, na wypadek gdyby był nim sam Jezus – opowiada Piotr Chalimoniuk ze Sky4Fly.

5. Skarpety pełne barw

Na ulicach Japonii pierwsze sygnały nadchodzących Świąt pojawiają się już w połowie listopada. W Kraju Kwitnącej Wiśni katolicy stanowią niecały 1% społeczności, dlatego Święta mają tu wymiar czysto komercyjny. Jest to widoczne szczególnie w centrach handlowych, które kuszą korzystnymi świątecznymi ofertami i obniżkami cen. Amerykańskie zwyczaje świąteczne oraz charakterystyczny styl witryn sklepowych coraz bardziej przenikają do japońskich domów. Dzieci w Japonii otrzymują więc drobne prezenty i słodycze, które rodzice wieczorem wkładają do wystawionych wcześniej wielkich skarpet. Co ciekawe, Boże Narodzenie nie jest dla Japończyków dniem wolnym, dlatego chętniej niż w domu celebrują ten dzień w wykwintnej restauracji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (230 głosów, średnia: 4,55 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Aneta  12 grudnia 2016 11:52

    Fajne! 🙂

    Odpowiedz
    • martucha180  13 grudnia 2016 08:24

      Nom.

      Odpowiedz
  2. stokrotkapolna  13 grudnia 2016 09:38

    Śmieszne, ale i oryginalne te pomysły.

    Odpowiedz
  3. wirka13  13 grudnia 2016 15:45

    super 🙂

    Odpowiedz
  4. bachacz  13 grudnia 2016 17:14

    Inaczej niż u nas co wcale nie znaczy , że gorzej. Tradycja to coś na co pracuje się latami aż zakorzeni się na tyle by stać się czymś bez czego nie wyobrażamy sobie jakiegoś wydarzenia.

    Odpowiedz
  5. bachacz  13 grudnia 2016 17:16

    Inaczej niż to do czego jesteśmy przyzwyczajeni i co dla nas stanowi tradycję na której nieodzowność przy świętach pracowały pokolenia przez lata.

    Odpowiedz
  6. Skosa Sandra  24 grudnia 2020 20:44

    Lubię czytać o odmiennych kulturach.

    Odpowiedz
  7. janka1312  6 grudnia 2022 21:14

    każdy zwyczaj jest wyjątkowy i ma swój urok 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany