Organizacja chrzcin – o czym pamiętać?
Organizacja chrzcin oznacza załatwianie spraw zarówno kościelnych, jak i pozakościelnych – ważne jest między innymi wybranie miejsca na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi. Istotne jest także dopełnienie wymogów formalnych.
Wybór miejsca
Należy wybrać zarówno kościół, jak i miejsce, w którym odbędzie się przyjęcie. Tańszą opcją jest zaproszenie gości do domu, ale jeśli mieszkanie jest małe, najlepiej wynająć lokal. Cena za osobę wynosi około 100 złotych. Jeżeli planujemy pożyczkę i zależy nam na jak najszybszym otrzymaniu pieniędzy, najlepiej zdecydować się na chwilówkę.
Wybór drugiego imienia i rodziców chrzestnych
Rodzice mogą wybrać drugie imię dla dziecka – nie jest to jednak obowiązek. Ksiądz może wyrazić swoja opinię, ale nie może z tego powodu odmówić udzielenia chrztu. Przyjęło się, że dziecko powinno mieć swojego świętego patrona, stąd zwyczaj nadawania drugiego imienia (zwłaszcza, jeśli pierwsze jest niechrześcijańskie). Konieczne jest znalezienie rodziców chrzestnych spośród osób wierzących i praktykujących, które ukończyły 16 lat i przyjęły sakrament bierzmowania. Proboszczowi należy dostarczyć akt urodzenia dziecka, dane rodziców chrzestnych i zaświadczenia z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary.
Odbycie spowiedzi
Rodzice i chrzestni powinni przystąpić do spowiedzi. Po sakramencie należy poprosić księdza o podpis na specjalnej kartce.
Znalezienie fotografa
Najlepiej wybrać fotografa polecanego przez rodzinę lub znajomych. Powinien mieć profesjonalny sprzęt i duże doświadczenie zawodowe.
Strój dziecka i mamy
Dziecko należy ubrać w białe wdzianko. Może to być zwykłe body lub strój specjalnie na tę okazję. W drugim przypadku trzeba sprawdzić, czy materiał nie będzie uwierał dziecka. Mama powinna pomyśleć o stroju, który nie będzie stanowił dużej przeszkody, kiedy dziecko zechce jeść.