Olejek melisowy

Olejek melisowy uzyskuje się z liści, kwiatów oraz pędów melisy. Jego właściwości doceniane są od dawna. Stosuje się go przede wszystkim jako środek odkażający, przeciwbakteryjny i tonizujący. Melisa działa też wykrztuśnie, przeciwbólowo, antyalergicznie, uspokajająco i antydepresyjnie.

melisa_olejek-melisowy

Co ciekawe, olejek pozyskiwany melisy wykorzystuje się skutecznie w lecznictwie. Działa odkażająco i rozkurczająco. Ma właściwości napotne i żółciopędne. Stosuje się go wspomagająco w chorobach serca, wątroby, ostrych infekcji dróg oddechowych. Zalecany jest astmatykom, chorym na grypę i przewlekły kaszel suchy.

Z olejku z melisy korzystać mogą osoby, które cierpią na migrenowe bóle głowy, zawroty głowy i zaburzenia snu. Regularne stosowanie melisy działa też dobroczynnie na dolegliwości reumatyczne i nerwobóle. Olejek melisowy polecają też ginekolodzy – powinny używać go kobiety, u których zdiagnozowano zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Melisa na nastrój

Właściwości melisy doceniono również w sferze psycho emocjonalnej. Okazuje się, że olejek ten pomaga zwalczać stany depresyjne, eliminuje drażliwość, łagodzi nerwy, napady histerii i niepokoju. Ciekawostką jest fakt, iż regularne stosowanie olejku melisowego dodaje wręcz odwagi, uspokaja, ale nie wprowadza w ospały stan. Warto przy tym dodać, że pomaga w zasypianiu, ale nie powoduje, iż pacjent będzie melancholijny, nie zaburza też koncentracji uwagi i szybkości myślenia. Z całą pewnością jednak, melisa reguluje naturalny biorytm człowieka a nawet poprawia procesy aktywności umysłowej. Udowodniono na przykład, że olejek z melisy usprawnia zapamiętywanie.

Melisa na skórę

Oprócz tego, że melisa działa przeciwbakteryjnie i odkażająco to posiada również szereg innych zalet, które wpływają korzystnie na stan skóry. Badania wykazały, iż olejek melisowy powinien być stosowany przede wszystkim przez osoby z cerą tłustą i problematyczną, bowiem eliminuje trądzik i bakteryjne wykwity skórne. Co więcej, używają go alergicy, ponieważ działa łagodząco na wszelkie wysypki uczuleniowe, niweluje też świąd. Zalecany jest przy infekcjach o charakterze grzybicznym, leczy półpaśca i opryszczkę. I to nie wszystko, olejek z melisy uśmierza ból i obrzęki, można go stosować w celu łagodzenia ukąszeń owadów. Z olejku melisowego można też przygotować płukankę do ust – usuwa nieświeży oddech, działa leczniczo na zajady.

 

Melisa na włosy

Właściwości olejku melisowego odkryto również, jeśli weźmiemy pod uwagę stan włosów i skóry głowy. Okazuje się, że zapobiega wypadaniu włosów, są one dłużej świeże i lśniące. Dermatolodzy polecają go również w celu walki z łupieżem.

Przeciwwskazania

Chociaż olejki eteryczne pozyskiwane są tylko bezpieczną metodą, z naturalnych wciągów roślinnych, to ich używanie nie jest polecane wszystkim. Przede wszystkim, olejku melisowego nie powinny stosować kobiety w ciąży i karmiące. Nie powinno się go również wykorzystywać w celu łagodzenia niekorzystnych objawów u niemowląt, co najmniej do 5-go miesiąca życia.

Wszyscy, którzy chcą używać olejek z melisy powinni wcześniej skontaktować się z lekarzem. Nie można go stosować bezpośrednio na skórę w formie nierozcieńczonej, ponieważ może wywołać jej niekorzystne podrażnienie a nawet uszkodzenie.

Artykuł napisany w oparciu o treści zawarte na stronie optima-plus.eu – dystrybutora olejków z melisy

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (171 głosów, średnia: 4,45 z 5)
zapisuję głos...