Olej konopny – zapomniany skarb

Rozróżniamy 2 rodzaje konopi – konopie indyjskie i konopie siewne. Konopie indyjskie budzą w tej chwili wiele kontrowersji, posiadają działanie narkotyczne a w Polsce ich spożywanie jest zabronione. Istnieją także dowody na to, że olej pozyskiwany z konopi indyjskich posiada działanie przeciwnowotworowe.

Konopie siewne natomiast były niezwykle popularne w Polsce, uprawiane prawie wszędzie. To nich powstawały na przykład liny i tkano materiał. Okazało się także, ze olej konopny posiada niezwykły skład, wprost idealny dla człowieka. Olej konopny jest także wykorzystywany w kosmetykach. Przeczytajcie poniżej o właściwościach tego oleju.

olej-konopny

grafika: kolaż własny z wykorzystaniem ryciny przedstawiającej konopie siewne – pochodzącej z www.pl.wikipedia.org/wiki/Konopie_siewne

Olej konopny – właściwości

Olej z konopi można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Wśród olejów roślinnych – olej konopny znajduje się na szczycie listy pod względem wartości prozdrowotnych i wielości zastosowań. To, co go wyróżnia od innych olei, to idealne proporcje pomiędzy nienasyconymi kwasami tłuszczowymi – czyli kwasami omega-6 i omega-3, które wynoszą 3:1. Jeżeli te proporcje są zaburzone, to może to doprowadzić do takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy rozwój nowotworów.

Kwasy omega-3 – m.in.  zmniejszają ryzyko chorób serca  i wspomagają jego pracę, łagodzą efekty reumatoidalnego zapalenia stawów a także hamują namnażanie się tkanki nowotworowej i regulują poziom cukru we krwi (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwasy_t%C5%82uszczowe_omega-3)

Kwasy omega-6 – m.in.pomagają w pracy nerek oraz wątroby. Ich zbyt duża ilość może spowodować rozwój nowotworów a także sprzyjać miażdżycy (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwasy_t%C5%82uszczowe_omega-6)

Ponadto olej konopny zawiera:

  • witaminy – A, C, E, z grupy B. UWAGA – to także bogate źródło witaminy K, która jest niezbędna do syntezy białek i enzymów
  • minerały – m.in. fosfor, cynk, magnez i wapń
  • kwas gamma-linolenowy, który reguluje gospodarkę hormonalną organizmu
  • fitosterole  – redukują poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL we krwi
  • przeciwutleniacze
  • rzadko występujące białko. Biało to posiada skład zbliżony do tego, które jest w surowicy ludzkiej krwi.

Olej konopny – zastosowanie

Olej konopny warto zażywać szczególnie przy następujących problemach zdrowotnych:

  1. W związku z chorobami kardiologicznymi – obniża bowiem cholesterol i trójglicerydy, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zakrzepicy żył głębokich a także nadciśnienia i miażdżycy
  2. Przy obniżonej odporności – bowiem dzięki obecności kwasów omega-3 i omega-6 wzmacnia florę jelitową
  3. W leczeniu stanów zapalnych – np. reumatoidalne zapalenie stawów
  4. W związku z zaburzeniami gospodarki hormonalnej- dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego reguluje gospodarkę hormonalną, łagodzi syndrom napięcia przedmiesiączkowego.

Olej konopny posiada także działanie antynowotworowe dzięki bogatej zawartości przeciwutleniaczy. Olej ten posiada zielony kolor, dzięki obecnemu w składzie chlorofilowi, blokującemu przemianę zdrowych komórek w komórki rakowe.

Olej konopny – jak używać

Olej konopny posiada zielonkawy kolor i lekko orzechowy smak.  Używamy w postaci surowej, na zimno – NIE WOLNO GO PODGRZEWAĆ. Dodajemy go do sałatek, sosów, past.

Kupując olej w sklepach ze zdrową żywnością zwracajmy uwagę na to, aby nie był rafinowany i był tłoczony na zimno. Olej przechowujemy w ciemnym szkle i w lodówce – od 3 do maks. 6 miesięcy .

Poza wykorzystaniem go do sałatek, warzyw czy jako składnik pesto można nim polewać chleb – zamiast używać masło lub margarynę.

O wykorzystaniu oleju konopnego dla urody – przeczytacie w następnym artykule.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (182 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. ewalub  5 września 2016 12:11

    No to czekam na następny artykuł.

    Odpowiedz
  2. Jaworka  5 września 2016 20:52

    Ciekawy artykuł chyba się rozejrzę za tym olejem bo warto go zastosować w codziennej diecie i do salatek i surówek go dodawać szczególnie teraz w zimie

    Odpowiedz
  3. martucha180  5 września 2016 22:09

    Może niezapomniany, tylko nieznany.

    Odpowiedz
  4. agasam9  5 września 2016 23:25

    nie ma jak natura 🙂

    Odpowiedz
  5. Kasia  6 września 2016 20:37

    Jak się wypije dużo to może i jeszcze lepiej zadziała 😉

    Odpowiedz
  6. kasiadrozdz  7 września 2016 09:57

    ciekawe

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany