Ogród w stylu ZEN

Minimalistyczne ogrody w stylu ZEN można dziś spotkać najczęściej w sąsiedztwie nowoczesnej architektury z betonu i szkła. Prostota, oszczędność środków wyrazu i symbolizm – charakterystyczny dla liczącego sobie setki lat sposobu urządzania ogrodów – doskonale odnalazł się w sąsiedztwie współczesnych interpretacji modernizmu.

Ogród w stylu ZEN

Niechęć do zbędnych upiększeń, przesadzonej dekoracyjności jest konsekwencją postawy zen wobec świata polegającej na akceptacji rzeczy takimi jakie one są. Kompozycje roślin i skał charakteryzują się niezwykłą harmonią i elegancją a jednocześnie szacunkiem do natury. Zaprojektowany w ten sposób ogród staje się dla jego użytkowników odskocznią od stresu, pośpiechu i problemów związanych z wykonywaniem codziennych obowiązków. Spokój emanujący z aranżacji w stylu Zen wycisza umysł i skłania do medytacji.

Ogród w stylu ZEN

Ogród Zen charakteryzuje brak strumyków, sadzawek, które zastąpione zostają przez przemyślany układ żwiru, skał i… pustej przestrzeni – tłumaczy Joanna Skrzypek, architekt krajobrazu, designer i projektantka w firmie Libet. – Paradoksalnie, choć nieobecna fizycznie, w aranżacji woda pojawia się symbolicznie, w postaci szafirowego szkła uwięzionego w gabionach. W ten zaskakujący sposób, woda staje się głównym bohaterem suchego z założenia ogrodu.

Ogród w stylu ZEN

Oszczędność środków wyrazu, ale jednocześnie ich wyrazistość to kolejna cecha ogrodu Zen. Z tego właśnie powodu jego prostą kompozycję zamykają dosyć duże, jasne, wykonane z betonu architektonicznego kubiki. Pozostałą przestrzeń wypełniają drobne otoczaki oraz soczysta zieleń roślin. Swoboda traw została jednak ograniczona ułożonymi poziomo i bezpośrednio na ziemi splitowanymi palisadami. Powstałe w ten sposób krawężniki utrzymują porządek i powstrzymują rośliny przed „ucieczką” z wyznaczonego dla nich miejsca.

Ogród w stylu ZEN

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (52 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe Brunia28
  Brunia28  9 stycznia 2013 14:11

  coś pięknego:)

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe m258
  m258  9 stycznia 2013 14:30

  mi równiez wpadł w oko 🙂

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe dudqa
  dudqa  29 lipca 2013 10:11

  piekny w takim ogrodzie mozna odpocząć

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe efffciaa
  efffciaa  17 marca 2016 18:48

  Mi się nie podobają ogrody w tym stylu , są takie zimne i takie…wybitnie hotelowe , mnóstwo kamieni , jakaś rzeźba i kilka źdźbeł trawy i ogród gotowy 🙁 nie podoba mi się

  Odpowiedz
  • Zdjęcie profilowe xtina120
   xtina120  4 sierpnia 2017 09:21

   Mi też nie przypadł do gustu…nie wiem co tu się może podobać. Ogród powinien być ciepły, przyjazny i przytulny a nie tak jak napisałaś zimny i hotelowy.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.