OCM – oczyszczanie skóry twarzy przy pomocy olejków

OCM to skrót od angielskiej nazwy Oil Cleansing Method, czyli mycia twarzy metodą olejową. Ten sposób oczyszczania cery zyskuje coraz liczniejsze grono zwolenników. Skuteczność olejowania twarzy wiąże się ze znakomitymi właściwościami olejów. Czy wiesz jak przebiega oczyszczanie skóry twarzy przy pomocy olejków? Przeczytaj

Powszechnym jest przekonanie, że skórę można dobrze umyć wyłącznie przy pomocy kosmetyków drogeryjnych z syntetycznymi składnikami. Często jednak zaburzają one naturalną gospodarkę lipidową skóry, gdyż zmywają cenną warstwę ochronną. Wywołuje to nadprodukcję sebum, czyli efekt odwrotny do zamierzonego. Przy OCM mamy do czynienia z prostą zasadą, że każdy tłuszcz dobrze rozpuszcza się w tłuszczu. Do oczyszczania i demakijażu skóry używa się naturalnych olejów, które są bezpieczne dla skóry. To bardzo delikatna i zarazem skuteczna  metoda, która nie narusza naturalnego płaszcza lipidowego skóry, dlatego może być stosowana także przez osoby z cerą łojotokową i trądzikową.

 

Sebum a olej rycynowy

Nasza skóra pokryta jest sebum, które powstaje za sprawą aktywności gruczołów łojowych. Ilość warstwy sebum na skórze określa nasz rodzaj cery. Od suchej i wrażliwej, przez normalną, mieszaną, aż po tłustą.

Najbardziej zbliżony do naszego sebum pod względem struktury i konsystencji jest olej rycynowy, który odgrywa znaczącą rolę w procesie oczyszczania twarzy. Przy metodzie OCM olej ten należy stosować w odpowiednich proporcjach: 10% oleju rycynowego na 90 % oleju bazowego w przypadku skóry suchej, 20% oleju rycynowego na 80% oleju bazowego – skóra mieszana, 30% oleju rycynowego na 70 % oleju bazowego – skóra tłusta. Należy pamiętać o tym, iż są to proporcje przybliżone. Każda mieszanka powinna być dostosowana indywidualnie. Nie należy stosować samego oleju rycynowego, gdyż grozi to przesuszeniem skóry – mówi Beata Patacz, doradca klienta ze sklepu z kosmetykami naturalnymi Helfy.pl.

Oleje bazowe

Oleje bazowe w mieszance powinny być dobierane do typu cery – wskaźnikiem jest tu m.in. konsystencja danego oleju. Skóra tłusta wymaga olejów lekkich np.: ze słodkich migdałów, orzechów włoskich, z pestek winogron lub moreli. Na skórę suchą możemy stosować oleje cięższe w konsystencji, np.: olej arganowy czy kokosowy. Warto zwracać uwagę także na indywidualne właściwości olejów, które mogą pomóc zniwelować dany problem. Przykładowo Olejek z witaminą E przeciwdziała przedwczesnemu starzeniu się skóry, olejek z hibiskusem łagodzi podrażnienia (np. Ajurwedyjski olejek do twarzy i ciała z hibiskusem Khadi), zaś kilka kropel olejku z drzewka herbacianego zadziała antybakteryjnie na cerę tłustą czy trądzikową (np. olejek Jason Organic). Oleje bazowe o analogicznej konsystencji możemy bez problemu mieszać, np. olej z białej lilii dobrze łączy się z olejem kokosowym (wówczas przykładowa mieszanka dla cery suchej to: 10% oleju rycynowego, 80% z białej lilii i 10% oleju kokosowego). Jako olejów bazowych można także użyć olejów spożywczych (np. z orzecha włoskiego, pestek winogron, słodkich migdałów), ale nie mają one tak wysokich wartości pielęgnacyjnych skóry jak specjalne mieszanki olejowo-ziołowe.

 

Przygotowanie mieszanki:

Do przygotowania mieszanki potrzebny jest zamykany, niewielki pojemnik, olej rycynowy oraz oleje bazowe (nie ma potrzeby stosowania wielu olejów, 2-3 są całkowicie wystarczające). Zależnie od rodzaju cery przygotowujemy odpowiednią mieszankę, którą następnie przechowujemy w zaciemnionym miejscu, aby nie straciła swoich właściwości. Światło redukuje właściwości olejów.

Sposób oczyszczania twarzy:

Mając przygotowaną mieszankę i mały ręcznik (może to być muślinowa bądź bawełniana ściereczka lub ręczniczek frote), można przystąpić do oczyszczania twarzy:
1.    zwilżamy twarz wodą,
2.    niewielką ilość mieszanki rozprowadzamy w dłoniach,
3.   nanosimy specyfik na twarz, masując ją kolistymi ruchami (jeśli cera jest bardzo skłonna do głębokich wyprysków, masaż nie powinien przekraczać 1 minuty),
4.    ręczniczek moczymy w ciepłej wodzie i wykręcony przykładamy do twarzy, delikatnie go dociskając,
5.   następnie ponownie w ciepłej wodzie płuczemy go, przykładamy do twarzy i delikatnie ścieramy pozostałości oleju, czynność tę powtarzamy raz jeszcze,
6.   na zakończenie ręcznik moczymy w zimnej wodzie, nakładamy na twarz lekko go dociskając – w ten sposób zamkniemy uprzednio otwarte pory,
7.    osuszamy twarz ręczniczkiem papierowym
8.    wskazówka – ze względów higienicznych do każdego zabiegu oczyszczania zaleca się użycie odświeżonego ręczniczka.

Metoda OCM może służyć do demakijażu jak i codziennego oczyszczania twarzy, zastępując przy tym chemiczne detergenty. Jej zalety to doskonale oczyszczone pory i gładka skóra, nienaruszony płaszcz lipidowy skóry i jej pH oraz regulacja wydzielania sebum.

 

Zobacz także: Peelingi z domowe apteczki – czyli naturalne sposoby na pielęgnację naszego ciała

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (245 głosów, średnia: 4,49 z 5)
zapisuję głos...