Pierwsze objawy ciąży czyli jak rozpoznać ciążę

Zastanawiałaś się jak wywołać okres i nie udało Ci się tego osiągnąć?  Do tego zaczynasz cierpieć na poranne mdłości, spóźnia ci się wciąż miesiączka, a w dodatku nieustanie jesteś senna? Te dolegliwości mogą świadczyć o tym, że odczuwasz już pierwsze objawy ciąży . Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety w wyniku zapłodnienia wywołują bowiem wiele oznak, które można odczuć już kilkanaście dni później.

Przeczytaj także: WAŻNE: Jakie badania wykonać w ciąży i planując ją?

jak rozpoznać ciążę

Zajście w ciążę wiąże się z ogromnymi zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety. Zmienia się poziom hormonów, a ciało przygotowuje się do wyzwania, jakim będzie kolejnych dziewięć miesięcy. Jakie dolegliwości powinny być dla nas sygnałem, że spodziewamy się dziecka i skłonić nas do wizyty u ginekologa?

Pierwsze objawy ciąży

Pierwszym i najbardziej zauważalnym objawem ciąży jest spóźniająca się kilka-kilkanaście dni miesiączka. – Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jest to jednoznaczny objaw, bowiem menstruacja może się opóźniać także w wyniku działania innych czynników, na przykład stresu, podróży czy nieprawidłowej diety. Co więcej u niektórych kobiet zdarza się także, że jeszcze przez kilka pierwszych miesięcy ciąży występują krwawienia – wyjaśnia ginekolog dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare – Centrum Badań Prenatalnych w poznańskim szpitalu Med Polonia. O ciąży może też świadczyć podwyższona o kilka kresek temperatura ciała w terminie spodziewanej menstruacji. Już w pierwszych dniach po zapłodnieniu także piersi przyszłej mamy stają się wyjątkowo wrażliwe na dotyk. Zdarza się, że odczuwa się w nich mrowienie i napięcie. Typowo ciążowy brzuszek w większości przypadków zaczyna być widoczny dopiero około 16. tygodnia, jednak już wcześniej macica powiększa się robiąc miejsce dla rozwijającego się maleństwa. Efektem jest uciskanie na pęcherz moczowy i częstsze wizyty w toalecie.

Między drugim a ósmym tygodniem u większości przyszłych objawy ciąży to mdłości. Ta dolegliwość mija około 14.-16. tygodnia ciąży. – Wiele kobiet zmaga się z nimi rano, choć nie jest to regułą – mogą pojawić się także w ciągu dnia lub na przykład w reakcji na określony zapach. Ciąża wiąże się bowiem z wyjątkową wrażliwością kobiecego nosa na różne aromaty – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare. Część z nich odczuwa się bardziej intensywnie, część – na przykład dotychczas przyjemny zapach perfum, środków czystości czy przypraw – nagle staje się nie do zniesienia i przyprawia o nudności. Do tych objawów w pierwszym trymestrze może też dołączyć zwiększony apetyt, choć niektóre panie zmagają się z dolegliwością skrajnie przeciwną i odczuwają wręcz wstręt na myśl o określonych potrawach.

Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie po zajściu w ciążę mają także wpływ na nastrój. Szalejące hormony powodują huśtawkę nastrojów, rozdrażnienie, a także często odczuwane zmęczenie i senność. Zwiększone potrzeby snu są charakterystyczne w szczególności w pierwszym trymestrze.

 

Dwie kreski i USG

Wszystkie te objawy nie dają nam jednak pewności, a jedynie wskazują na prawdopodobieństwo bycia w ciąży. Wątpliwości pozwala w większości sytuacji rozwiać zrobienie testu ciążowego. Wyróżnia się dwa rodzaje testów – z moczu i krwi. – Ten pierwszy można wykonać samodzielnie, najlepiej około tydzień po terminie spodziewanej miesiączki. Szybciej, bo nawet trzy-pięć dni po zapłodnieniu można wykonać test z krwi, który wskaże, czy jest w niej obecny hormon ciążowy – wyjaśnia dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare.

Dla stuprocentowej pewności i zweryfikowania wyników testu ciążowego należy wybrać się do ginekologa. Lekarz przeprowadzi badanie, dzięki któremu ostatecznie potwierdzi lub wykluczy ciążę. – Już około piątego tygodnia podczas badania USG można dostrzec pęcherzyk ciążowy, a około szóstego tygodnia zarodek z czynnością serca – mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski z PreMediCare. Jeśli specjalista stwierdzi ciążę, określi jej zaawansowanie, czyli wiek (najczęściej w tygodniach), a także wyznaczy datę porodu. Oceni też budowę, kształt i rozmiar macicy. Pomoże nam także zaplanować ciążę i poradzi, jak w tym czasie o siebie dbać i jakie badania wykonywać. Dla uprawnienia się co do prawidłowego rozwoju ciąży lekarz powinien skierować nas na badania prenatalne lub sam je wykonać, jeżeli posiada odpowiednie umiejętności potwierdzone certyfikatami oraz specjalistyczną aparaturę.

U każdej kobiety pierwsze symptomy ciąży mogą przebiegać z różną intensywnością. Jeśli jednak podejrzewamy, że spodziewamy się dziecka, warto wykonać test ciążowy, a jego wynik potwierdzić u ginekologa. W ten sposób będziemy mogły zawczasu zadbać o swoje maleństwo i oddać się pod opiekę specjalisty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (123 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...