Nowy członek rodziny – wskazówki dla właścicieli psów otrzymywanych pod choinkę

Święta już coraz bliżej, a decyzja zapadła. W tym roku spędzicie je z nowym członkiem rodziny – psem. Jego posiadanie to mnóstwo radości, ale i zobowiązań. Podpowiadamy jak przygotować się na wizytę takiego gościa i jak o niego dbać.

fot. Rhaul-v-Alva-unsplash.com

Wyprawka

Pies szybko przyzwyczai się do nowych warunków i poczuje jak w domu, jeśli będzie miał zorganizowany własny kąt. Miękkie legowisko sprawi, że poczuje się bezpiecznie. To jego azyl, dlatego nie wolno go karcić kiedy w nim przebywa. Najlepiej jest ustawić je w miejscu, z którego będzie mógł obserwować otoczenie. Legowisko nie powinno być z delikatnego materiału ani wikliny ponieważ czworonogi, w szczególności szczeniaki, chętnie obgryzają takie elementy. Do legowiska warto dodać miękki kocyk, w który pies będzie mógł się schować lub opatulić. Przy zakupie misek na jedzenie i wodę również warto postawić na funkcjonalność. Jeśli nasz pies ma tendencje do gryzienia przedmiotów najlepszym wyborem będą miski metalowe. Warto rozważyć również zakup misek ceramicznych, które nie wpływają na smak podawanej karmy. Kolejnym elementem są zabawki. Każdy psiak uwielbia figle, ale atrakcje należy dopasować do upodobań pupila. Przyjemności mogą dostarczać piłki, pluszowe zabawki lub… buty. W takiej sytuacji, szczególnie na początku, należy je chować i zamieniać innymi przedmiotami, które mogą zaangażować psa. „Niestety czasami obiektem zainteresowania psiaka mogą stać się przewody elektryczne bądź chemikalia. Dlatego jeszcze przed pojawieniem się nowego domownika lepiej jest je zabezpieczyć tak, aby zwierzę nie miało do nich dostępu” – podpowiada Milena Wysocka, ekspert marki Doctor Dog.

Na spacer

Spacer z psiakiem to możliwość nawiązania z czworonogiem bliższej więzi oraz cenna lekcja socjalizacji z innymi zwierzakami. Aby każda zimowa przechadzka stała się dla naszego pupila przyjemnością, wymaga to małych przygotowań. Przede wszystkim ważna jest kontrola. Właściciel może traktować swojego psa jak członka rodziny, ale zasada ograniczonego zaufania to właściwe podejście, w szczególności podczas pieszych wędrówek. Psa powinno się trzymać na smyczy, a obroża powinna być wykonana ze specjalnego tworzywa lub skóry, dzięki czemu będzie lżejsza i wygodniejsza niż metalowa. Istotna jest również możliwość jej regulacji. „Dla małych psiaków polecam szelki. To wygodniejsze rozwiązane zarówno dla pupila, szczególnie szczeniaka, który dopiero uczy się chodzić na smyczy. Dobrze dobrane szelki sprawią, że pies nie będzie się dusił, a zimowe spacery będą kojarzyły mu się z przyjemnością” – mówi Milena Wysocka, ekspert marki Doctor Dog.

Żywienie

Maksyma „jesteś tym co jesz” zdaje się odnosić również do psów. Niewłaściwe odżywanie przekłada się na stan zdrowia i wygląd psiaka. W przypadku złego doboru karmy oprócz alergii, wysypek oraz wypadania sierści, nasz pies narażony jest na wymioty, biegunkę, a nawet gorączkę, dlatego koniecznie należy dostosować karmę do jego potrzeb. Jej dobór zależy od wielkości i wieku czworonoga. Swojemu pupilowi można przygotowywać jedzenie własnoręcznie, jednak jest to dość czasochłonne i musi zostać poparte wiedzą żywieniową właściciela, aby zapewnić pupilowi optymalną ilość witamin i składników odżywczych. Dobrym wyborem jest gotowa karma, która zaoszczędzi czas właściciela i będzie zawierała zbilansowaną porcję witamin. Oczywiście tylko pod warunkiem, że jest złożona z naturalnych składników, dzięki czemu minimalizuje się możliwość występowania alergii skóry. Przy wyborze karmy należy także zwrócić uwagę na zawartość mięsa. Cześć karm bazuje na przetworzonej kukurydzy, która tuczy psa, ale nie dostarcza mu tyle energii co mięso. Należy także pamiętać nie tylko o składnikach, ale i o dostosowaniu karmy do wielkości i wieku czworonoga. Te informacje zawsze znajdują się na etykiecie produktu. Dzięki temu właściciel może z łatwością dobrać odpowiednią karmę, zwracając uwagę również na upodobania pupila.

Dobre wychowanie

Wraz z pojawieniem się psiaka w rodzinie pojawia się pytanie: jak nauczyć go odpowiedniego w  oczach właścicieli zachowania? Pierwsze wyzwania zaczynają się już przy wigilijnym stole, gdy we wpatrzonych oczach pupila dostrzec można odbicie świątecznych potraw. W takich sytuacjach należy wykazać się konsekwencją. Najważniejsze są ćwiczenia dostosowane do wieku i możliwości czworonoga. Treningi to dla niego świetna zabawa, ale to czy chętnie będzie ćwiczył, zależy przede wszystkim od nas. Warto zatem stosować strategię nagród za każde poprawnie wykonane polecenie. Jeśli pies jeszcze nie potrafi załatwiać się na dworze, dobrym rozwiązaniem jest ułożenie mu na podłodze specjalnej maty. Można się spodziewać, że po ok. dwóch godzinach po posiłku pupil zacznie się wiercić i szukać odpowiedniego miejsca. Wtedy należy położyć go na macie i pochwalić pilnując jednocześnie, aby nie zszedł z niej zbyt wcześnie. Pamiętajcie, że mata powinna być jednak jedynie rozwiązaniem tymczasowym. Ze szczeniakiem należy jak najczęściej wychodzić na spacery. Dzięki temu dowie się jak chodzić na smyczy, będzie socjalizował się z innymi psiakami i nauczy się załatwiania swoich potrzeb na dworze. Na spacerze warto mieć przy sobie ulubione smakołyki naszego psa, które nosić możemy w torebeczce w kieszeni lub na pasku. Za każde zachowanie godne pochwały, psiak powinien otrzymywać drobną nagrodę, dzięki czemu szybko zrozumie czego oczekuje od niego właściciel.

Psiak w rodzinie to duża odpowiedzialność, ale także radość i nauka dla właścicieli. Jego zachowanie zależy od konsekwentnego wychowania. Wystarczy odrobina chęci i cierpliwości, a na pewno odpłaci nam zaangażowaniem i miłością.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (185 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  27 listopada 2014 10:34

    O każde zwierzę domowe trzeba dbać i wziąć za nie odpowiedzialność.

    Odpowiedz
  2. lilkawodna  27 listopada 2014 11:51

    Jak się decydujemy na zwierzaka to musimy dbać o niego jak o dziecko.

    Odpowiedz
  3. bbo  27 listopada 2014 20:53

    Jeśli jest członkiem rodziny, to prezent się należy 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany