Nowoczesna antykoncepcja

Nowoczesna antykoncepcja daje nam ogromny wybór metod antykoncepcyjnych. Już nie musimy ograniczać się do kalendarzyka, prezerwatywy, czy tabletek hormonalnych. Dzisiaj wystarczy malutki implant podskórny. Sama decydujesz, ile taka antykoncepcja ma trwać – kilka miesięcy, a może kilka lat?  Koniecznie zapytaj swojego ginekologa o nowoczesne metody antykoncepcji i wybierz tą, która najbardziej Ci odpowiada!

antykoncepcja

Fot. Freepik, Chormail

Zobacz także: Wstydliwy problem: nietrzymanie moczu

 

Prezerwatywy pozostają najczęściej stosowaną przez Polaków metodą antykoncepcyjną, mimo to mają wady – są niewygodne, a ich zakładanie psuje atmosferę w sypialni. Z kolei popularne tabletki antykoncepcyjne wymagają dyscypliny – każde zaniedbanie może skutkować niechcianą ciążą.  Również stan zdrowia nie każdej z nas pozwala na ich zażywanie i nie są  odpowiednią metodą stosowania na długi okres czasu ze względu na obciążenie wątroby, czy ryzyko zakrzepicy żylnej. Jakie są nowoczesne metody, które zapewnią komfort i skuteczność?

 

Metoda I – Implant antykoncepcyjny

Implant swoim wyglądem przypomina zapałkę o 4 cm długości i 2 mm szerokości. Lekarz wszczepia go pod skórę kobiety, gdzie uwolniony zostaje progestagen (hormon, który hamuje owulację i zagęszcza śluz na szyjce macicy, nie dopuszczając do zapłodnienia). Metoda wszczepienia przypomina bezbolesny zastrzyk. Implant działa tydzień po wszczepieniu, przez 3 lata. Później zasoby hormonów zostają wyczerpane, dlatego należy go zastąpić nowym.

W przeciwieństwie do plastrów antykoncepcyjnych z implantów mogą korzystać osoby ważące powyżej 90 kg. Są również opcją dla kobiet, które nie mogą zażywać tabletek antykoncepcyjnych z przyczyn zdrowotnych – mówi dr Zbigniew Cierpisz, ginekolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Przed założeniem implantu zalecana jest trzymiesięczna próba z wykorzystaniem innych hormonów gestagenowych, które pokażą reakcje organizmu kobiety. Jeśli organizm zareaguje pozytywnie, lekarz wykona zabieg. Warto pamiętać, że implant nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, tutaj wciąż bezkonkurencyjne pozostają prezerwatywy. Decyzja o wszczepieniu musi być przemyślana – to długotrwała, kilkuletnia inwestycja, która kosztuje około 1000 zł.

Polecamy również: Bolesne miesiączki? To może być endometrioza

Metoda II – Zastrzyk antykoncepcyjny

Skutecznością i wygodą kuszą zastrzyki antykoncepcyjne. To nowoczesna metoda, która stanowi dużą konkurencję dla prezerwatyw, tabletek, a nawet implantów. Zastrzyki są zdecydowanie tańsze (kosztują kilkadziesiąt złotych), ale działają zdecydowanie krócej (3 miesiące).

– Podobnie jak implant, zastrzyk opiera się w głównej mierze na progestagenie. Dzięki nieinwazyjnemu składowi mogą je stosować kobiety, które przez choroby nie mogą zażywać tabletek antykoncepcyjnych. Zastrzyk jest szybki i bezbolesny – mówi dr Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.

Panie muszą pamiętać, że decyzja o zastosowaniu zastrzyku jest nieodwołalna. W przeciwieństwie do implantu, nie ma możliwości pozbycia się substancji zapobiegających ciąży z organizmu.

Metoda III – Wkładka hormonalna

Trzecia metoda to hormonalna wkładka domaciczna, która łączy zalety spirali i tabletek antykoncepcyjnych. Wkładka wyposażona jest w małą, plastikową ramkę w kształcie litery „T”. Na jej ramieniu znajduje się pojemniczek z hormonem, zaś do dolnego końca przymocowane są nitki.

Lekarz wprowadza wkładkę przez pochwę do wnętrza macicy, dzięki temu hormon działa miejscowo na błonę śluzową, a nie – jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych – na cały organizm. Całość ma około 3 cm.

Proces założenia przebiega bardzo szybko i bezboleśnie. Wkładkę zakłada się w trakcie miesiączki. Działa przez około 5 lat, jednak można ją usunąć w każdej chwili – mówi dr Zbigniew Cierpisz, ginekolog, położnik w Klinice Demeter w Warszawie.

Choć około 80% młodych Polaków deklaruje, że stosuje antykoncepcję, to tylko 3% z nich korzysta z tzw. niecodziennych metod hormonalnych, uważanych za najbardziej nowoczesne i skuteczne – wynika z najnowszego raportu Współczesna seksualność i nowoczesna antykoncepcja Polaków. Najczęściej stosowanymi metodami antykoncepcji są prezerwatywa (stosowana przez 54% Polaków) i tabletka hormonalna (31%). Co piąty ankietowany, jako praktykowaną metodę, wskazał stosunek przerywany.

Antykoncepcja nastolatek: metody antykoncepcji hormonalnej u młodych kobiet

Antykoncepcja nastolatek: metody antykoncepcji hormonalnej u młodych kobiet

Temat antykoncepcji dla nastolatek może wzbudzać pewne kontrowersje, szczególnie jeżeli dotyczy dziewcząt niepełnoletnich. Oczywiście w niektórych przypadkach jest stosowana jako lek wspomagający rozwiązywanie innych problemów zdrowotnych, np. trądziku, a właściwości antykoncepcyjne są niejako efektem dodatkowym. Jednak
Antykoncepcja po 40-stce  – wybrane metody i aspekty zdrowotne

Antykoncepcja po 40-stce – wybrane metody i aspekty zdrowotne

Kobiety po 40. roku życia, które nie planują już dzieci, mogą zastanawiać się, czy antykoncepcja w tym wieku jest im w ogóle potrzebna. Często nieregularne cykle miesiączkowe budzą przeświadczenie, że to już początek menopauzy, a
Antykoncepcja na pierwszy raz – porady ekspertów

Antykoncepcja na pierwszy raz – porady ekspertów

Pierwszy stosunek seksualny młodzi ludzie odbywają średnio ok. 17 roku życia. Decydując się na niego niestety większość z nich ma bardzo małą wiedzę o antykoncepcji i ryzyku jakie niesie ze sobą uprawianie seksu. Antykoncepcja awaryjna

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. AnnaKwasniak  29 maja 2015 10:10

    Ciekawe informacje 😉

    Odpowiedz
  2. martucha180  29 maja 2015 11:17

    Ja czekam, aż ktoś wynajdzie skuteczną terapię hormonalną dla mężczyzn – męska antykoncepcja. Dlaczego wszystko musi być na głowie kobiety?

    Odpowiedz
    • Tara  29 maja 2015 13:44

      Bo to faceci-naukowcy wymyślają… 😉

      Odpowiedz
      • Żanett  29 maja 2015 16:25

        Hahaha to mogli by i w tym przypadku, jak zawsze, pomyśleć o sobie 😀

        Odpowiedz
        • Żanett  29 maja 2015 18:33

          Poprawiam się – mogliby pisze się oczywiście łącznie 🙂 Mam wyrzuty, że zrobiłam błąd, a nie ma niestety opcji edytowania wypowiedzi :p

          Odpowiedz
  3. lilkawodna  29 maja 2015 16:40

    To my musimy być zawsze tymi bardziej odpowiedzialnymi:-).

    Odpowiedz
  4. adamorek  29 maja 2015 22:22

    dość edukacyjnie

    Odpowiedz
  5. claudia  29 maja 2015 23:08

    Zastrzyk jest super,ale tylko dla osób z dobrym nastawieniem jak ja to mówię.Powoduje niesamowitą depresję,a odwrotu przez 3 m-ce od tego nie ma:/

    Odpowiedz
  6. Gocha  30 maja 2015 17:49

    Dobrze znać różne możliwości. Też tak jak dziewczyny jestem troszkę podirytowana, że nie robi się za wielu badań pod kątem „uśpienia” plemników 😀 !!!! Niech oni zaczną się podtruwać tabletkami albo obstrzykiwać różnymi substancjami

    Odpowiedz
    • Ewa Redakcja  1 czerwca 2015 23:50

      Jest jednak metoda antykoncepcji mężczyzn – jest to wazektomia 🙂 Jest czasowa lub trwała, to można poczytać http://www.wazektomia.com/czym-jest-wazektomia

      Sama zdziwiłam się, że te zabiegi przeprowadza się w Polsce, zawsze wydawało mi się, że polskie prawo ich zabrania 🙂 A jednak – człowiek uczy się całe życie.

      Odpowiedz
  7. bbo  30 maja 2015 20:16

    Dobrze, że w tej dziedzinie pojawiają się nowe metody.

    Odpowiedz
  8. Patriszia  31 maja 2015 08:08

    Bardzo ciekawy artykuł, dowiedziałam się kilku nowych rzeczy.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany