Nietypowe muzea w Polsce – poznajcie najciekawsze z nich!

Żywe Muzeum Porcelany, Ćmielów

W ciekawym muzeum w Ćmielowie można na zobaczyć, jak powstaje porcelana. Placówka powstała w 2005 roku na terenie fabryki. Sufit w przedsionku muzeum udekorowano 60 płytami z malowidłami naśladującymi mistrzów renesansu. W miejscu można podziwiać zbiory od fajansów Małachowskiego (założyciela fabryki), po najnowsze projekty. Nawet samemu stworzyć delikatny, porcelanowy drobiazg!

Turyści mogą obejrzeć kolekcję ćmielowskiej porcelany figuralnej, poznać historię i tajniki produkcji fabryki oraz wejść do starego, wielkiego pieca. Zwiedzający mają okazję nie tylko zobaczyć na własne oczy, jak powstaje coś niezwykłego, ale też poczuć oraz zrozumieć, że tworzenie porcelany to rodzaj trudnej, pięknej sztuki.

Centrum Kultury Ekumenicznej, Myczkowice

Niezwykłe, piękne muzeum w Myczkowicach powstało z inicjatywy księdza Bogdana Janika, dyrektora ośrodka w Bieszczadach. Na blisko hektarowej powierzchni zgromadzono 140 makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych oraz kościołów rzymskokatolickich z terenu południowo-wschodniej Polski, Słowacji oraz Ukrainy. Znajdują się tu świątynie istniejące do dziś, jak i te, których na żywo już nie zobaczymy.

Teren został podzielony na 10 niewielkich wzgórków, na których stanęły obiekty z poszczególnych regionów, pogrupowane tematycznie. Makiety otoczono miniaturową roślinnością, podobną do tej, która znajduje się przy poszczególnych świątyniach. Po kamieniach płyną potoki, szumi woda, a z cerkiewek rozbrzmiewają starocerkiewne śpiewy. Nad bramą wejściową do tego niezwykłego miejsca widnieje napis: „Ponad wszystkim niech będzie miłość”.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (59 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe A. czy
  A. czy  10 sierpnia 2017 08:04

  Mieszkałam jakiś czas w Bydgoszczy a nigdy nie miałam okazji odwiedzić tego muzeum – teraz żałuje i pewnie korzystając z okazji odwiedze to miejsce :):)

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  10 sierpnia 2017 13:27

  To ja do Bydgoszczy chętnie…

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe Tara
  Tara  10 sierpnia 2017 15:50

  Warto też odwiedzić nasze kopalnie np. w Nowej Rudzie, Kowarach, czy w Kłodawie 🙂
  Bardzo nietypowe miejsca! Polecam!

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe gosia141088
  gosia141088  11 sierpnia 2017 08:29

  Muzeum w Bydgoszczy z chęcią bym odwiedziła

  Odpowiedz
 5. Zdjęcie profilowe Aneta
  Aneta  12 sierpnia 2017 20:50

  Ale super! Nawet nie wiedziałam, że niektóre z tych miejsc istnieją 🙂 Zaciekawiło mnie najbardziej Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie, muszę się do niego przejść koniecznie :))

  Odpowiedz
 6. Zdjęcie profilowe Aneta
  Aneta  12 sierpnia 2017 20:51

  Ale super! Totalnie nawet nie wiedziałam, że niektóre z tych miejsc istnieją 🙂 Zaciekawiło mnie najbardziej Muzeum Domków dla Lalek w Warszawie, muszę się do niego przejść koniecznie :))

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.