Jak nauczyć dzieci oszczędzania? Najczęściej popełniane błędy!

Jako odpowiedzialni rodzice chcemy nauczyć dzieci oszczędzania, czym jest gospodarność  i szacunek do pieniędzy. Na tej drodze jednak zdarza nam się popełniać wiele szablonowych błędów, jak nadmierna kontrola, płacenie za wykonywanie obowiązków. Dowiedz się dlaczego należy się tych błędów wystrzegać .

Dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięca, ekspert programu edukacji finansowej dzieci „Cha-Ching” ostrzega, że rodzice często nieświadomie popełniają błędy, które mogą mieć negatywne skutki dla postaw finansowych ich dzieci.

oszczędzanie

fot. thicha2707, freepik

Polecamy również: Pieniądze w związku źródłem problemów?

Jak nauczyć dzieci oszczędzania ? Najczęściej popełniane błędy – Niechęć rodziców do rozmowy o pieniądzach

Pierwszym i podstawowym błędem popełnianym przez rodziców w tej kwestii jest nieporuszanie z dzieckiem tematów finansowych w ogóle. Rodzice, często błędnie, zakładają, że ich pociechy są za małe, aby zrozumieć skomplikowany świat finansów i dlatego traktują rozmowę z najmłodszymi o pieniądzach jako temat tabu. Niesłusznie. Taka postawa może powodować, że przyszły dorosły będzie czuł zawstydzenie rozmawiając o pieniądzach i będzie unikać tematów finansowych.

Jak nauczyć dzieci oszczędzania ? Najczęściej popełniane błędy – Rodzice nie wykorzystują codziennych sytuacji do nauki gospodarowania pieniędzmi

Codzienne zakupy lub wspólne planowanie domowego budżetu to idealne okazje do zapoznania dziecka z podstawami przedsiębiorczości oraz wprowadzania go w świat finansów. Dzięki temu pociecha może w praktyce nauczyć się w jaki sposób mądrze gospodarować pieniędzmi. Badania Prudential Family Index pokazują, że blisko co drugie dziecko[1] wydaje swoje kieszonkowe w sposób nieroztropny, na rzeczy, które przynoszą chwilową przyjemność. Ponadto wiele pociech nie rozumie skąd biorą się pieniądze. Dzięki angażowaniu dziecka w codzienne zakupy lub planowanie wydatków łatwiej będzie mu zrozumieć ideę ograniczonych możliwości finansowych dorosłych. Również okres przedświąteczny to dobra okazja do tego, aby nauczyć najmłodszych, jak w ferworze świątecznych zakupów zachować umiar i zdrowy rozsądek, a przy okazji to dobry trening dyscypliny finansowej dla dorosłych.

 

Jak nauczyć dzieci oszczędzania ? Najczęściej popełniane błędy – Rodzice nie wypłacają kieszonkowego

Eksperci są zgodni – kieszonkowe to podstawa edukacji finansowej dziecka. Dzięki niemu pociechy już od najmłodszych lat uczą się zarządzania swoimi własnymi środkami pieniężnymi. Jednak samo dawanie kieszonkowego nie powinno być celem samym w sobie, ale środkiem do osiągnięcia celu jakim jest prawidłowe obchodzenie się z pieniędzmi. Dlatego dając swojemu dziecku jego pierwsze środki kapitałowe, warto łączyć to z nauką rozsądnego dysponowania pieniędzmi.

Jak nauczyć dzieci oszczędzania ? Najczęściej popełniane błędy – Rodzice kontrolują wydatki dziecka

Kiedy rodzice podejmą już decyzję o wypłacaniu kieszonkowego swojemu dziecku często starają się kontrolować jego wydatki. Obawiają się, że pieniądze zostaną wydane nierozsądnie. Obawy te są całkowicie uzasadnione, jednak dziecko najlepiej nauczy się na własnych błędach. Jeżeli dorosły będzie nieustannie chronił pociechę przed ich popełnieniem nauka finansów może okazać się nieskuteczna.


Jak nauczyć dzieci oszczędzania ? Najczęściej popełniane błędy – Rodzice płacą za wykonywanie obowiązków

Zachęty finansowe za wykonywanie szkolnych lub domowych obowiązków są demoralizującym sposobem na naukę zarabiania. W ten sposób w dziecku może wykształcić się interesowność i materialistyczne podejście. Nagrody pieniężne za naukę mogą także przyczynić się do tego, że dziecko będzie odczuwać mniejszą satysfakcję z własnych działań. W ten sposób dzieci zamiast koncentrować się na rzetelnej nauce materiału skupiają się na stopniach, gdyż to właśnie za nie otrzymują gratyfikacje pieniężne.

***

Ogólnopolski program edukacji finansowej dzieci „Cha-Ching” skierowany jest do dzieci w wieku 6-12 lat. Jego celem jest wykształcenie pozytywnych postaw finansowych wśród najmłodszych. Program został przygotowany przez Prudential w Polsce (więcej na www.prudential.pl), a realizowany jest przy wsparciu Fundacji „Zwalcz Nudę”. W rolę ambasadorki wcieliła się aktorka Daria Widawska. Program został objęty patronatem honorowym wielu instytucji, m.in. Rzecznika Praw Dziecka, Lubuskiego Kuratora Oświaty, Łódzkiego Kuratora Oświaty, Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Opolskiego Kuratora Oświaty, Pomorskiego Kuratora Oświaty, Śląskiego Kuratora Oświaty, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Gdańska, Prezydenta Miasta Łodzi, Prezydenta Miasta Opola, Prezydenta Miasta Poznania, Prezydenta Miasta Torunia, Prezydenta Miasta Katowice, Prezydenta Miasta Olsztyna oraz Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia. Program jest ogólnodostępny i bezpłatny. Wszelkie niezbędne materiały edukacyjne można pobrać na stronie internetowej www.cha-ching.pl.

[1] Dane z raportu „Prudential Family Index”. Część 1: „Dzieci” opracowanego na zlecenie Prudential w Polsce. Na podstawie badań Grupy IQS przeprowadzonych w terminie: 08.05-09.05.2015. Analizą objęto grupę 136 Polaków w wieku 18-50 lat, posiadających dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak,
by odpowiadała strukturze Polaków w wieku 18-50 lat pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne takie jak płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania, a także zmienne związane z szeroko pojętym stylem życia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (232 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  9 grudnia 2015 11:30

    Rady które na pewno bardzo mi się podobają i przesądza do odpowiedniego wprowadzenia dziecka w świat finansów!

    Odpowiedz
  2. macierzanka  9 grudnia 2015 13:29

    Dobre rady, a duży błąd to kontrolowanie wydatków dziecka.

    Odpowiedz
    • Żanett  10 grudnia 2015 07:28

      A także płacenie za wykonywanie obowiązków.

      Odpowiedz
  3. Kmakolagwa  9 grudnia 2015 14:16

    Świetny artykuł. Bardzo pomocny.

    Odpowiedz
  4. Aneta  9 grudnia 2015 19:08

    Ciekawy artykuł, myślę, że przyda mi się kiedyś, gdy już będę mieć dziecko 😉

    Odpowiedz
  5. AnnaKwasniak  13 grudnia 2015 09:44

    U nas temat oszczędzania pieniędzy wprowadzony był wcześnie i synek coraz bardziej wszystko rozumie 🙂

    Odpowiedz
  6. Patriszia  14 grudnia 2015 21:32

    Największy błąd to chyba płacenie za wykonywanie obowiązków.

    Odpowiedz
  7. Anita  7 stycznia 2016 20:44

    ja na szczęście zostałam dobrze nauczona!

    Odpowiedz
  8. as_sa  18 marca 2020 17:45

    Dla rodziców zaczynających wypłacać dziecku kieszonkowe temat jak znalazł. Trzeba edukować dzieci od małego, by mogły sobie później bez problemu poradzić w dorosłym życiu. Niestety w swojej pracy często spotykam się z osobami, które nie potrafią zaplanować tygodniowego, a co dopiero miesięcznego budżetu, które kompletnie nie potrafią obchodzić się z pieniędzmi i których wypłata „rozchodzi się” w kilka dni nie wiadomo gdzie. I muszę przyznać, że jest to przerażające. Taki brak zaradności życiowej

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany