Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby

Spis treści:

Chcesz zmienić kolor włosów bez używania profesjonalnej farby? Nie lubisz chemii lub drogeryjne produkty Cię uczulają? Marzysz by rozjaśnić lub przyciemnić kolor czy chcesz ukryć siwe pasma? A może masz ochotę na refleksy na włosach? Przedstawiamy metody na naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby!

Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby

pixabay.com

Zobacz także:

Rozjaśnianie włosów w domu tak, żeby ich nie zniszczyć – poznaj naturalne metody

Rozjaśnianie włosów w domu tak, żeby ich nie zniszczyć – poznaj naturalne metody

Rozjaśnianie  włosów w domu to trudny temat, ponieważ w pełni rozjaśnione włosy są zupełnie pozbawione pigmentu - zostaje on rozpuszczony przez nadtlenek wodoru. Druga sprawa, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę, że istnieją ciepłe i zimne odcienie blondu i wybór jednego z nich zależy przede wszystkim od  koloru włosów oraz od karnacji. A zatem jak rozjaśnić włosy, żeby ich nie zniszczyć? Podpowiadamy w naszym tekście.

Naturalne sposoby farbowania włosów to nie tylko henna, ale też wywary ziołowe, czy mikstury sporządzone na bazie tego, co znajdziemy w naszej kuchni. Wiele warzyw, owoców i ziół ma w sobie barwniki, składniki, które pomogą zabarwić lub rozjaśnić kolor. Farby drogeryjne oraz fryzjerskie są o wiele bardziej niebezpieczne niż naturalne farbowanie włosów. Domowe sposoby nie mają tak negatywnego wpływu. Poprawiają kondycję zarówno włosów, jak i skóry głowy. Zazwyczaj takie naturalne sposoby są też znacznie tańsze. Podpowiadamy, co zrobić by rozjaśnić lub przyciemnić fryzurę oraz jak uzyskać rudy odcień włosów!

Jeśli zdecydujesz się na zmianę koloru włosów domowymi metodami, pamiętaj, że takie zabiegi wymagają cierpliwości. Jedna płukanka czy maska nie przyniesie od razu efektu. Czynności trzeba regularnie powtarzać. Warto też mieć na uwadze, że przynoszą one łagodne zmiany.

Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby – rozjaśnianie

Do rozjaśniania włosów najlepsze będą cytryna, miód, rumianek i korzeń rabarbaru.

Cytryna

Cytryna rozjaśni barwę i doda połysku. Żeby przygotować odpowiednią mieszankę, należy wycisnąć sok z jednej dużej cytryny, a następnie wymieszać go pół na pół z wodą. Można też dodać do tego łyżkę octu jabłkowego. Miksturę odstawić na 20-30 minut. Później mieszankę nałożyć na włosy. Spłukać pod letnią wodą po 20 minutach. Zabieg stosować raz w tygodniu, aż do uzyskania zadowalającego koloru włosów.

Miód

Miód działa nawilżająco i nadaje włosom ładny, ciepły odcień. Pozwala pasmom na uaktywnienie się w nich nadtlenku wodoru. Dzięki temu włosy naturalnie się rozjaśniają. Można zmieszać 2 łyżki miodu i sok z połówki cytryny. Taką miksturę nałożyć na włosy i trzymać 4-5 godzin. Później zmyć, następnie nałożyć silną odżywkę.

Inną metodą jest wymieszanie łyżki naturalnego miodu z 2 łyżkami odżywki do włosów. Mieszankę nałożyć na mokre albo wilgotne włosy. Następnie na głowę założyć dobrze zawinięty ręcznik. Spłukać po ok. 4 godzinach.

Rumianek

Rumianek sprawia, że na włosach pojawiają się świetliste refleksy, a ich kondycja znacznie się poprawia. Mikstura na rozjaśnienie włosów z tym ziołem jest dziecinnie prosta! Wystarczy zalać 4 saszetki rumianku 1 litrem gorącej wody i poczekać 15-20 min., aż nieco wystygnie. Następnie wywarem należy wypłukać włosy. Zabieg powtarzać co tydzień. Można też wcierać wywar we włosy i spłukiwać po 30 minutach.

Rabarbar

Rabarbar ma silne właściwości odbarwiające, dlatego warto sprawdzić jak włosy na niego reagują! Najlepszą mieszanką na rozjaśnienie włosów jest mix soku z cytryny, oleju i sproszkowanego korzenia rabarbaru. Sok z 1 cytryny, łyżkę oleju roślinnego i 3 garści sproszkowanego rabarbaru należy wymieszać. Następnie masę rozrobić z odrobiną wody. Później nałożyć miksturę na włosy. Założyć ręcznik i sprawdzać, co kilka minut jak włosy reagują na miksturę. Najlepiej nie trzymać maski więcej niż 20-30 minut.

Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby – przyciemnianie

Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby

pixabay.com

Włosy można przyciemnić orzechem włoskim, ziemniakami, czarną rzepą czy ziołami, np. szałwią, tymiankiem i lawendą.

Orzech włoski

Brązowy odcień można otrzymać mieszając 3 garści drobno zmielonych łupin orzecha włoskiego z octem owocowym i olejem roślinnym. Następnie dodać nieco gorącej wody i odstawić na 15 minut. Gotową farbę nanieść na lekko osuszone włosy, później nałożyć ręcznik. Po około 20 minutach włosy powinny przyciemnić się o 1 ton.

Kora dębu

Korę dębu można kupić w sklepach zielarskich i aptekach. Aby stworzyć odpowiednią miksturę należy 3 łyżki suszu zalać 3 szklankami wody i zagotować miksturę. Gotować pod przykryciem 5 minut, następnie odstawić do wystudzenia. Całość wlać do miski i zanurzyć w roztworze włosy. Płukać 10 minut. Efekt powinien pojawić się po 2-3 zabiegach.

Czarna rzepa

Sok z czarnej rzepy nadaje włosom blask i wzmacnia cebulki włosów. Można nim płukać włosy, aby lekko przyciemnić ich kolor. Wcieranie soku także może przynieść efekt. Jeśli jednak zdecydujemy się na taki zabiegi i potrzymanie wcierki na włosach, pamiętajmy założyć na głowę ręcznik, który już więcej nam się nie przyda! Warto także mieć na uwadze to, że sok z czarnej rzepy jest drażniący. Należy uważać, by nie dostał się do oczu.

Ziemniaki

Do płukanki przyciemniającej włosy możemy użyć ziemniaki. Obrane ze skórki kartofle zagotować w dużej ilości wody. Po odcedzeniu, poczekać aż wywar wystygnie. Ostudzonym płynem można zrobić płukankę. Woda z ziemniaków przyciemnia nawet siwe włosy. Płukankę stosować systematycznie. Zabieg zapobiega również nadmiernemu przetłuszczaniu włosów i dodaje im połysku.

Zioła

Zioła pogłębiają naturalnie ciemny kolor i dodają zdrowego blasku. 4 łyżki czarnej herbaty oraz po 2 łyżeczki rozmarynu i szałwii zalać gorącą wodą (ok. 2 litrów), całość trzymając pod przykryciem. Po upływie 20-30 minut wywar odcedzić i płukać nim włosy. Można też wetrzeć płyn w skórę głowy, a następnie spłukać po 30 minutach.

Włosy staną się ciemniejsze także dzięki płukankom z tymianku lub pokrzywy.

Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby – rude włosy

Naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby

pixabay.com

Hibiskus, nagietek, szafran

Rudy odcień mogą nadać wywary z czerwonego hibiskusa, nagietka, szafranu lub korzenia alkanny. Miksturą należy wypłukać włosy lub ją w nie wetrzeć. Następnie założyć ręcznik, a po 30 minutach spłukać dokładnie.

Żurawina

Lekki, jasny połysk może też dać wywar z żurawiny. Świeże owoce żurawiny zagotować w wodzie. Wywar ostudzić. Następnie płukać włosy kilkakrotnie w ciągu dnia. Żurawina doskonale odżywia i ułatwia rozczesywanie.

Cebula

Uzyskać złoto-miedziane refleksy pomoże płukanka z łupin cebuli. Rudawy odcień można uzyskać, smarując włosy wywarem z łusek cebuli. Garść łusek gotować 20 minut w szklance wody, następnie odstawić wywar na 30 minut. Po przecedzeniu, dodać 1 łyżkę gliceryny i wymieszać. Maskę następnie nałożyć na włosy i założyć ręcznik. Po 20-30 minutach spłukać włosy.

Cynamon

Podobno rudy odcień nadaje płukanka z kawy, herbaty i cynamonu. Złotawy refleks można uzyskać także roztworem cynamonu z wodą. Należy zmieszać sproszkowany cynamon z wodą w ilości, która wystarczy na pokrycie naszej fryzury. Następnie na umyte, lekko osuszone włosy nałożyć pastę. Na głowę założyć ręcznik i trzymać 5-6 godzin. Później spłukać włosy. Wcześniej warto zrobić próbę, bo cynamon może uczulać!

Jak Wam się podobają metody na naturalne farbowanie włosów: domowe sposoby?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (222 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. JoannaJoank  20 lipca 2017 09:21

    Są to ciekawe sposoby, ale ja jednak wolę bardziej widoczny kolor, który uzyskam za pomocą farby. Moim zdaniem opisane metody będą świetne dla osób, które mają naturalny kolor.

    Odpowiedz
  2. Kathe  20 lipca 2017 17:42

    W wieku szkolnym stosowałam takie metody, koleżanki również. Rozjasnianie rumiankiem i wodą utlenioną, przyciemnianie pokrzywą. Kilka płukań i włosy jaśniejsze/ciemniejsze o 1-2 tony. Nie sprawdzi się przy bardzo ciemnych włosach. Ja mam ciemne, stosowałam wywar z liści laurowych dla uzyskania odcienia bordo. Działa 🙂 Teraz niestety muszę regularnie farbować siwe odrosty – na nie nie znam domowych sposobów 😀

    Odpowiedz
  3. martucha180  20 lipca 2017 23:02

    Rabarbar, ziemniaki i cynamon – to dla mnie nowość.

    Odpowiedz
  4. monicitia  21 lipca 2017 18:15

    Hmmm czy to działa?

    Odpowiedz
  5. Sandra  24 lipca 2017 11:40

    Kiedyś miałam taką mgiełkę z rumiankiem i więcej na pewno jej nie użyję. Włosy zrobiły się żółte i wyglądało to okropnie, jakbym jajko na głowie miała. Od tamtego czasu unikam domowych sposobów. Mam zaufany zakład fryzjerski w moim mieście i tam farbuje włosy. Fryzjerka koloryzację wykonuje przy pomocny specjalnego koła lefed. Z tego co mówiła to przez internet zamawia. Ono się dostosowuje do kształtu głowy i dzięki temu efekt końcowy jest o wiele lepszy niż normalnie.

    Odpowiedz
  6. AnnStyl  25 lipca 2017 22:07

    W młodości stosowałam płukanki z ziół i herbaty. Ale o rabarbarze i ziemniakach pierwsze słyszę. Co do ziemniaków to będę musiała wypróbować zwłaszcza, że woda po ziemniakach jest często pod ręką jak się obiadek gotuje. Tyle, że trzeba by gotować ziemniaki bez soli ale to nie problem.

    Odpowiedz
  7. anja  26 lipca 2017 16:18

    zainspirowaliście mnie, muszę spróbować na swoich włosach!

    Odpowiedz
  8. Mini  31 lipca 2017 17:58

    Z farbowaniem w domu to lepiej nie eksperymentować. Ja sobie tak zniszczyłam włosy. Pomógł skrzypolen i olejowanie ale teraz każde farbowanie włosów robię u fryzjera i to z olaplexem

    Odpowiedz
  9. Olka  9 marca 2018 21:14

    Loooooooolll

    Odpowiedz
  10. malutka  21 maja 2018 16:57

    Na mnie te sposoby nie podziałały i żeby porządnie rozjaśnić włosy musiałam iść do fryzjera. Na szczęście pracuje na oryginalnym revlonie z hologramem, więc mi się nie popaliły, a odcień jest ładny, chłodny

    Odpowiedz
  11. Kamila  28 maja 2018 15:02

    Zamiast czekać w nieskończoność, jak te naturalne specyfiki zaczną działać lepiej trochę się rozejrzeć i znaleźć farbę, która po prostu nie będzie niszczyć włosów. Ja teraz odkryłam cameleo omega z olejkami i jestem nią zachwycona, a efekt super

    Odpowiedz
  12. luna341  10 lipca 2018 18:56

    u mnie sprawdza sie orzech włoski ,

    Odpowiedz
  13. anka  25 lipca 2018 13:12

    Jeśli chodzi o domową koloryzację to u mnie najlepiej sprawdzają się farby Color&Soin. Eksperymentuję z ich blondami, ale zawsze włosy są świetnie pokryte i miłe w dotyku.

    Odpowiedz
  14. majka2928383  9 sierpnia 2018 11:11

    Gdzie mogę kupić tę farbę color&soin?

    Odpowiedz
  15. anka  12 września 2018 12:13

    Szukaj jej w aptekach, na pewno jest w Ziko i w DOZ. To takie dwa pewniaki, a resztę miejsc znajdziesz na ich stronie.

    Odpowiedz
  16. Neon  29 października 2019 14:45

    To ciekawe propozycje, ale sama nie mam zbytniej ochoty eksperymentować.

    Odpowiedz
  17. bea  14 stycznia 2020 19:51

    Na kolor rudy, kasztanowy i rudoczerwony najłatwiej jest zafarbować naturalną henną (Lawsonia inermis). Chwyta dość mocno nawet siwe i długo trzyma, do tego stosowana regularnie wyraźnie pogrubia włosy. Na kolor czarny można użyć indygo, ale rozjaśnione włosy zafarbuje na niebiesko lub zielono. Dlatego lepiej już użyć katamu (Buxus dioica). Połączenie henny z katamem lub indygo daje brązowy. Bardziej czerwony odcień można uzyskać mieszając hennę z rubią, a bardziej złocisty z cassią. I to są najtrwalsze i najpewniejsze naturalne, roślinne barwniki. Reszta to pic na wodę albo co najwyżej pomoże zmienić odcień o jeden ton. Niestety, jak ktoś chciałby uzyskać chłodny, ciemny blond, to już spory problem. Nie da się też naturalnymi sposobami wyraźnie rozjaśnić włosów. Sposoby takie jak sok jabłkowy jako tako rozjaśniają, ale także niszczą włosy

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany