Nasiona Chia – właściwości. Lecznicza moc ukryta w małych nasionkach

Te niepozorne nasionka kryją w sobie potężną leczniczą moc i dawkę energii, która wzmocni i odżywi organizm. Są niezwykle pożywne i zapewniają nieocenione korzyści zdrowotne. Poznaj Nasiona Chia – właściwości, których nie można lekceważyć.

nasiona chia

fot. freepik

 

Właściwości nasion Chia

Nasiona chia stanowią obfite źródło kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6 w optymalnych proporcjach. Istnieje mnóstwo produktów zawierających kwasy tłuszczowe, jednak wiele z nich zawiera znaczącą przewagę Omega 6. Natomiast dla zdrowia ciała i umysłu ważna jest odpowiednia proporcja Omega 3 i 6. Olej z Nasion Chia zawiera 30% kwasów omega-3 oraz 40% kwasów omega-6.

Chia to również źródło witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Zawiera witaminy: E, B1, B3, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk i niacyna. Charakteryzują się również wysoką zawartością łatwo przyswajalnego białka, (ok. 20%), głównie rozpuszczalnego w wodzie, o wysokiej masie cząsteczkowej).

Ze względu na dużą zawartość błonnika (ok. 25%), który działa korzystnie na układ trawienny nasiona chia polecane są dla osób zmagających się z nadwagą i otyłością. Na długo zapewnia uczucie sytości i wspomagają proces trawienia w przewodzie pokarmowym. Pomagają w lepszym wchłanianiu się pokarmów, a to z kolei wspomaga wchłanianie substancji odżywczych wraz ze znaczącym uwodnieniem polepszającym wydalanie trucizn metabolicznych. Wynikiem tego jest szybka metaboliczna utylizacja w komórkach ustroju.

Są bogatym źródłem wapnia, zawierają boron ważny minerał współdziałający z metabolizmem wapnia w ustroju.

Są polecane dla diabetyków, gdyż spowalniają wchłanianie cukrów i pomagają regulować ich poziom we krwi.

Wspomagają nawilżanie organizmu ponieważ mogą zatrzymywać dziesięciokrotność swojej wagi. Ze względu na swoje właściwości hydrofilowe są efektywnym uzupełnieniem diety sportowców. Jedną z zadziwiających możliwości nasion chia są własności hydrofilowe – nasiona są w stanie zaabsorbować wodę w proporcji ponad 12 do 1 (wagowo). Ta własności utrzymywania wody koloidalnej przedłuża okres uwadniania organizmu. Płyny i elektrolity zapewniają środowisko, które wspiera procesy życiowe każdej komórki. Stężenie elektrolitów, ich skład podlegają regulacji, aby zachować jak najbardziej stałość warunków środowiska (homeostaza). Poprzez konsumpcję nasion chia nasz ustrój utrzymuje bardziej efektywną regulację w odniesieniu do absorpcji pożywek i utrzymania odpowiednich stężeń płynów ustrojowych. Ta efektywność pozwala na lepsze utylizowanie płynów ustrojowych oraz utrzymania równowagi jonowej w organizmie.

Porcja 15 g nasion Chia zawiera:

  • 107 mg wapnia
    • 160 mg fosforu
    • 2,4 mg żelaza
    • 105 mg potasu
    • 59 mg magnezu
    • 0,5 mg cynku

Nasiona chia nie zawierają glutenu.

Zastosowanie w kuchni

Ze względu na swoje różnorodne właściwości, nasiona chia powinny znalezć się w naszej codziennej diecie. Można je przyrządzać i spożywać na wiele sposobów w zależności od potrzeby i upodobań:

  • jako dodatek do sałatek, owsianki, musli, ugotowanych kasz, ziemniaków, posypka do warzyw
  • dodatek do koktajli
  • zmielone nasiona chia można łączyć z mąką do wypieku ciast, chleba, naleśników
  • do puddingów, sosów, zagęszczania zup
  • można kiełkować.

Nasiona chia w połączeniu z wodą tworzą żel (podobnie jak siemię lniane). Spożywane w takiej postaci zapobiegają zbyt szybkiemu wchłanianiu węglowodanów (co jest ważne dla osób z cukrzycą)

Nasiona powinny być moczone w czystej wodzie zanim zostaną użyte do jakiegokolwiek przepisu. Nasiona chia zaabsorbują co najmniej 9 razy tyle wody ile same ważą i to w przeciągu 10 minut, lub nawet szybciej zależnie od temperatury wody.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (172 głosów, średnia: 4,68 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Jaworka  28 stycznia 2016 18:20

    Jak widzę mają w kuchni wszechstronne zastosowanie ale my tez mamy wiele swoich polskich ziół i nasion bardzo zdrowych jak nasiona lnu czy pokrzywa to źródło witamin

    Odpowiedz
    • ewalub  2 stycznia 2017 11:38

      Zaczęłam zjadać te nasiona ok 2 miesiące temu.

      Odpowiedz
  2. martucha180  28 stycznia 2016 19:25

    Nie miałam okazji jeść tych nasion

    Odpowiedz
  3. Aneta  28 stycznia 2016 23:47

    Ostatnio stały się bardzo popularne, muszę je zakupić 🙂

    Odpowiedz
    • Żanett  31 stycznia 2016 10:28

      Dokładnie, moi znajomi oszaleli na ich punkcie 🙂

      Odpowiedz
      • Aneta  9 lutego 2016 12:42

        Moi też, wszędzie je widzę 😉

        Odpowiedz
  4. bbo  29 stycznia 2016 12:09

    Ja też nie próbowałam.

    Odpowiedz
  5. lilkawodna  31 stycznia 2016 10:41

    A ja od tygodnia jem łyżkę nasion chia z jogurtem i owocami. Polecam

    Odpowiedz
  6. Anitella  1 lutego 2016 11:52

    Ale fajne kompendium. Już wszystko wiem. Mam te nasiona i właściwie kupiłam na spróbowanie, ale teraz wiem, że się z nimi zaprzyjaźnię.

    Odpowiedz
  7. Juliette  8 lutego 2016 19:58

    Coś czuję, że będzie to mój kolejny zakup 🙂

    Odpowiedz
  8. AnnStyl  9 lutego 2016 09:43

    Szczerze polecam są naprawdę rewelacyjne. Artykuł godny uwagi, a informacje w nim zawarte dość wyczerpujące. Nasionka na pewno nikomu nie zaszkodzą, a działanie ich potwierdzone przez wiele osób jak i prze zemnie też ;).

    Odpowiedz
  9. Patriszia  3 kwietnia 2016 22:47

    Słyszałam wiele dobrego o tych nasionach, a także często je spotykam w różnych przepisach. Czas najwyższy je wypróbować i przekonać się na własnej skórze czy są zdrowe i dobre.

    Odpowiedz
  10. AnnStyl  13 lipca 2016 10:23

    Przydatny artykuł. Ja od wielu lat spożywam te cudowne nasionka. Wierzę w ich nieziemską wręcz moc dla mojego organizmu. Takie niepozorne maleństwa, a dosłownie jest to bomba zdrowia dla organizmu. Nie wyobrażam sobie dnia bez moich ukochanych chia :D!!

    Odpowiedz
  11. racuszek  20 sierpnia 2016 21:20

    U mnie w domu ostatnio nasionka chia goszczą dosłownie w każdej potrawie! Ostatnio moja mama zrobiła nawet przepyszny pudding mocząc nasionka cała noc w mleku kokosowym 💞 🙂

    Odpowiedz
  12. kinga  30 września 2016 17:02

    Też mi posmakowały dodaję je do wszystkiego, chyba też nie mam po nich wzdęć jak to było przy błonniku, fakt że na zaparcia mi nie pomogły za wiele, tu lepiej się sprawdził dicopeg ale jem je bo są zdrowe i mają wiele pożytecznych właściwości

    Odpowiedz
  13. stokrotkapolna  10 marca 2017 07:12

    Ja też dodaje te nasionka do płatków .Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Zawsze warto czytać , i dowiadywać się cennych wskazówek dotyczących naszego organizmu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany