Najlepsze filmy biograficzne

Najciekawsze scenariusze filmowe pisze samo życie. Doskonale zdają sobie sprawę z tego faktu najwięksi światowi reżyserzy, którzy bardzo często szukając nowego pomysłu na film, znajdują inspiracje w biografiach znanych ludzi. A nic tak bowiem nie zelektryzuje przeciętnego widza, jak ekranizacja burzliwego życiorysu jednego z idolów.

najlepsze-filmy-biograficzne

Na ekranach polskich kin pojawił się w ostatnim czasie najnowszy film Danny’ego Boyle’a – „Steve Jobs” opowiadający o życiu założyciela jednej z największych na świecie korporacji z branży informatycznej – Apple Inc. Z tej okazji warto przypomnieć sobie inne filmowe biografie, które zdążyły już zapisać się złotymi zgłoskami na kartach historii sztuki kinematograficznej. Oto 5 wybranych filmów biograficznych, wyróżniających się w jakiś sposób spośród innych produkcji.

„Amadeusz”

Wiekopomne dzieło Miloša Formana to zrobiona z wielkim rozmachem biografia jednego z najzdolniejszych kompozytorów wszech czasów – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Film ten w niezwykle luźny sposób opowiada o burzliwym życiu muzyka, podkreślając nie tylko jego wyjątkowy muzyczny geniusz, ale także zwracając uwagę na specyficzną osobowość bohatera. Wykreowany przez grającego główną rolę Toma Hulce’a Mozart to prawdziwy XVIII-wieczny celebryta – doskonały kompozytor, a przy tym skandalista i uczestnik rubasznych zabaw. Film ten to prawdziwe arcydzieło, zachwycające grą aktorską, realizacją techniczną oraz rewelacyjną muzyką. Kto nie widział, niech czym prędzej nadrobi te braki!

„Control”

Biografie muzyków cieszą się wśród filmowców wyjątkowym wzięciem. Chociażby w tym roku swoje premiery miały dokumenty poświęcone Kurtowi Cobainowi i Amy Winehouse. W przeszłości widzowie doczekali się również filmów fabularnych o życiu takich Jim Morrisona, Raya Charlesa czy Eminema. Wyjątkową uwagę warto jednak zwrócić na chłodny i bardzo surowy obraz Antona Corbijna zatytułowany „Control”. Film ten jest biografią wokalisty legendarnego brytyjskiego zespołu Joy Division – Iana Curtisa. Tytuł ten w doskonały sposób obrazuje mroczną stronę życia gwiazdy rocka, nie korzystając z przy tym z utartych banałów. Brak tu hollywoodzkiej brawury oraz grania na emocjach widza. „Control” krok po kroku pokazuje upadek głównego bohatera,  wskazując na różne aspekty życia, które ostatecznie doprowadzają do okropnej tragedii.

„Wyścig”

Mówiąc o filmowych biografiach, nie można nie wspomnieć o tych produkcjach, które poświęcone zostały znanym sportowcom. W roku 2013 ogromną popularnością cieszył się „Wyścig” w reżyserii Rona Howarda, ukazujący kulisy rywalizacji dwóch legendarnych kierowców Formuły 1 – Nikiego Laudy i Jamesa Hunta. Film ten to doskonałe, widowiskowe kino, sprawnie łączące najatrakcyjniejsze smaczki tej dyscypliny sportu z wielowątkową i dramatyczną fabułą. „Wyścig” powinien przypaść do gustu nie tylko zapalonym fanom najszybszych bolidów świata. Rywalizacja między dwoma głównymi bohaterami przysparza sporo emocji i zapewnia rozrywkę najwyższych lotów.

„Człowiek słoń”

„Człowiek słoń” w reżyserii Davida Lyncha to przejmująca historia Johna (a w zasadzie Josepha) Merricka– żyjącego w drugiej połowie XIX wieku mężczyzny, który zasłynął przez swoje zdeformowane ciało, będące wynikiem tajemniczej choroby genetycznej. Główny bohater (w jego rolę wciela się John Hurt) przez pewien czas jest jedną z cyrkowych atrakcji. Pewnego dnia jego osoba przykuwa uwagę doktora Fredericka Trevesa (Anthony Hopkins), który postanawia wykorzystać go do swej naukowej prezentacji. Choć początkowo wydaje się, że do Merricka wreszcie odwróciło się szczęście, szybko ponownie przekona się on o okrutności otaczających go ludzi.

„Bogowie”

Filmy biograficzne potrafią również kręcić Polacy – „Bogowie” to przykład tego, że nie brak w naszym kraju postaci o życiorysach, na podstawie których stworzyć można świetny filmowy scenariusz. Obraz Łukasza Palkowskiego pokazuje szarą rzeczywistość Polski lat 80., w której profesor Zbigniew Religa chce dokonać pierwszego w historii kraju przeszczepu serca. „Bogowie” to kino dynamiczne, bezkompromisowe, bardzo dobrze nawiązujące do wzorców gatunkowych rodem ze Stanów Zjednoczonych. Bez wątpienia jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat.

Wojciech Chentkiewicz
Artykuł został przygotowany na podstawie film.wp.pl/repertuar_miasta.html

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (186 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...