7 zaskakujących faktów o tym, na czym polega zakochiwanie się!

Zakochałaś się i jesteś w nieco odmiennym stanie świadomości, który sprawia, że sama się nie poznajesz i jest Ci trochę wstyd? Zawsze śmiałaś się z koleżanek, mówiących o prawdziwej miłości i związkach z happy endem, bo nigdy wcześniej nie spotkało Cię nic podobnego, ale teraz czujesz, że to może być to, o czym tak rozpisują się autorki romansów i scenariuszy romantycznych komedii? Czas zapoznać Cię z faktami! Przeczytaj, na czym polega zakochiwanie się, a zrozumiesz, dlaczego masz wrażenie, że unosisz się 5 centymetrów nad chodnikiem!

zakochiwanie się

źródło: www.pixabay.com

7 zaskakujących faktów o tym, na czym polega zakochiwanie się!

Zobacz także: Jak okazać miłość za pomocą drobnych gestów? 20 pomysłów

 

Fakt 1: Zakochiwanie się nie różni się wiele od przyjmowania narkotyków

zakochiwanie się

źródło: http://giphy.com/gifs/justin-love-swoon-swooning-3o7ZeHqK4bCqCCAvv2

 

Naukowcy na całym świecie potwierdzają, że mózg zakochanej osoby wydziela dopaminę, adrenalinę i serotoninę, które działają na nią jak narkotyk. Potwierdzają to badania wykonane choćby na Uniwersytecie w Pizie, które wykazały, że procesy mózgowe par z krótkim stażem przypominają w dużej mierze te, do jakich dochodzi u chorych na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Po analizie próbek ich krwi odkryto, że poziom serotoniny u zbadanych zakochanych był równoważny z niskim poziomem serotoniny właśnie w tych zaburzeniach.

Adrenalina i dopamina odpowiadają tymczasem za energię i motywację do działania powodując, że zakochany jest w stanie robić dla miłości irracjonalne i wymagające nadludzkiego wysiłku rzeczy, np. może nie spać ani nie jeść, ma wyostrzone zmysły, potrafi pokonać setki kilometrów, a nawet całkowicie zmienić swoje dotychczasowe życie.

 

Fakt 2: Miłość oznacza ból

źródło: http://giphy.com/gifs/sad-crying-how-i-met-your-mother-Ndb82bzY0VsiY

Nagłe odcięcie dostępu do dopaminy i serotoniny jest dla zakochanego jak przymusowe pójście na odwyk. Kłótnia w związku lub zerwanie nieodmiennie oznaczają więc konieczność sfrunięcia na ziemię i nagłego zderzenia z rzeczywistością. Bolesnego.

 

Fakt 3: Zakochani naprawdę są ślepi

źródło: http://giphy.com/gifs/6FAP2FJF4DKvu

Podczas jednego z medycznych eksperymentów przebadano mózgi zakochanych osób za pomocą rezonansu magnetycznego. Okazało się wtedy, że gdy się zakochujemy, kora czołowa, czyli część mózgu odpowiedzialna za logiczne myślenie i ocenę innych jest… nieaktywna! Oto dlaczego wobec ukochanej osoby jesteśmy często dużo mniej surowi i krytyczni, a nasze wątpliwości i obawy względem niej znikają równie prędko, jak się pojawiły. Inne badania wykazały ponadto, że stan zakochania „dezaktywuje” również te obszary w mózgu, które kontrolują strach oraz inne negatywne emocje.

 

Fakt 4: Motyle w brzuchu są… prawdziwe!

źródło: http://giphy.com/gifs/love-crush-butterflies-CF0eE0yioqZcQ

 

 

Ta sensacja jest wynikiem napompowania organizmu adrenaliną, prowokującą impuls „Uciekaj albo walcz”, który objawia się między innymi tym dziwnym uczuciem w okolicy pępka.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (111 głosów, średnia: 4,82 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  21 lutego 2017 10:01

  Hormony!

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe marta_12
  marta_12  21 lutego 2017 10:49

  To teraz wiem, czumu koleżanka kiedyś mnie podejrzewała o branie narkotyków gdy byłam mocno zauroczona takim jednym 🙂

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe kasiadrozdz
  kasiadrozdz  21 lutego 2017 11:16

  przereklamowane

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe Aromer0209
  Aromer0209  21 lutego 2017 15:09

  ciekawe fakty 😉

  Odpowiedz
 5. Zdjęcie profilowe agasam9
  agasam9  22 lutego 2017 23:06

  początki zawsze są cudowne 😉

  Odpowiedz
 6. Zdjęcie profilowe slodka0018
  slodka0018  24 lutego 2017 12:15

  Zgadzam sie ! Czlowiek zakochany jest czasami naprawde slepy , czasem jest tak ze druga osoba oklamuje a ta i tak sie wierzy we wszystko

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.