Wszystko o oliwkach i oliwie, co należy wiedzieć

Każdy z nas na pewno próbował śródziemnomorskiej przekąski w postaci oliwek. Czarne, zielone, z nadzieniem i bez. Nie wszyscy jednak wiemy, w jaki sposób i gdzie są one zbierane, od czego zależy ich kolor, oraz jakiego rodzaju oliwy z nich powstają. Często nie znamy również ich wartości odżywczej.

Wszystko o oliwkach i oliwie, co należy wiedzieć

Oliwki zawierają niewielkie ilości cukru i oliwę (w zależności od gatunku oliwy od 12% do 30%). To kaloryczny przysmak (100 g dostarcza organizmowi ok. 150 kcal), ma jednak dobroczynny wpływ na nasze zdrowie ? oliwki nie tylko obniżają poziom cholesterolu, ale również są lekkostrawne.

Kolor owoców zależy od stopnia ich dojrzałości ? czarne są dojrzałe, natomiast zielone nie. Z tych pierwszych można uzyskać więcej oliwy o bardzo łagodnym smaku, a z młodych oliwek wytwarza się oliwę o intensywnym smaku, bogatą w antyutleniacze, tzw. polifenole. Owoce zielone, w przeciwieństwie do czarnych, zawierają więcej wody, a mniej oleju.

Czy rodzaj oliwek i kraj ich ich pochodzenia ma znaczenie podczas produkcji oliwy?

Które owoce wybierać: hiszpańskie, greckie czy włoskie? W mediach pojawiają się informacje, że to bardzo ważne, jednak na jakość i smak oliwy extra vergine wpływają przede wszystkim proces tworzenia oliwy i przestrzeganie siedmiu zasad, które obowiązują przy produkcji:

  1. Zdrowe drzewa to podstawowy warunek otrzymania zdrowych owoców. O młode drzewa z gajów i owoce oliwek trzeba dbać szczególnie starannie.
  2. Co ciekawe, drzewo oliwne to roślina długowieczna i bardzo wytrzymała (może przetrwać zarówno mrozy, jak i suszę) ? jednak hodowli oliwek sprzyja łagodny klimat.
  3. Najwyższą jakość oliwy gwarantuje tradycyjny sposób zbierania oliwek (zbiór ręczny) ? mimo że wiąże się z dużymi kosztami. Ta metoda nie powoduje uszkodzeń ani drzewa, ani samych owoców. Dziennie jeden pracownik gospodarstwa może uzyskać od 80 kg do 100 kg owoców. Inny sposób to wykorzystanie wibrujących szczotek, przesuwanych wzdłuż gałęzi drzewa ? to metoda szybka i pozwalająca na zerwanie owoców nawet z trudno dostępnych gałęzi. Oliwę z takich zbiorów także można polecać. Należy natomiast unikać produktów z oliwek, które same opadły z drzew, ponieważ owoce zebrane z ziemi nierzadko są obite, co wpływa na pogorszenie jakości oliwy.
  4. Duże znaczenie ma odpowiedni moment zbiorów ? jeśli preferujemy oliwy o łagodnym smaku, wybierajmy te, które wyprodukowano z późno zebranych owoców. Oliwy pikantne, o wyrazistych smakach, są bogate w polifenole, a powstają z oliwek nie całkiem dojrzałych.
  5. Ważne są także transport i przechowywanie oliwek. Otwarte skrzynie to najlepsze rozwiązanie, aby oliwki zachowały świeżość.
  6. By zapewnić doskonałą jakość produktu, należy tłoczyć oliwki niedługo po zbiorze, najlepiej w ciągu 24 godzin od zebrania. Dlaczego? Oliwa niezwykle szybko nabiera kwasowości i fermentuje, co powoduje spadek poziomu utleniaczy. Produkty najwyższej jakości powstają do 12 godzin po zbiorach. Takie oliwy mają kwasowość na poziomie 0,1?0,2, zawierają także duże ilości witaminy E i polifenoli.
  7. Istotna jest także technologia tłoczenia oliwek: możliwość ciągłego sprawdzania temperatury tłoczenia i szybkiego przetwarzania owoców.

Największe uprawy oliwek, ze względu na najbardziej sprzyjający klimat, znajdują się w basenie Morza Śródziemnego. Okres dojrzewania oliwek przypada tam na jesień i wczesną zimę i właśnie wtedy wytwarza się z nich olej. Zbiory oliwek trwają od października do stycznia ? zależy to zarówno od ich odmiany, jak i od rejonu uprawy.

Po jaki produkt sięgnąć więc w sklepie, gdy chcemy kupić smaczną i dobrą jakościowo oliwę extra vergine? Warto przyswoić sobie 7 zasad omówionych powyżej, a na pewno nie będziemy żałować wyboru.

Produkty, z którymi wiąże się temat informacji prasowej:

1. Oliwa extra vergine Bios ? pochodzi wyłącznie z upraw ekologicznych i jest certyfikowana przez włoski instytut ICEA zajmujący się kontrolą i certyfikacją produktów ekologicznych.

Opakowanie: 500 ml.

Oliwa-Monini-Bios-500-ml

2. Oliwa GranFruttato ? ma gorzkawy smak i przypominający migdały pikantny posmak. Pachnie świeżymi owocami, skoszoną trawą i kwiatami. Jest zielona z żółtozłotym odcieniem. Stosuje się ją jako przyprawę, dla dodania smaku, a także do grillowania.

Oliwa-Monini-GranFruttato

3. Oliwa z oliwek extra vergine Classico

  • smak: gorzkawy, przypominający migdały, pikantny posmak,
  • kwasowość: maks. 0,5%,
  • kolor: zielony z żółtozłotym odcieniem,
  • zastosowanie: jako przyprawa, dla dodania smaku.

Opakowania: atomizer 200 ml, butelki 250 ml, 500 ml, 750 ml oraz 1000 ml (w promocji).

Monini Classico

4. Oliwa z oliwek extra vergine Delicato

  • smak: lekko migdałowy, łagodny,
  • zapach: owocowy, lekko trawiasty,
  • kolor: zielony z żółtozłotym odcieniem,
  • kwasowość: maks. 0,7%,
  • zastosowanie: jako składnik potraw, może zastąpić każdy tłuszcz.

Opakowania: 500 ml, 750 ml, 1000 ml (w promocji).

Monini-Delicato

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (213 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...