Mikroflora jelitowa – poznaj 5 faktów/mitów o bakteriach w naszym organizmie

Czy wiecie, że w naszym ciele żyje wiele jeszcze niezbadanych mikroorganizmów?  Ich łączna waga w samych jelitach może wynosić nawet 2 kilogramy. Najwięcej bakterii mieści się w naszym przewodzie pokarmowym. Dobry stan mikroflory jelit pozytywnie wpłynie na cały organizm, bowiem bakterie jelitowe odpowiedzialne są także za prawidłowe funkcjonowanie np. układu odpornościowego. Dlatego warto poznać najważniejsze fakty o bakteriach i obalić najczęściej powtarzane mity, by prawidłowo dbać o swoje zdrowie.

laboratorium

fot. pixabay.com

  1. MIKROFLORA, MIKROBIOTA I MIKROBIOM TO POJĘCIA TOŻSAME – FAKT

Choć pojęcie mikroflora większości ludzi kojarzy się z bakteriami, to aktualnie terminy mikrobiota i mikrobiom uważane są za prawidłowe nazewnictwo. Przyrostek „flora” w słowie mikroflora odnosi się do świata roślin, do którego bakterie nie należą. Dlatego światowym trendem jest odchodzenie od nazwy mikroflora i używanie zamienników: mikrobiota oraz mikrobiom.

2. BAKTERIE MOGĄ TYLKO NEGATYWNIE WPŁYWAĆ NA ORGANIZM – MIT

Choć przeważnie bakterie są kojarzone z czymś chorobotwórczym, to w ludzkim organizmie „zamieszkują” różne bakterie. Przede wszystkim takie, które pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Te nasze dobre bakterie mają prozdrowotne oddziaływanie na organizm, między innymi regulują pracę układu immunologicznego, biorą udział w regulacji metabolizmu czy hamują rozwój bakterii patogennych.

3. MIKROFLORA JELIT PEŁNI FUNKCJĘ OCHRONNĄ – FAKT

Mikroflora jelit to podstawowy składnik bariery jelitowej. Jej prawidłowy rozwój i stan jest warunkiem niezbędnym do zachowania prawidłowej pracy i szczelności jelita. Do mikroflory ochronnej zalicza się przede wszystkim bakterie produkujące kwas mlekowy, a tym samym zakwaszający środowisko w jelicie. Szczepy Lactobacilus i Bifidobacterium, bo o nich mowa, sprawiają, że chorobotwórcze mikroorganizmy nie mogą się w nim rozwijać. Nie wolno jednak zapomnieć także o innych funkcjach mikroflory.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (97 głosów, średnia: 4,86 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.