Magiczny Edynburg – 6 powodów, dla których warto go odwiedzić

Twierdza na szczycie wygasłego wulkanu, fontanna czarownic, olbrzymi park w sercu miasta i owiane mrocznymi legendami podziemne zaułki. Tym m.in. Edynburg przyciąga turystów.

Magiczny Edynburg – Od Starego Kopciucha do wytwornej stolicy kultury

Edynburg

 

Edynburg dzieli się na dwie części: Stare Miasto, które zachowałośredniowieczny charakter oraz Nowe Miasto z okresu oświecenia. W starej dzielnicy dominują domy z ciemnego kamienia i brukowane ulice. Dawniej ta część tonęła w nieczystościach wylewanych do rynsztoków przez okna mieszkań oraz kłębach dymu. Z powodu unoszącego się smogu i przykrego zapachu Stare Miasto nazywane było kiedyś Auld Reekie, czyli Stary Kopciuch. W epoce oświecenia stolica zaczęła być rozpoznawalnym ośrodkiem kultury i nauki. Rozrastając się poza średniowieczne granice, powstało Nowe Miasto. Ta część słynie dziś z wytwornych placów, rond i pięknych budynków w klasycystycznym stylu.

Magiczny Edynburg – Skarb irlandzkich mnichów

Koneserzy napojów wysokoprocentowych nie od dziś nazywają whisky królową alkoholi. Trunek sprowadzili do Szkocji mnisi z Irlandii, m.in. ze względu na jego lecznicze właściwości. Będąc w Edynburgu nie można nie spróbować słynnej szkockiej whisky i nie zajrzeć do nietuzinkowego muzeum narodowego trunku Szkotów. Wizyta w Scotch Whisky Heritage Centre to doskonała okazja do poznania historii, procesu produkcji i rodzajów szkockiej „wody życia”.

Magiczny Edynburg – Twierdza na szczycie wygasłego wulkanu

Edynburg

Najchętniej odwiedzane przez turystów miejsca wyznacza tzw. Królewska Mila, czyli główna ulica Starego Miasta. Szlak ten obejmuje liczne muzea i zabytkowe domy a także łączy dwie najważniejsze w Szkocji budowle: Pałac Holyrood, czyli rezydencję królewską, odwiedzaną chętnie przez Królową Elżbietę oraz Zamek Edynburski, zbudowany na szczycie wygasłego wulkanu. Edinburgh Castle stanowi jedną z najpotężniejszych i najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Jest jedną z niewielu twierdz, które posiadają własny garnizon wojskowy. W pobliżu zamkowej bramy znajduje się secesyjna Fontanna Czarownic. Stoi ona w miejscu, gdzie przez wieki palono na stosie kobiety oskarżone o uprawianie czarów.

Magiczny Edynburg – Mroczne podziemia

Podziemną część miasta tworzy system korytarzy, wnęk i zaułków. Według legend, zaułek Mary King został kiedyś umyślne zasypany, aby uwięzić w nim chorych na dżumę mieszkańców. Znana jest również historia Williama Burke i Williama Hare – seryjnych morderców, którzy polowali na mieszkańców Podziemnego Miasta. Zabijali osoby biedne i samotne, których nieobecność nie rzucała się w oczy, a takich w piwnicach miasta nie brakowało. Ich ciała sprzedawali potem lekarzom i profesorom anatomii. Niektórzy wierzą, że po korytarzach pod South Brigde krążą dziś duchy Burke’a i Hare’a w poszukiwaniu kolejnych ofiar. Wyruszając na wyprawę podziemiami miasta w ramach tzw. Mercant Tours i Ghost Tours, poznając mroczne legendy, można poczuć dreszcz emocji na własnej skórze.

Magiczny Edynburg – Królewski park w sercu miasta

Spacerując po Princes Street Gardens można zakochać się w pięknych i zielonych ogrodach Edynburga. Park Królowej jest naturalnym, ogromnym obszarem zieleni w samym sercu miasta. Położony w cieniu edynburskiego zamku park powstał w miejscu osuszonego jeziora. Podziwiać tu można góry, strome zbocza, wrzosowiska, mokradła, doliny górskie, jeziora i pola. W parku znajduje się wiele wspaniałych posągów i pomników a także Galeria Narodowa Szkocji z dziełami wielkich mistrzów, takich jak Vermeer czy Hans Holbein Młodszy.

Magiczny Edynburg – Dr Jekyll i Harry Potter

Robert Louis Stevenson zainspirowany historią żyjącego w Edynburgu schizofrenika Williama Brodie’go, napisał tu słynną powieść kryminalną Dr Jekyll i Mr Hyde. Z miastem związana jest także autorka serii książek o Harrym Potterze, Joanne K. Rowling. Edynburg jest miejscem inspiracji i natchnień wielu artystów, przez co może pochwalić się wybitnym dorobkiem literackim. Między innymi z tego powodu otrzymał w 2004 roku tytuł pierwszego w historii Miasta Literatury UNESCO.

Wakacje to dla wielu osób czas, kiedy oprócz urlopów częściej chcemy wyjeżdżać poza miejsce zamieszkania, zwiedzać, poznawać inne kraje, kulturę, ludzi. Edynburg to idealna wakacyjna propozycja dla wszystkich kochających miejsca z historią w tle, a przy tym pełne uroku. Może być też doskonałą alternatywą dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na dłuższy urlop lub nie przepadają za biernym wypoczynkiem przy hotelowym basenie. Kilkudniowe wyjazdy do tego niezwykłego miasta w Szkocji, najczęściej weekendowe, można znaleźć w ramach „city break”, np. w serwisie Travelplanet.pl lub spróbować zorganizować taką wycieczkę samemu. To jedno z głównych centrów naukowych i kulturalnych w Wielkiej Brytanii, nie bez powodu nazywane Atenami Północy.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (235 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Uśmiechnij się :)  14 lipca 2015 11:01

    Wielka Brytania kusi mnie cała od dawna. Chciałabym zwiedzić jak najwięcej, bardzo mnie interesuje życie tam. A poza tym Wyspy mają swój niecodzienny klimat, wszystko jest takie inne i kuszące. Może kiedyś uda mi się odwiedzić te wszystkie miejsca.

    Odpowiedz
  2. bbo  14 lipca 2015 12:05

    Może kiedyś odwiedzę.

    Odpowiedz
  3. mama_kazala  14 lipca 2015 13:34

    myśle, że Anglia jest niedoceniona u nas pod względem turystycznym, za to przeceniona pod względem zarobkowym 😉

    Odpowiedz
  4. martucha180  14 lipca 2015 14:04

    Nie wiedziałam, że Edynburg to Miasto Literatury UNESCO!

    Odpowiedz
  5. Patriszia  14 lipca 2015 16:29

    Ciekawe miasto. Nigdy nie byłam, ale kto wie, może kiedyś.. 🙂

    Odpowiedz
  6. Gocha  14 lipca 2015 19:29

    Twierdza na szycie powala na kolana. Piękne widoki

    Odpowiedz
  7. Żanett  14 lipca 2015 19:34

    Nie byłam jeszcze, ale we wrześniu planujemy ze znajomymi wycieczkę i Edynburg to jedno z miejsc, nad którym się zastanawiamy.

    Odpowiedz
  8. Kmakolagwa  15 lipca 2015 09:55

    To bardzo przekonujące powody 🙂

    Odpowiedz
  9. lilkawodna  16 lipca 2015 17:03

    Pięknie i ciekawie.

    Odpowiedz
  10. Wusia  19 lipca 2015 17:54

    Opis bardzo zachęcający.Szkocja jest podobno piękna,ale najlepiej w lecie.Jesień i zima to zbyt mroczne i zimne klimaty.

    Odpowiedz
  11. Anita  27 lipca 2015 18:26

    naprawdę wygląda przepięknie 🙂

    Odpowiedz
  12. xtina120  11 stycznia 2016 10:26

    Fontanna czarownic jest niezwykła

    Odpowiedz
  13. adamorek  3 maja 2016 11:57

    pięknie ale dość drogo

    Odpowiedz
  14. stokrotkapolna  28 października 2016 10:20

    Do Irlandii to bym się wybrała.To są moje klimaty, jest co zwiedzać, zamki, podziemia, parki, i posłuchać legend o bohaterach. Usiąść przy piwie w ustronnym miejscu, i przenieś się do tych odległych czasów. I jeszcze koniecznie bym odwiedziła Szkocję.Ale nie stać mnie na takie wojaże. I penie nigdy tam nie pojadę.

    Odpowiedz
  15. m258  9 grudnia 2016 21:58

    edi jest magiczny

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany