Leki antyhistaminowe – jak działają i kiedy warto po nie sięgnąć?

Borykasz się z alergią? Łzawiące oczy, kichanie i katar nie dają ci żyć? A może ciągle pojawiają się problemy skórne? Poznaj działanie leków antyhistaminowych i zobacz, jak wybrać odpowiedni dla siebie preparat.

alergia

Rodzaje alergii i ich leczenie

Alergia to przypadłość polegająca na występowaniu nieprawidłowej reakcji organizmu na działanie substancji zwanych alergenami. Układ odpornościowy rozpoznaje je jako zagrażające naszemu zdrowiu i rozpoczyna produkcję przeciwciał. Lista alergenów z roku na rok staje się coraz dłuższa – znajdziemy na niej pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, produkty spożywcze, substancje wchodzące w skład kosmetyków czy jad owadów. Uczulenia dotykają też coraz większą liczbę osób, warto więc wiedzieć, jak je rozpoznawać i jak postępować w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej. Istnieją cztery podstawowe grupy alergii. Pierwsza to uczulenia pokarmowe – reakcję alergiczną (problemy gastryczne oraz skórne) powodują takie produkty spożywcze jak owoce i warzywa, orzechy, ryby i owoce morza. Silnie uczulające jest białko mleka oraz białko jaja kurzego. Druga grupa to alergie wziewne. Objawami są zapalenie spojówek, katar sienny, niedrożność nosa czy duszności. Uczulać mogą nas pyłki drzew, traw i zbóż, chwastów; wiele osób uczulonych jest też na roztocza kurzu oraz sierść zwierząt. Trzecią grupą alergii są reakcje kontaktowe. Skutkują one zmianami skórnymi pod wpływem kontaktu alergenu ze skórą. Uczulają nas chrom i nikiel, często obecne w biżuterii, a także barwniki, konserwanty i substancje zapachowe zawarte w kosmetykach. Czwarty rodzaj alergii to uczulenie na jad owadów, które może powodować reakcje miejscowe lub ogólnoustrojowe (wstrząs anafilaktyczny). Leczenie poszczególnych alergii opiera się na unikaniu kontaktu z alergenami, stosowaniu leków blokujących reakcję alergiczną oraz leków zmniejszających stany zapalne. W niektórych przypadkach możliwe jest także podjęcie odczulania.

Leki antyhistaminowe pomogą w leczeniu objawów

Działanie leków antyhistaminowych polega na blokowaniu reakcji alergicznej we wczesnej jej fazie. Starsze leki przeciwhistaminowe, pierwszej generacji, charakteryzowały się dużą liczbą skutków ubocznych takich jak otępienie, senność, uczucie zmęczenia, nietolerancja alkoholu czy nawet tycie. W toku badań udało się stworzyć leki drugiej generacji, niewywołujące tych nieprzyjemnych i utrudniających funkcjonowanie efektów ubocznych lub ograniczające ich nasilenie. Nowoczesne leki antyhistaminowe mogą działać bez efektu tzw. sedacji – określeniem tym nazywamy właśnie zespół nieprzyjemnych sutków ubocznych, takich jak senność, obniżona koncentracja, zaburzenia pamięci czy uwagi. Warto wiedzieć, że ryzyko wystąpienia sedacji minimalizujemy, sięgając po leki na bazie feksofenadyny, desloratadyny bądź loratadyny; z takich preparatów korzystać mogą nawet piloci.

Odczulanie todą na trwałą poprawę

Istnieje również sposób na trwałe pozbycie się alergii. Odczulanie to proces polegający na dostarczaniu do organizmu małych dawek alergenów, pod kontrolą lekarza. Immunoterapia wykazuje dużą skuteczność w walce z uczuleniem na jad oraz w przypadku alergii wziewnych. Musimy jednak liczyć się z tym, że to długotrwały proces, nie w każdym przypadku zakończony sukcesem.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (127 głosów, średnia: 4,58 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. AnnStyl  1 stycznia 2017 21:16

    Z alergią nie ma żartów. Moja znajoma jest uczulona na seler i to nawet w śladowych ilościach. Gdziekolwiek spożywa jakiś posiłek musi sprawdzać czy nie zawiera selera lub pytać osoby, które to danie serwują o jego ewentualną zawartość. Kiedyś miała szczęście w nieszczęściu, że leciała samolotem razem z mężem, który wiedział co ma zrobić, gdyby spożyła seler. Okazało się, że w daniu pomimo zapewnień stewardessy znajdowała się przyprawa z zawartością selera i nastąpił u mojej znajomej wstrząs anafilaktyczny. Gdyby nie jej mąż to by się udusiła. Trzeba jej w takim wypadku szybko podać zastrzyk, który ma zawsze przy sobie.

    Odpowiedz
  2. stokrotkapolna  16 marca 2017 03:41

    Słuchać lekarza. Ciekawy artykuł.Zawsze warto czytać, i dowiadywać się wszystkiego, co dotyczy naszych milusińskich. Zwłaszcza jak coś im dolega. ,na przykład jak tutaj opisana alergia.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany