Przyczyny, objawy i leczenie nietolerancji laktozy

Nietolerancję laktozy ma aż 37% populacji, a więc co trzeci Polak. Po kilku godzinach po wypiciu mleka zaczyna boleć Cię brzuch, masz biegunkę, wymiotujesz, a w jelitach coś się przelewa? Takie dolegliwości świadczą, że Ty też możesz mieć ten problem! Jak wygląda leczenie nietolerancji laktozy? Sama rezygnacja z mleka nie wystarczyć. Niezbędne są też testy diagnostyczne. Określą typ nietolerancji, bo mamy ich aż 3.  W naszym artykule przeczytacie o przyczynach, objawach i leczeniu nietolerancji laktozy.

 Przyczyny, objawy i leczenie nietolerancji laktozy

Przyczyny, objawy i leczenie nietolerancji laktozy

Laktoza – co to za substancja?

Laktoza to cukier występujący w mleku, zbudowany z dwóch cząsteczek – glukozy i galaktozy. Żeby nasz organizm mógł strawić laktozę, musi ją najpierw rozłożyć na dwie, prostsze substancje. Wykorzystuje do tego celu laktazę – enzym produkowany w jelicie cienkim. Czasem jednak, w efekcie pewnych nieprawidłowości, mamy niedobory laktazy i cukier mleczny nie rozkłada się, a ulega fermentacji bakteryjnej w jelitach.

Ból brzucha, wzdęcia, biegunka – nietolerancja laktozy i jej objawy

Osoby z nietolerancją laktozy najczęściej skarżą się na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – charakterystyczne przelewanie się i ból brzucha, biegunkę, nudności, wymioty czy odbijanie się. Poza tymi objawami przy nietolerancji laktozy mogą wystąpić również problemy ze skupieniem uwagi, bóle kostno-stawowe, egzema czy osteoporoza. Maluchy chorujące na nietolerancję laktozy mają często poparzoną skórę w okolicach odbytu, z powodu oddawania bardzo kwaśnych, „pienistych” i luźnych stolców – tzw. fermentacyjnych.

Nietolerancja laktozy – trzy rodzaje problemu

Laktoza jest najbardziej aktywna w wieku noworodkowym i niemowlęcym, kiedy dziecko karmione jest piersią. W kolejnych latach życia aktywność tego enzymu spada. U niektórych spadek ten jest jednak zdecydowanie bardziej wyraźny. Dotyczy to osób posiadających mutację w genie LCT, dotkniętych pierwotną nietolerancją laktozy, zwaną też hipolaktazją typu dorosłego. Obecny w genie defekt jest przyczyną częściowego niedoboru enzymu laktazy. Organizm takiej osoby jest w stanie rozłożyć tylko niewielką ilość cukru mlecznego.

Bywa i tak, że nietolerancja laktozy ma charakter wrodzony i dziecko już od momentu narodzin nie trawi cukru zawartego w mleku. Wówczas mamy do czynienia z tzw. alaktazją, oznaczającą całkowity brak enzymu laktazy w organizmie. Przy tym typie nietolerancji już nawet minimalna dawka laktozy może być bardzo szkodliwa.

Mamy jeszcze tzw. nabytą nietolerancję laktozy. Charakteryzuje się ona tym, że z czasem sama ustępuje. Co jest jej przyczyną? Chwilowa nietolerancja laktozy może wystąpić np. po przebytej „jelitówce” lub atybiotykoterapii. Po odbudowaniu się błony śluzowej jelita, cukier mleczny znów zaczyna być prawidłowo trawiony.

Warto dodać, że nietolerancja laktozy może współwystępować również z innymi chorobami, np. celiakią. Dlatego, jeśli zauważymy, że mamy problem z trawieniem cukru mlecznego, powinniśmy się przebadać również pod jej kątem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (41 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe ewalub
  ewalub  28 lipca 2017 08:20

  Coraz częściej słyszę ostatnio o przypadkach nietolerancji laktozy. Dobrze, że są na rynku dostępne produkty- mleko, masło, jogurty, bez laktozy

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe agasam9
  agasam9  29 lipca 2017 00:08

  dobrze, że nie mam takiego problemu

  Odpowiedz
 3. Lidka  31 lipca 2017 17:43

  Lactaza prebi. Świetne kapsułki. Bierze się je do posiłku mlecznego i naprwdę działa

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.