Czy latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne?

Ciąża jest dla kobiety stanem błogosławionym, ale wcale nie oznacza to, że przyszła mama musi zrezygnować z bycia aktywną kobietą. Okazuje się, że kobiety ciężarne nie muszą rezygnować w tym czasie z podróżowania samolotem, jeśli tyko będą przestrzegać kilku istotnych zasad. Niezbędne jest zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi brak jakichkolwiek przeciwwskazań do latania samolotem w czasie ciąży. Takim ograniczeniem jest nie tylko konkretna choroba, ale także zbliżający się termin rozwiązania.

latanie samolotem w ciąży

Bezpieczeństwo ciężarnej kobiety to podstawa

Latanie samolotem w ciąży jest możliwe, jeśli ciąża nie jest zagrożona i przebiega prawidłowo. Jednak specjaliści podkreślają, że lepiej unikać takiego środka transportu w pierwszych trzech miesiącach ciąży w celu uniknięcia zbyt dużych zmian ciśnienia, do którego dochodzi podczas startowania samolotu oraz jego lądowania. Okazuje się bowiem, że zmiany te mogą niekorzystnie wpłynąć na rozwijające się u dziecka organy wewnętrzne, a nawet mogą przyczynić się do poronienia. Warto więc się dobrze zabezpieczyć poprzez dostosowanie się do konkretnych zasad bezpieczeństwa odnośnie latania samolotem w ciąży.

Zasady bezpieczeństwa

Dla kobiet w ciąży, które zdecydują się na lot samolotem, pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza prowadzącego ciążę. Po zbadaniu pacjentki lekarz będzie w stanie stwierdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do podróżowania samolotem i wyznaczy najbezpieczniejszy moment, w którym będzie ona mogła skorzystać z usług linii lotniczych. Latanie samolotem w ciąży jest najkorzystniejsze między 14 a 27 tygodniem, ponieważ w tym czasie dziecko jest już mniej podatne na promieniowanie urządzeń kontrolnych na lotnisku czy też na promieniowanie kosmiczne w trakcie lotu. Okazuje się, że wielokrotne ekspozycje na pole elektromagnetyczne może nie tylko zaburzyć rozwój dziecka, ale także nasilić nieprzyjemne objawy typu wymioty.

Porady ułatwiające podróż samolotem

Kobiety ciężarne powinny w trakcie lotu przyjmować dużo płynów, ponieważ w jego wnętrzu panuje bardzo suche powietrze. Warto na wszelki wypadek zabrać też ze sobą leki przeciwskurczowe. Najlepiej zmieniać często pozycję, a co kilkadziesiąt minut wstać i i poruszać nogami oraz stopami, aby uniknąć problemów z krążeniem.
Należy pamiętać, że ciężarna kobieta często korzysta z toalety, a więc warto siadać przy przejściu w celu uniknięcia przeciskania się między fotelami. Nie bez znaczenia jest także sposób zapinania pasów. Warto poprosić stewardessę, aby zapięła je w taki sposób, aby nie uciskały one brzucha. Najbardziej optymalne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa na wysokości miednicy. Są one obowiązkowe zarówno przy starcie, jak również podczas lądowania. Warto też wiedzieć, że latanie samolotem w ciąży nie powinno przekraczać czterech godzin.

Podsumowując: jeśli wizyta u ginekologa nie wykluczy możliwości skorzystania z podróżowania samolotem, to nie trzeba z niego całkowicie rezygnować. Jednak podróż nie powinna być męcząca, czyli należy wystrzegać się kilkunastogodzinnych lotów. Należy też pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu oraz regularnym ruchu w celu uniknięcia zastoju krwi w dolnych kończynach. Natomiast latanie samolotem w ciąży w trzecim trymestrze jest stanowczo odradzane.

Po więcej rad i ciekawostek dotyczących podróżowania zapraszamy na portal: wyjazdy-weekendowe.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (136 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. blogujemytestujemy  12 lipca 2016 16:56

    Ja bym się chyba jednak nie odważyła latać w ciąży samolotem…Zbyt wielkim tchórzem jestem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany