Kwasy Omega-3: jak działają i gdzie ich szukać

Zbyt rzadkie spożywanie produktów zawierających kwasy tłuszczowe Omega-3 grozi wieloma chorobami. Niedobór tych kwasów ma również niekorzystny wpływ na rozwój i funkcjonowanie mózgu, zwłaszcza u dzieci i młodzieży.

kwasy-omega-3

Kwasy tłuszczowe Omega-3 nie są produkowane w organizmie, dlatego tak ważne jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem. A z tym bywa różnie. Dietetycy zgodnie twierdzą, że Polacy wciąż spożywają za mało pozytywnych kwasów tłuszczowych. Nie jest to dobra wiadomość.

Skutki niedoboru

Badania przeprowadzone z udziałem dzieci i noworodków pokazały, że niedobór pozytywnych kwasów tłuszczowych niesie szczególne zagrożenie w pierwszych latach życia. Niemowlęta, u których stwierdzono niski poziom Omega-3 były narażone na zaburzenie widzenia i spowolnienie rozwoju. Dowiedziono także, że niewłaściwa dieta może sprawić kłopoty w kolejnych etapach edukacji, np. przy przyswajaniu wiedzy, przekazywaniu informacji, przejawianiu kreatywności.

Osoba dorosła, w pożywieniu której zabrakło produktów bogatych w kwasy Omega-3, zauważy u siebie obniżoną odporność. Często pojawiające się infekcje są pierwszym objawem niedoboru pozytywnych kwasów. To jednak nie koniec. Braki w równym stopniu są odczuwane przez układ sercowo-naczyniowy, krwionośny, pokarmowy, nerwowy i system hormonalny. Osoby starsze szczególnie narażone są na udar lub zawal.

W jakich produktach

Instytut Żywności i Żywienia podaje, że jedną z możliwości poprawy sposobu żywienia jest spożywanie większej ilości ryb. Łosoś, tuńczyk, sardynki oraz skorupiaki są produktami zawierającymi stosunkowo dużą ilość pozytywnych kwasów tłuszczowych.

Ponadto Omega-3 obecne są w: tofu, migdałach, orzechach włoskich. Zawierają je również niektóre oleje roślinne: lniany, arachidowy, rzepakowy.

Dietetycy twierdzą jednak, że aby stale uzupełniać braki w organizmie, należałoby spożywać rybne dania co najmniej dwa razy w tygodniu. Najczęściej jest to niemożliwe, biorąc pod uwagę nasze uwarunkowania geograficzne i kulturowe. Stąd, specjaliści zalecają dostarczanie do organizmu  kwasów Omega-3 w postaci suplementów diety.

Korzystnie wpływa

Kwasy Omega-3 poprawiają ukrwienie mózgu i przyspieszają odbieranie bodźców nerwowych. Jako składnik siatkówki oka, korzystnie wpływa również na wzrok. Badania dowodzą, że osoby spożywający więcej niż jeden rybny posiłek w tygodniu mają o połowę mniejsze ryzyko śmierci z powodu zawału. Omega-3 rozrzedzają krew, zapobiegając powstawaniu zatorów i zakrzepów. Ułatwiają także wchłanianie wapnia, dlatego są niezastąpione w leczeniu osteoporozy. Ostatnie badania potwierdzają również, że kwasy Omega-3 zapobiegają alergiom i wspomagają ich leczenie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (129 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  28 grudnia 2014 16:44

    Trzeba go łykać w ciąży i podczas karmienia piersią dla lepszego wzroku dzieci.

    Odpowiedz
  2. martucha180  29 grudnia 2014 11:26

    Właśnie jem orzechy 🙂

    Odpowiedz
  3. bbo  29 grudnia 2014 11:42

    Łosoś, tuńczyk, migdały, orzechy włoskie – same pyszności!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany