Kuchnia w stylu prowansalskim

Z czym kojarzy się Francja? – styl prowansalski

Francja to sery, wino, żabie udka, ślimaki, impresjoniści, lawenda i bagietki. Skojarzeń z tym krajem może być całe mnóstwo, a jednymi z nich są niewątpliwie zioła prowansalskie i Prowansja – urocza śródziemnomorska kraina słynąca ze swojego klimatu, pól lawendy i Lazurowego Wybrzeża. Alpejskie szczyty oraz ciepły klimat ukształtował tamtejsze budownictwo, które charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością.

kuchnia-w-stylu-prowansalskim,main

Charakterystyka stylu prowansalskiego

Bardzo charakterystyczny jest styl tego obszaru, który od tej krainy przyjął swoją nazwę. Prowansja kojarzy się z sielsko-anielskimi letnimi pejzażami przeplecionymi romantycznymi polami lawendy. Styl ten cechuje ład, harmonia, wnętrza w nim utrzymane cechują się powtarzalnością elementów, co powoduje, że jest on bardzo łatwo rozpoznawalny. W typowym prowansalskim pomieszczeniu odnajdziemy pomalowane na biało bądź szaro poprzecierane meble, przy suficie będzie wisiał żeliwnym żyrandol, na stole będą stały finezyjnie wykonane świeczniki. We wnętrzu odnajdziemy wzorzyste parawany, gobeliny i arrasy, okna będą przysłonięte zasłonami z kulistymi frędzlami. W salonie będziemy mogli wypocząć na szezlongu i sprawdzić czas na zegarze szafowym. W jadalni przy stole będą stały krzesła z wyginanymi nogami z tapicerką w desenie w odcieniu złota. Parapet przyozdobią wiklinowe koszyczki pełne suszonych kwiatów, a w kuchni z łatwością odnajdziemy porcelanowe pojemniczki na przyprawy (nie tylko prowansalskie). Na ścianach zawisną ozdobne porcelanowe talerze, a w całość wkomponowane będą elementy z motywami pęków ziół, oliwek i kiści winogron. Wnętrza te cechuje bogactwo bibelotów stylizowanych na retro.

prowansalski-kacik-sniadaniowy,main

Różnice w stylu prowansalskim i rustykalnym

Obydwa te style bardzo często są mylone ze względu na swoje podobieństwo, gdyż oba nawiązują do przytulnego wiejskiego klimatu. Styl prowansalski wykorzystuje więcej kamiennych elementów kosztem elementów drewnianych. Meble w obydwu tych stylach są wykonane z litego drewna. Tekstylia stylu rustykalnego to bogate w kwieciste desenie: len, wełna i bawełna; styl prowansalski to przede wszystkim bawełna z motywami tak kwiatowymi jak i geometrycznymi.

Materiały w stylu prowansalskim

Oprócz wspomnianych wcześniej: drewna, żeliwa, wikliny i fajansu w kobaltowych odcieniach, które dominują w prowansalskich wnętrzach, często używanymi materiałami są: piaskowce i wapienie, które są pozyskiwane z tamtejszych okolicznych obszarów. Bywa, że domy są tynkowane i malowane w jasne barwy. Jako materiału konstrukcyjnego nie stosuje się drewna, gdyż przy wysokich temperaturach w tym klimacie groziłoby to pożarem. Dachy są pokrywane dachówką zwaną hugenotką. W pomieszczeniach na podłogach odnajdziemy kamień lub terakotę.

W deseniach dominują kwiaty, wzory geometryczne (chętnie kratka). Często można spotkać boutis, czyli ręcznie haftowaną, wypychaną watą, bawełnianą narzutę na łóżko bądź stół .

kuchnia-w-prowansalskim-stylu,main

Kuchnia w stylu prowansalskim

Francuzi kochają dobre jedzenie. Poświęcają dużo czasu nie tylko na jego konsumpcję, ale i przygotowanie. Starannie dobierają produkty i uważnie doprawiają każdą potrawę. Nie dziwi zatem, że kuchnia jest istotnym miejscem w domu mieszkańca kraju znad Loary. Nie zmieniło się to przez wieki – wcześniej centralny punkt domu stanowił piec na drewno, dziś jest to kuchenka gazowa bądź elektryczna. Nowoczesność kuchenki nie wyklucza wystylizowania jej na staromodną, wkomponowaną w ceglaną zabudowę wyłożonej kamiennymi blatami kuchni. Przyprawy wiszą w fajansowych pojemniczkach ozdobionych motywami lawendy, gałązkami oliwnymi lub kłosami zbóż, a tu i ówdzie można znaleźć pęki zasuszonych ziół i ozdobne karafki z oliwą z oliwek.

Prowansalscy budowniczowie zamiast szafek wmurowują konstrukcję, na którą nakłada się kamienny bądź drewniany blat, a zasłonką (najlepiej w kwiatki bądź kratę) przysłania się pustą przestrzeń pod nią. Konstrukcja jest uzupełniana o półki z przegródkami na talerze. Wolne przestrzenie szafek zamiast tradycyjnych szuflad mają wiklinowe kosze. Krzesła są pokryte pasiastymi poduszkami.

Niezwykle ważny w wiejskiej kuchni Francuza jest stół – ważne, by był drewniany i nadgryziony zębem czasu. Idealnym jego dopełnieniem jest kredens, może być rozbielony bejcą. Idealnie, jeśli nad nim znajduje się drewniany strop z solidnymi belkami. Alternatywą dla stołu drewnianego jest taki z kamiennym blatem. Jego chropowatość (podobnie jak kamiennej podłogi w naturalnym kolorze) podkreśla prostotę i naturalność stylu prowansalskiego.

Inspiracje jak nadać naszemu wnętrzu styl prowansalski znajdziemy na http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-wybrac-styl/styl-prowansalski,pr49.html.

French dressing

Kolory Prowansji

Jeśli chcemy nasze wnętrze urządzić w stylu prowansalskim powinniśmy skoncentrować się na łagodnym fiolecie, błękitach, żółcieniach, bieli i odcieniach naturalnych kamieni. W tym stylu nie znajdziemy intensywnych, kontrastujących ze sobą barw. By uzyskać oczekiwane odcienie beżów, żółci czy pomarańczowego stosuje się ochrę pochodzącą z kamieniołomów w Roussillon, ale na polskim rynku istnieje wiele materiałów, które z powodzeniem mogą ją zastąpić. Pomieszczenia maluje się na podstawowe kolory, które urozmaicane są pasmami bieli. Ściany następnie są przecierane i pokrywane wapnem.

Niezwykle ważną rolę w tym stylu pełnią motywy kwiatowe, jest to motyw przewodni zdobiący zarówno obrusy, pościel, jak doniczki czy sztućce. Wnętrza są wypełnione małymi bibelotami, miękkimi poduszkami i świecznikami.

Wybierając ten styl do naszego domu musimy pamiętać, że jest idealny dla osób, które chcą wpleść jak najwięcej elementów z natury, ale z drugiej strony bogactwo deseni i bibelotów niesie ze sobą ryzyko przesytu i kiczu stylistycznego. Pamiętajmy, że we wnętrzach tego typu liczy się detal i uważność o pozornie niedbałe wykończenie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. AnnaKwasniak  15 października 2015 09:37

    Ciekawe propozycje, jednak u siebie nie pasowałoby mi

    Odpowiedz
  2. Żanett  15 października 2015 10:22

    Całkiem fajne propozycje.

    Odpowiedz
  3. martucha180  15 października 2015 12:48

    Ładnie, choć ciut za biało jak na kuchnię, w której sie dużo dzieje.

    Odpowiedz
  4. Aneta  15 października 2015 15:33

    Baaaaardzo podoba mi się taki styl wnętrz 🙂

    Odpowiedz
  5. Patriszia  15 października 2015 15:35

    Ładnie, ale przydałoby się coś kolorowego

    Odpowiedz
  6. martus2833  15 października 2015 19:28

    Podobają mi się wszystkie, prócz ostatniej propozycji.

    Odpowiedz
  7. bbo  16 października 2015 12:15

    Nie podoba mi się stół barowy z pierwszego zdjęcia. Przed sobą trzeba mieć rodzinę, a nie ścianę. Jest to jednak jakieś wyjście w małych mieszkaniach.

    Odpowiedz
  8. lilkawodna  16 października 2015 12:21

    Chciałabym kuchnię w tym stylu. Chociaż ozywilabym tą biel dodatkami w kolorze lawendy.

    Odpowiedz
  9. j.dudek71  16 października 2015 16:04

    Dodałabym kolor do bieli,ale reszta ładna.

    Odpowiedz
  10. Agnieszka  18 października 2015 15:58

    Francja elegancja

    Odpowiedz
  11. mama_kazala  19 października 2015 11:05

    ach, poczuć się jak we Włoszech – bezcenne!

    Odpowiedz
  12. Anita  26 października 2015 20:07

    ciekawie wygląda, ale to nie mój styl 🙂

    Odpowiedz
  13. framboise  1 listopada 2015 18:15

    robi wrażenie

    Odpowiedz
  14. sylwiawes  4 marca 2016 13:18

    Śliczna 🙂

    Odpowiedz
  15. plum12  16 marca 2016 10:57

    Uwielbiam.

    Odpowiedz
  16. kasia87g  29 sierpnia 2016 20:23

    piękne

    Odpowiedz
  17. karr96  13 kwietnia 2017 09:42

    Styl prowansalski to zdecydowanie mój gust! Podobają mi się pomieszczenia urządzone w kolorze białym, wygląda to bardzo elegancko, i jeszcze te świetne dodatki!

    Odpowiedz
  18. MDkow  9 kwietnia 2019 10:09

    Super pomysł na piękną kuchnię 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany