Kreatywność sposobem na życie

Z czym kojarzy Ci się człowiek kreatywny? Większość ludzi odpowiada, że z sukcesem, szczęściem, pogodą ducha i szalonymi pomysłami. Ludzie kreatywni odnoszą sukcesy i budzą wśród innych sympatię, bo obdarowują ich zapałem i motywacją. Żeby jednak wiedzieć, jak się kreatywnym stać, trzeba przyjrzeć się charakterystycznym cechom, jakie takowy człowiek posiada.

Kreatywność sposobem na życie

Kreatywność sposobem na życie. Co więc wyróżnia ludzi kreatywnych?

 1. Dziecięca ciekawość i fascynacja otaczającym światem

Do rozbudzania motywacji do działania potrzebujemy przede wszystkim odwagi, by przeciwstawić się przeszkodom u trudom, a także bezgranicznej ciekawości, która będzie utrzymywać nas chęci do odkrywania nieznanego i poszerzania horyzontów. Aby móc się przełamać i przezwyciężyć obawy, trzeba chcieć odkrywać i pragnąć zmian. Pełni ciekawości byli sławni naukowcy, w tym Albert Einstein, Richard Feynman, czy Maria Skłodowska-Curie. Należy rutynie i nudzie powiedzieć „Nie!” i zacząć żyć tak, jakby się chciało, bez względu na konsekwencje.

 

 1. Nieograniczona liczba rozwiązań

Ludzie kreatywni są jak szachiści, potrafią rozegrać partie życiowe na kilka sposobów, przewidują wiele ścieżek, jakimi może potoczyć się los, rozpatrują wiele przypadków i są otwarci na wiele rozwiązań. Nie oznacza to jednak, że są lekkomyślni. Spośród mnogości wyborów racjonalnie dobierają drogi tak, by zapewniła im maksimum pozytywnych emocji przy minimum obciążeń negatywnymi odczuciami. Lubią niespodzianki i dają się zaskoczyć uśmiechom losu. W dodatku myślą bardzo szeroko.

 

 1. Otwartość wobec odmiennych poglądów

Ludzie kreatywni nie ograniczają się wokół swoich przekonań. Nie walczą zaciekle o swoje racje, są bowiem tolerancyjni i chętnie oddają się przemyśleniom dotyczącym odmiennych światopoglądów. Nie zakładają, że mają rację, lubię konstruktywnie dyskutować. To, że zmieniają opinię, to nie znaczy, że są niestabilni. Potrafią po prostu przyznać się do błędnego myślenia. Nie negują także pomysłów innych. Pomysł rodzi pomysł- z takiego wychodzą założenia, zatem im więcej pomysłów, tym lepiej.

 

 1. Tworzenie analogii i metafor

Osoba o dużych pokładach kreatywności potrafi myśleć analogicznie. Wykorzystuje wiedzę z jednej dziedziny do rozwiązywania problemu związanego z inną, ponieważ sprawnie operuje myśleniem abstrakcyjnym. Niczym poeta, który tworzy czasem niezrozumiałe metafory, odnoszące się do zwykłego, codziennego życia.

 

 1. Elastyczność

Człowiek kreatywny nie trzyma się kurczowo planu. Wie, że zdarzenia są nieprzewidywalne. Potrafi zatem dostosować się do zmian. Jest elastyczny. Pomysłowość sprawia, że odnajduje się w każdej sytuacji.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (91 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe martuska665
  martuska665  9 stycznia 2017 12:39

  skoro zadanie z wierszem nie było dla mnie proste, to nie jestem osobą kreatywną? eh.. a zawsze myślałam że jestem..

  Odpowiedz
  • Zdjęcie profilowe Hidari11
   Hidari11  9 stycznia 2017 15:05

   To są zadania, które ćwiczą kreatywność. Liczy się praktyka. Im więcej ćwiczy się umysł, tym prostsze stają się takie zadania. Praktyka czyni mistrza.
   🙂

   Odpowiedz
   • Zdjęcie profilowe martucha180
    martucha180  9 stycznia 2017 19:59

    Popieram! A pisanie wiersza wcale do łatwych nie należy…

    Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe j.dudek71
  j.dudek71  10 stycznia 2017 20:45

  Ciekawy artykuł!

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe kasiadrozdz
  kasiadrozdz  16 lutego 2017 16:00

  Kreatywność to sztuka nietypowego oraz efektywnego rozwiązywania zadań i problemów. Nie muszą to być jedynie odkrycia, wiekopomne wynalazki czy dzieła sztuki. Kreatywność to także gotowość do tworzenia nowych dla nas pomysłów – nawet, jeśli miliony osób wpadły już na ten pomysł przed nami.

  Odpowiedz
  • Zdjęcie profilowe kasiadrozdz
   kasiadrozdz  16 lutego 2017 16:01

   Choć niektórzy uważają, że kreatywność to również wymyślanie rozwiązań bezsensownych – byle było ich dużo, to ja uważam, że – zwłaszcza w pracy – liczy się jakość pomysłów, nie sama ilość. Na którymś etapie pracy nad problemem niezbędna jest weryfikacja pomysłów.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.