Kosmetyki naturalne – co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem? Laboratorium Kosmetyczne AVA jako pionier ecobeauty w Polsce

W drogeriach, aptekach, a nawet w supermarketach mamy ogrom dostępnych kosmetyków. Wszystkie kuszą efektami, skutecznością i dobrym składem. Na wielu z nich znajdziemy dopisek, że są to kosmetyki naturalne. Co tak naprawdę to oznacza?

Z roku na rok nasza świadomość ekologiczna wciąż wzrasta. Wybieramy to, co dobre nie tylko dla nas, ale i dla środowiska. W ubraniach szukamy wysokiej jakości, w kosmetykach naturalnych składników, rezygnujemy z plastiku. W kwestii całej Planety, to kropla w morzu, ale każda większa zmiana zaczyna się od małych kroków. Takim małym-wielkim krokiem zdecydowanie jest przejście na naturalną pielęgnację. Ostatnio podpowiadałyśmy Wam od czego zacząć świadomą pielęgnację kosmetykami naturalnymi. Dziś poświęcimy nieco więcej czasu na wyjaśnienie, czym właściwie są kosmetyki naturalne i czy wszystkie kosmetyki naturalne są odpowiednie dla wegan.

Kosmetyki naturalne – co to właściwie oznacza?

W świetle prawa nie istnieje wiążąca definicja tłumacząca czym są kosmetyki naturalne. Umownie możemy odnieść się do wytycznych Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych z 2000 roku, według których kosmetyk naturalny to taki, który jest tworzony na bazie składników pochodzenia roślinnego i mineralnego. Składniki kosmetyków naturalnych pozyskiwane są przede wszystkim z roślin i nie są testowane na zwierzętach. Ich bezpieczeństwo potwierdzają badania laboratoryjne. W definiowaniu kosmetyków naturalnych pomocne są organizacje certyfikujące. O kosmetyku naturalnym możemy mówić, gdy posiada odpowiedni certyfikat. Wiążące organizacje certyfikujące to m.in. Ecocert, Bioforum, Cosmebio, BDIH, Aiba & Icea, Soil Association. Wspólnie ustanowiły one wymogi dla producentów kosmetyków naturalnych, które pozwalają nam nieco bliżej zdefiniować określenie “kosmetyki naturalne”.

“W zgodzie z naturą…”

Zgodnie z wymogami organizacji certyfikujących, kosmetyk naturalny to produkt, który zawiera min. 95% składników naturalnych lub takich, które powstały w wyniku dozwolonych procesów chemicznych lub fizycznych. Wymogi wyszczególniają też konkretne składniki niedozwolone w kosmetykach naturalnych. Są to m.in. SLS/SLES, PEG-i, parabeny, parafina, większość barwników i syntetyczne zapachy. W składzie kosmetyków naturalnych mogą znaleźć się składniki pochodzące od zwierząt, ale jedynie takie, przy których powstaniu zwierzęta nie cierpią, np. miód, lanolina i wosk pszczeli. Certyfikat odpowiedniej organizacji to dokument potwierdzający, że dany produkt jest naturalny. Pierwszą polską marką, która otrzymała międzynarodowy certyfikat ECOCERT – najważniejszy certyfikat jakości dla kosmetyków naturalnych i organicznych – jest marka Laboratorium Kosmetyczne AVA. Hasłem przewodnim marki jest motto “W zgodzie z naturą”.

Laboratorium Kosmetyczna AVA – pionier ecobeauty w Polsce

Laboratorium Kosmetyczne AVA to marka, która przeciera innym polskim firmom szlaki na eko ścieżce. Od początku istnienia produkowane przez nią kosmetyki są najwyższej jakości, a przy tym w pełni naturalne i ekologiczne. Uczczeniem 60-lecia istnienia marki jest powstanie tegorocznej linii o nazwie Planeta Ziemia. Ta seria to nie tylko kosmetyki z certyfikatem COSMOS ECOCERT, ale cała produkcja oparta na ekologicznych rozwiązaniach. Laboratorium Kosmetyczne AVA wykorzystuje odnawialną energię elektryczną, opakowania biodegradowalne z trocin oraz papier na kartoniki z certyfikatem. Otrzymanie certyfikatu świadczącego o naturalności produkowanych kosmetyków wiązało się ze szczegółowymi badaniami. Przedmiotem takich badań jest nie tylko sam skład surowcowy produktu, ale i sposób produkcji, technologia, środki do dezynfekcji i mycia wykorzystywane przez markę, oddzielne magazyny, odpowiednie opakowania, naklejki, nakrętki.

Ava Reduktor zmarszczek i serum Planeta Ziemia

Kosmetyki naturalne, a kosmetyki wegańskie

Mówiąc o kosmetykach naturalnych, nie sposób pominąć kwestię kosmetyków wegańskich. Wiele osób używa zamiennie tych określeń. Nie są to jednak synonimy. Kosmetyki naturalne mogą mieć składniki pochodzenia odzwierzęcego, ale przy ich produkcji nie może ucierpieć żadne zwierzę, czyli np. miód, wosk pszczeli, lanolinę, śluz ze ślimaka, kolagen. Większość takich kosmetyków jest Cruelty Free, ponieważ ani produkty końcowe, ani ich składniki nie są testowane na zwierzętach. Kosmetyki wegańskie nie mogą mieć żadnego składnika odzwierzęcego. Zdarzają się oczywiście kosmetyki, które są zarówno wegańskie i naturalne, ale należy pamiętać, że określenie “vege” na danym produkcie, nie oznacza, że jest to kosmetyk naturalny. Może zawierać mocne składniki chemiczne, ale nie pochodzące od zwierząt.

Jak sprawdzić, czy kosmetyk rzeczywiście jest naturalny i powstał z poszanowaniem środowiska? O tym przeczytacie w naszym poprzednim artykule:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (56 głosów, średnia: 4,91 z 5)
zapisuję głos...