Kobiety powodują mniej wypadków. Czemu płacą taką samą składkę za OC?

Być może Cię to zdziwi, ale statystyki policyjne wyraźnie wskazują, że kobiety są bezpieczniejszymi kierowcami i znacznie rzadziej powodują wypadki drogowe niż ryzykowniej jeżdżący mężczyźni. Skoro tak, dlaczego płacą takie same składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC?

depositphotos_3739858_s

fot. depositphotos

Bezpiecznej jazdy ucz się od kobiet

Zaledwie 21% – taki odsetek wszystkich wypadków w Polsce powodują kobiety za kółkiem. Dla porównania, mężczyźni są sprawcami aż 75% wypadków. Dysproporcje są więc ogromne i wbrew powszechnym stereotypom sytuują kobiety w grupie znacznie bezpieczniejszych kierowców. Z czego to wynika? Czy rzeczywiście panie prowadzą auto tak spokojnie?

Rzeczywiście, trudno się nie zgodzić, że kobiety są znacznie bardziej zachowawcze za kółkiem niż mężczyźni, co zapewne wynika z naturalnych, biologicznych uwarunkowań związanych z płcią. Po prostu w żyłach panów płynie zdecydowanie więcej testosteronu. Inne wyjaśnienie to większa liczba mężczyzn poruszających się po drogach, co siłą rzeczy sprawia, że prawdopodobieństwo spowodowania przez nich wypadku jest wyższe niż w przypadku kobiet. Tylko dlaczego panie płacą tyle samo za OC, skoro jeżdżą bezpieczniej i powodują mniej wypadków?

Kosztowne równouprawnienie

To, że wysokość składki jest identyczna niezależnie od płci, widać jak na dłoni w porównywarce OC. Wystarczy wykonać dwie kalkulacje przy tym samych parametrach, zmieniając jedynie płeć, żeby przekonać się, że sam fakt bycia kobietą lub mężczyzną w żadnym stopniu nie kształtuje ceny polisy. Dlaczego tak się dzieje, skoro – jak pokazaliśmy – panie są bezpieczniejszymi kierowcami niż panowie, a więc towarzystwa ubezpieczeniowe powinny traktować je łagodniej?

Wytłumaczenia należy szukać w decyzji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który pod koniec 2012 r. uznał, że różnicowanie ceny ubezpieczenia ze względu na płeć za przejaw dyskryminacji i zabronił towarzystwom stosowania tej praktyki. Efekt? Wyższa składka dla kobiet, niezmienna dla mężczyzn. Wcześniej, zanim Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał kontrowersyjny werdykt, kobiety rzeczywiście płaciły bowiem mniejsze składki z uwagi na bezpieczniejszą jazdą i mniejszą liczbę spowodowanych szkód niż mężczyźni.

Zakaz różnicowania składek ubezpieczeniowych ze względu na płeć dotyczy wszystkich polis – chodzi więc nie tylko o obowiązkowe OC, ale również autocasco, assistance, NNW czy ubezpieczenie szyb. Analizując wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i jego realne skutki, trudno jednak odnieść wrażenie, że podjęto go z myślą o interesie przeciętnych obywateli.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (81 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...