Co na kaszel u dzieci? Niezawodne sposoby na kaszel

Uporczywy kaszel u dziecka to dolegliwość, której nie należy bagatelizować. W przypadku dziecka młodszego niż 6 miesięcy konieczna jest wizyta u lekarza, u starszych dzieci można jednak zastosować domowe i bezpieczne sposoby, które pomogą złagodzić objawy i ułatwić oddychanie.

Kaszel jest objawem reakcji podrażnienia błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Organizm w ten sposób ułatwia sobie odkrztuszanie nagromadzonej wydzieliny i wspomaga oczyszczanie. Ale kaszel u dzieci nie zawsze związany jest z chorobą – może wystąpić, kiedy dziecko przebywa w zadymionym lub zakurzonym pomieszczeniu, kiedy je kwaśne owoce lub gdy okruszek chleba podrażni jego przełyk. W sytuacji, kiedy kaszlowi towarzyszą dodatkowe objawy, jak podwyższona temperatura lub katar, jest to sygnał, że mamy do czynienia z poważniejszym przypadkiem i należy rozpocząć leczenie.

Kaszel u niemowląt

Pierwszą pomocą w przypadku niemowląt jest podawanie większej ilości wody, ponieważ nawilżanie błony śluzowej pozwoli złagodzić ból i zmniejszy odruch kaszlowy. Sprawdzą się tutaj herbatki dla niemowląt oraz zwykła przegotowana woda. Jeśli dziecko jest karmione piersią, najlepiej karmić je częściej i krócej, ponieważ pokarm na początku jest rzadszy.

Oklepywanie plecków dziecka

Oklepywanie to sposób, aby dziecku ułatwić wykrztuszenie wydzieliny, a także poprawić przyswajalność leków. Czynność ta jest bardzo ważna w przypadku noworodków, które mają niższe ciśnienie w płucach i przez to słabiej wykasłują. Atutem oklepywania jest nie tylko pomoc w kaszlu u dziecka i pomoc w swobodniejszym oddychaniu, ale także uspokojenie maluszka, bo zabieg jest dla niego przyjemny.

Zabieg wykonuje się dłonią i polega na oklepywaniu plecków przez 15 minut od przyjęcia leku. W tym celu dziecko na brzuszku należy ułożyć na kolanach (pozycja drenażowa), pamiętając, aby jego główka była niżej niż tułów. Jedną ręką należy podtrzymać jego klatkę piersiową, a drugą dłoń ułożyć w łódkę i opuszkami palców oklepywać delikatnie plecy. Nie należy oklepywać po kręgosłupie i nerkach.

Instrukcję oraz cenne wskazówki, czym można zastąpić dłoń, można znaleźć na stronie: http://www.kaszeludzieci.pl/

Aby poprawnie wykonywać zabieg, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który pokaże, jak odpowiednio dziecko przytrzymać i jak należy dziecko poklepywać, aby nie zrobić mu krzywdy.

Inhalacje na kaszel u dzieci

Inhalacje mają jedną niewątpliwą zaletę – nawilżają śluzówkę, a w efekcie łagodzą suchy kaszel u dzieci. Wystarczy zaopatrzyć się w aptece w specjalny inhalator lub zastosować tradycyjny sposób, czyli nawilżyć pomieszczenie. Do domowych inhalacji wykorzystuje się zioła jak rumianek, szałwia, tymianek, z których robi się napar ziołowy. Następnie naczynie ustawia się koło łóżeczka w bezpiecznej odległości lub stawia na włączonym kaloryferze.

Inhalacje są zabiegiem bezpiecznym, zatem można je przeprowadzać u małych dzieci i niemowląt. Lekarz przepisuje wówczas lek na kaszel u dzieci oraz zaleca kupienie specjalnej maseczki, która obejmuje nos i usta, przez co lek jest doskonale wchłaniany.

Czyszczenie noska

Czyszczenie noska to czynność, która powinna być wykonywana regularnie, nie tylko wtedy, kiedy wystąpi kaszel u dziecka. Śluz cały czas jest obecny w nosie i dziecko, w przeciwieństwie do osoby dorosłej, nie upora się z jego nadmiarem, nie wspominając, że śluz po prostu zasycha i utrudnia oddychanie.

Nosek niemowląt oczyszcza się gruszkami. W aptece można dostać gruszki gumowe, z wymiennymi końcówkami i elektroniczne, do tego są również aspiratory z filtrem i specjalne elektroniczne odciągacze wydzieliny nosowej. Zabieg należy tak wykonywać, aby nie uszkodzić błony śluzowej, nie wspominając, że zabieg dla niektórych dzieci nie należy do ulubionych, zatem warto wybrać takie rozwiązanie, które będzie i skuteczne, i bezstresowe dla dziecka.

W leczeniu kaszlu u dziecka pomocna będzie sól fizjologiczną do przepłukiwania nosa, która pomaga rozpuścić wydzielinę, oraz morska woda w sprayu, która dodatkowo nawilża błony śluzowe.

Jak zapobiec kaszlowi u dzieci

Osoby dorosłe mogą mieć kaszel 4 razy do roku, a dzieci w wieku przedszkolnym nawet 10 razy i mieści się to w normalnej statystyce. Aby zapobiec kaszlowi, wystarczy stosować kilka prostych zasad, które ogólnie mogą przełożyć się na zmniejszenie częstotliwości zachorowań na różne choroby w wyniku infekcji.

Pierwszym krokiem w walce z kaszlem u dzieci jest dbałość o higienę. Należy ręce przemywać ciepłą wodą z mydłem, szczególnie po wizycie na zewnątrz, po kontakcie ze zwierzętami czy chorymi osobami. Przed każdym posiłkiem warto dziecku przypomnieć o umyciu rączek. Dziecko powinno mieć również swój własny ręczniczek i środki higieny. Należy pilnować, aby dziecku nigdy nie było za ciepło ani za zimno – wtedy młody organizm bardziej jest podatny na zakażenia.

Rodzice powinni dbać o zdrowy i aktywny tryb życia swojego dziecka. Dziecko powinno często przebywać na wolnym powietrzu, bawić się, a także uprawiać określone aktywności sportowe typowe dla jego wieku, jak zabawy z piłką, skakanką, podskoki. Poprzez ruch dziecko wyładowuje nagromadzony stres, a to on odpowiada za jego niską odporność (dziecko zestresowane częściej choruje).

Tak jak i w przypadku innych chorób, tak i w przypadku kaszlu, najważniejsze jest całkowite wyleczenie. Nawet niegroźny kaszel u dziecka może być objawem poważniejszej choroby (np. zapalenia krtani), nie wspominając, że dziecko z kaszlem również zaraża i powinno zostać przez kilka dni w domu, w którym będzie leczone preparatami przepisanymi przez lekarza.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...