Karnawałowe tradycje Europy

W ten weekend kończymy karnawał. Jesteś ciekawa, jak świętuje się ten okres w innych częściach Europy?  Wspólne z Travelplanet przedstawiamy karnawałowe tradycje Europy.

Bitwa na pomarańcze, parady uliczne, święto cytryn czy festiwal fiołków. To tylko niektóre z imprez karnawałowych odbywających się jeszcze w miastach Europy. Warto zobaczyć je na własne oczy.

Karnawałowe tradycje Europy – Wielka bitwa na pomarańcze

Od 14 do 17 lutego, we włoskim miasteczku Ivrea, odbywa się coroczna wielka bitwa na pomarańcze. Włosi świętują karnawał obrzucając się ponad 500 tysiącami kilogramów soczystych pomarańczy. Battaglia delle Arance ma swoja legendę – kilkaset lat temu lokalny despota odrzucił zaloty córki młynarza. Kobieta ścięła mu za to głowę i wyzwoliła miasto spod jego tyrańskich rządów. To właśnie głowę znienawidzonego pana mają przypominać cytrusy, którymi obrzucają się uczestnicy wielkiej bitwy. Starcia na pomarańcze gromadzą co roku setki uczestników oraz widzów i trwają przez kilka dni. W tym roku otwarcie wypada w dzień św. Walentego.

oranges-425145_1280

Fot. Uliczna bitwa na pomarańcze

Karnawałowe tradycje Europy – Belgijski karnawał w Binche

Z kolei w dniach od 14 do 16 lutego w Belgii, odbywa się festiwal w Binche. Może się on poszczycić bogatą tradycją, która sięga XVI wieku. Został wpisany na listę niematerialnych dziedzictw UNESCO, jako jeden z najstarszych ulicznych karnawałów w Europie. W trakcie święta ulice miasteczka wypełnione są ludźmi przebranymi za czarnoksiężników, klaunów, biskupów, którym towarzyszy głośna muzyka, konfetti i kolorowe pióropusze.

Karnawałowe tradycje Europy – Karnawał w Wenecji

Wart uwagi jest także karnawał w Wenecji (Carnevale Venezia), trwający od 6 stycznia do 17 lutego, będący jedną z najstarszych i najhuczniejszych imprez ulicznych w Europie. W czasie festiwalu codziennie organizowane są parady maskowe, słynące z piękna i kunsztowności. Początki festiwalu sięgają XI wieku, a jego zadaniem od początku było niwelowanie różnic pomiędzy bogatą i ubogą ludnością Wenecji.

carnival-102478_1280

 Fot. Festiwal w Wenecji

Karnawałowe tradycje Europy – Kulturalna Dania

Dla miłośników muzyki jazzowej, w dniach od 6 do 22 lutego, odbywa się Copenhagen Winter Jazz Festival. To unikalny w skali europejskiej festiwal prezentujący ponad 400 koncertów w klubach, teatrach i kawiarniach rozsianych po całym kraju. W lutym Dania zamienia się w europejską stolicę melomanów. Przez cały miesiąc trwa tutaj drugi znakomity festiwal muzyczne Frost. Prezentowane są wszystkie gatunki muzyczne od popu, folku, awangardy po jazz i elektronikę. Ideą festiwalu jest tworzenie nowych doświadczeń dla słuchaczy, dlatego koncerty odbywają się w nietypowych miejscach – klasztorach, laboratoriach, placach zabaw czy ogrodach botanicznych. Z uwagi na fakt, że zimą w Kopenhadze dominują kulturalne wydarzenia, stworzono Festiwal Wondercool, który skupia wszystkie eventy i instytucje. Do wyboru mamy więc dziedziny takie jak: moda, design, architektura, muzyka, malarstwo czy gastronomia.

live-concert-455762_1280

Karnawałowe tradycje Europy – Święto Cytryn we Francji

Od 14 lutego, aż do 4 marca Lazurowe Wybrzeże zaprasza z kolei na Święto Cytryn do Menton. W jego trakcie wznoszone są ogromne konstrukcje zbudowane w całości z cytryn. W różnych punktach miasta podziwiać można wtedy monumentalne cytrynowe rzeźby i budynki, a całej imprezie towarzyszą pokazy regionalnych strojów, koncerty i targi związane z kulturą Mentony.

lemons-238446_1280

 

Karnawałowe tradycje Europy – Festiwal Fiołków w Tuluzie

Kiedy w Mentonie obchodzone jest cytrynowe święto, w innej francuskiej miejscowości, Tuluzie, odbywa się coroczny Festiwal Fiołków. Miasto to może pochwalić się własną odmianą kwiatu o nazwie la violette de Toulouse czyli fiołek tuluzański. Roślina kwitnie przez całą zimę aż do marca i to właśnie z płatków tej odmiany są robione przetwory, słodycze i kosmetyki. Cały program fiołkowego festiwalu poświęcony jest tym wyjątkowym kwiatom. Odbywają się wykłady, warsztaty, wystawy, targi fiołkowych i wyrobów z nich czy ogrodnicze warsztaty dla dzieci. W Tuluzie można nabyć wytwarzane z fiołków kosmetyki, aromatyczne likiery i oryginalne łakocie. Festiwal trwa do 28 lutego.

 

Fot. Fiołek tuluzański

Karnawałowe tradycje Europy – Zima w Sarajewie

W stolicy Bośni i Hercegowiny od 1984 roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Zima, który stał się prawdziwą wizytówką miasta. Nieprzerwanie od dwudziestu lat, co roku do Sarajewa zjeżdżają tysiące artystów z całego świata, prezentując wyjątkowy dorobek kulturalny podczas wystaw i koncertów. Impreza odbyła się nawet podczas wojny na Bałkanach, dlatego stała się symbolem wielokulturowości i wolności twórczej. Festiwal Zima to nie tylko wielkie święto sztuki. Wydarzenie było wielokrotnie nagradzane za szerzenie kultury i pokoju na świecie. W tym roku ,,Sarajevo Winter” rozpoczyna się 7 lutego i trwa do 21 marca.


bosnia-and-herzegovina-189572_1280

Wycieczka w trakcie karnawału to świetne rozwiązanie, by móc połączyć zwiedzanie i szalone imprezy.

Co sądzicie o tradycjach karnawałowych innych krajów? Może macie swoje własne, prywatne lub rodzinne tradycje na ten czas poza zjedzeniem pączka w Tłusty Czwartek?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (222 głosów, średnia: 4,41 z 5)
zapisuję głos...