Jak przygotować się karnawału, by go maksymalnie wykorzystać?

Karnawał to czas zabawy, świętowania, tańców i maskarad! Skąd pochodzą karnawałowe zwyczaje? Jak przygotowac udaną imprezę?

Karnawał to czas zabawy, świętowania, tańców i maskarad, który trwa od Dnia Trzech Króli do Środy Popielcowej. W tym roku potrwa aż 58 dni i warto wykorzystać ten czas na karnawałowe szaleństwo.

 

Czy wiecie, że karnawałowe zabawy połączone z balami maskowymi sięgają czasów średniowiecza i przywędrowały do Polski z zachodniej Europy? W miastach urządzano bale karnawałowe i maskowe w wytwornych salach ratuszowych. Świętowano także na domowych spotkaniach, zwanych potańcówkami. Szczególnie hucznie obchodzono karnawał na dworach szlacheckich i magnackich, gdzie urządzano kuligi z pochodniami i korowody przebierańców. Z ostatnich dni karnawału, zwanych diabelskimi lub ostatkami, wywodzi się tradycja „Tłustego Czwartku” kiedy zabawom i jedzeniu nie było umiaru.  To właśnie z bogactwa dawnych obyczajów wieńczących karnawał pozostał dziś „Tłusty Czwartek”, podczas którego na naszych stołach królują pączki i faworki. Warto także wspomnieć o innym zwyczaju, kiedy to podczas ostatków, zarówno kobiety, jak i mężczyźni przebierali się w stroje postaci, maszkar lub zwierząt i wręczali napotkanym osobom zielone bukiety zrobione z gałązek drzew.

Tegoroczny karnawał potrwa aż do 4 marca. Większość z nas weźmie udział w karnawałowych balach,  koncertach czy domowych imprezach. Dużą popularnością cieszą się imprezy karnawałowe zorganizowane w domu i spotkania w gronie znajomych. Karnawał to czas zabawy i dobrego jedzenia, Dlatego w karnawałowym menu królować powinny fingerfoodowe przekąski cieszące oko swoim kształtem, różnorodnością  i smakiem, sałatki owocowe i warzywne np. sałatka włoska z tuńczykiem lub z pomarańczami i awokado , kolorowe dipy do  chipsów, przystawki na zimno i ciepło, jak np. rogaliki z mozzarelą czy tartaletki z tuńczykiem oraz desery np. w postaci kruchych babeczek z czekoladą. Świetnie sprawdza się w takich sytuacjach szwedzki stół – uczestnicy mają wygodny dostęp do przekąsek, które mogą podjadać, aby nabrać sił do tańca i zabawy.

Powinniśmy zadbać także o różnorodne napoje. Podczas przyjęcia możemy zaserwować schłodzony kwas chlebowy, jak np. Razowy kwas chlebowy. Ten tradycyjny napój gazowany pasuje do przekąsek, jest smaczny, a co najważniejsze doskonale orzeźwia i gasi pragnienie. Osoby preferujące klasyczny smak mogą sięgnąć po wersję tradycyjną z jęczmienia i żyta. Natomiast wszyscy, którzy lubią smakowe odkrycia mogą wybrać tą z dodatkiem naturalnego soku śliwkowego lub  żurawinowego.

Atmosferę karnawału podkreśli wystrój mieszkania… Do nakrycia stołu najlepiej wykorzystać zastawę w intensywnych barwach np. zielonej i żółtej z dodatkiem różu i czerwieni. Szklanki i kieliszki możemy ozdobić barwnymi parasolkami, słomkami o zawiniętym kształcie czy wymyślnymi mieszadełkami. Jeśli chcemy, aby wystrój wnętrza nawiązywał do klimatu karnawału w Rio de Janerio, możemy udekorować mieszkanie srebrnymi lampionami, girlandami, kolorową serpentyną i balonikami, natomiast drzwi możemy ozdobić błyszczącymi zasłonami  z lamety.

Więcej informacji na stronie www.vanpur.com.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (192 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  11 stycznia 2014 09:17

    W tym roku wyjątkowo długi karnawał 🙂

    Odpowiedz
  2. as_sa  11 stycznia 2014 22:39

    dlatego trzeba z tego korzystać 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany