Jaki smoczek dla niemowlęcia – kauczukowy czy lateksowy?

O tym, że smoczek jest niezbędnym przedmiotem dla małego dziecka wiedzą chyba wszyscy rodzice. To smoczek powoduje, że nasz maluch się uspokaja czy usypia. Jest to związane z bardzo silnym instynktem ssania, który powoduje, że niemowlę ssie wszystko, co jest w jego zasięgu.  Wielu rodziców zadaje sobie pytanie przy tej okazji pytanie, jaki smoczek wybrać by w przyszłości nasze dziecko nie nabawiło się wady zgryzu? Poniżej znajdziecie opisane rodzaje smoczków i ich wpływ na prawidłowy zgryz w przyszłości.smoczek dla niemowlęcia

 

Pierwszym kryterium przy kupnie smoczka jest wiek dziecka. Smoczki dla niemowląt dostępne są w kilku przedziałach wiekowych: 0 ? 3 miesiące, 3 ? 6, 6 -18 miesięcy oraz 18 +. Specjaliści zalecają, by nie podawać dziecku zbyt małego smoczka, nieodpowiedniego dla jego wieku, gdyż właśnie to może spowodować nieprawidłowości zgryzu.

WubbaNub – Smoczek i pluszak w jednym!

WubbaNub – Smoczek i pluszak w jednym!

Gdy małe dziecko pojawia się na świecie, jest całkowicie bezbronne i w pełni zależne od mamy i taty. Od pierwszych momentów życia wymaga bezustannej troski i dbałości.   Zaspokojone potrzeb dziecka mają pozytywny wpływ na

Lateksowy, czy kauczukowy?

Dostępne obecnie smoczki dla niemowląt wykonane są z dwóch rodzajów materiału ? naturalnego kauczuku lub silikonu. Smoczki kauczukowe, nazywane też lateksowymi, są bardzo elastyczne i odporne na rozciąganie. Jednak ponieważ jest to materiał naturalny, szybciej ulega zużyciu pod wpływem różnych czynników – światła, śliny, tłuszczu z pokarmu, dlatego trzeba je częściej wymieniać. Plusem smoczka lateksowego jest to, że nie przyciąga kurzu.

Natomiast smoczki silikonowe w odróżnieniu od lateksowych są zupełnie bezzapachowe oraz trwalsze, gdyż są odporne na wysokie temperatury, więc można je dłużej wygotowywać. Nie zużywają się tak szybko jak smoczki lateksowe. Ich minus ? mogą być przegryzione przez dziecko, które ma już ząbki. Jeśli zauważymy ślady przegryzienia, należy natychmiast wyrzucić smoczek. Najlepiej zastąpić go smoczkiem wykonanym z tego samego materiału, do którego przyzwyczajony jest nasz maluch.

Kształt smoczka

– ?Najchętniej kupowany przez mamy jest smoczek dla niemowląt o kształcie anatomicznym, czyli wypukły od strony podniebienia.” ? tłumaczy Agata Chmielewska ? Specjalista ds. Sprzedaży Internetowej Kidy.pl – Taki smoczek idealnie dopasowuje się do jamy ustnej dziecka, gdyż przypomina kształt brodawki sutkowej matki w czasie karmienia piersią i umożliwia wykorzystanie wrodzonego instynktu ssania dziecka do ćwiczenia mięśni szczęki.” Do wyboru są także smoczki dla niemowląt okrągłe, przypominające kształtem wisienkę oraz symetryczne, czyli równolegle spłaszczone z góry i z dołu.

Regularnie wymieniaj smoczki

Smoczki dla niemowląt należy wymieniać mniej więcej co miesiąc, dwa. Rodzice wybierając dobry smoczek dla niemowlęcia powinni też zwrócić uwagę, czy gumka po naciśnięciu odpowietrza się, a potem wraca do swojego kształtu. Dobry odpowietrzacz sprawia, że powietrze uwięzione w smoczku wydostaje się na zewnątrz w czasie ssania. Dzięki temu smoczek pozostaje miękki i elastyczny oraz zachowuje swój kształt, co pomaga zapobiegać wadom zgryzu. Nie należy kupować smoczków sztywnych lub takich, które zawierają w środku plastikowe elementy.

Duży wybór smoczków uspokajających dla niemowląt oraz gryzaczków m.in. NUK, AVENT, Lovi można znaleźć miedzy innymi w sklepie internetowym Kidy.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (111 głosów, średnia: 4,19 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. gosiatest  14 września 2011 21:03

    Smoczki anatomiczne są najlepsze

    Odpowiedz
  2. polanka  3 września 2016 14:26

    Smoczki kupiłam dosyć wcześnie, nie miałam większego problemu z wyborem kształtu czy materiału. Natomiast problem pojawił się po porodzie. Urodziłam w 34+1 tyg ciąży. Smoczek był ogromny dla takiego maluszka. Na rynku niestety brakuje smoczków dla wcześniaków.

    Odpowiedz
  3. Ewelina  9 października 2018 14:15

    Też uważam, że smoczki anatomiczne to jedyne słuszne 😊 mamy już kilka silikonowych w naszej kolekcji o takim kształcie (od Nuka) i mój mały bardzo się do nich przywiązał. Zdecydowanie polecam.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany