Prosty poradnik jak zaprojektować kuchnię

Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu. To w nim przygotowujemy posiłki dla siebie i najbliższych, to z nią często wiąże się najwięcej wspomnień z domu rodzinnego. Dlatego projektując własną chcemy, żeby była idealna. Praktyczna, piękna, funkcjonalna. Przedstawiamy krótki poradnik jak zaprojektować kuchnię!  Jeśli szukasz pomysłu na małą kuchnię – tutaj go znajdziesz!


HF_Kuchnia_1

Jak zaprojektować kuchnię – Zaczynamy od zera, czyli rady dla tych, którzy budują

Stworzenie kuchni perfekcyjnie dopasowanej do naszych wymagań będzie o wiele prostsze, jeśli będziemy mieć wpływ na jej wygląd już na etapie budowy domu lub projektowania mieszkania. – Warto już przy wstępnych rozmowach z architektem ustalić podstawowe zagadnienia, jak na przykład układ okien i drzwi. Na szczęście coraz mniej kuchni jest „ciemnych”, więc możemy zdecydować o widoku z okna i ustalić orientację względem stron świata – mówi Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele. Kuchnia naturalnie doświetlona? Postaw na orientację północną lub wschodnią. Późno wracasz z pracy i chciałbyś gotować jeszcze przy świetle słonecznym? W takim wypadku najlepszym wyborem będzie orientacja zachodnia. Określenie podstawowych parametrów kuchni ma ostateczny wpływ m.in. na zabudowę meblową i jej rozmieszczenie, długość blatów roboczych czy umieszczenie jadalni.

HF_Kuchnia_2

Jak zaprojektować kuchnię – Kuchnia otwarta, czy zamknięta? 

Kolejną istotną decyzją jest wybór powierzchni i miejsca kuchni w całym układzie funkcjonalnym domu. Coraz większą popularnością cieszą się kuchnie otwarte, często połączone z salonem, tworzące wręcz jedno pomieszczenie. To świetny wybór dla osób, które chcą zyskać na przestronności wnętrza. Dodatkowo osoba przygotowująca posiłki nie jest odizolowana od reszty domowników, co sprzyja integracji rodziny. Zalety ma jednak także kuchnia zamknięta – mimo że wizualnie wydaje się mniejsza, łatwiej ją urządzić: nie musi łączyć się stylistycznie z resztą mieszkania. Dodatkowo dzięki zamknięciu, do salonu nie powinny docierać kuchenne zapachy, a także dźwięk zmywarki i okapu.

HF_Kuchnia_3

Jak zaprojektować kuchnię – Wyznacz odpowiednie strefy! 

Kuchnię można określić jako pewien ciąg technologiczny: to mała domowa linia produkcyjna do przygotowywania posiłków, składająca się z pięciu powiązanych stref pionowych. Należy je zaplanować tak, by odpowiadały wszelkim potrzebom użytkownika.

Są to strefy:

  • zapasów – z lodówką, zamrażarką, szafkami z artykułami kupionymi na zapas
  • przechowywania – na naczynia i sztućce do spożywania posiłków
  • przygotowywania – ze sprzętem do przygotowywania potraw, jak np. małe AGD
  • gotowania i pieczenia – z piekarnikiem, płytą grzewczą, mikrofalówką, a także garnkami i patelniami
  • zmywania i czystości – znajdą się w niej środki czystości, zlew i zmywarka

Jak zaprojektować kuchnię – Przyjemne wybory

Ostatni krok w procesie planowania kuchni to wręcz deser – czas dokonać wyboru mebli. Tu pole do popisu jest całkiem spore: możemy wybrać szafki wiszące, szuflady, wolnostojące szafy, szafki podblatowe czy szafki narożne, które wykorzysta się dzięki półkom wysuwnym. To właśnie takie nowoczesne okucia meblowe w dużej mierze  decydują o tym, czy wyposażenie meblowe można uznać za funkcjonalne i komfortowe. Ten ostatni zapewni również dobre oświetlenie. – Warto postawić na technologię LED. Odpowiednio dobrane, zapewni zarówno mocne oświetlenie do precyzyjnej pracy przy blacie, jak i pozwoli dopasować nastrój do tego panującego w połączonym z kuchnią salonie. Dzięki taśmom LED można oświetlić cokół, co ułatwi poruszanie się, a oświetlenie wewnątrz szuflad usprawni odnajdywanie poszukiwanych przedmiotów – mówi Maciej Wikorejczyk, ekspert ds. oświetlenia LED.

HF_Kuchnia_4

Jak zaprojektować kuchnię – Tak naprawdę najważniejsza jest funkcjonalność 

Kuchnia to miejsce, gdzie wykonuje się dużo pracy wymagającej precyzji, koncentruje na wielu czynnościach naraz. Dlatego też trzeba pamiętać, że wszystko czego w danym momencie potrzebujemy, powinno być pod ręką. Przygotowując posiłki nie mamy czasu na szukanie wszystkich potrzebnych produktów czy akcesoriów. Przemierzamy w niej minimalne odległości, by osiągnąć maksymalną efektywność. Dlatego też ważne będzie odpowiednie ulokowanie sprzętów – Te, z których korzystamy rzadziej powinny trafić do górnej zabudowy, zaś najczęściej używane w pobliże blatu roboczego i płyty kuchennej. Na wygodę i porządek pracy wpłyną też proste udogodnienia, jak wkłady sortujące do szuflad czy sortowniki na śmieci do umieszczenia pod zlewem – podsumowuje Jakub Malinowski.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,60 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. plum12  23 lutego 2016 07:12

    Ciekawy artykuł dla zaczynających budowę lub remont swojego pierwszego lokum. Można wtedy popełnić niezłe błędy, które na pozór nic nie znaczą, ale przy dłuższym użytkowaniu mogą być uciążliwe.

    Odpowiedz
  2. szoszeni  23 lutego 2016 07:22

    Jeszcze długo nie bedę stawać przed takimi wyborami 😉

    Odpowiedz
  3. Ewcia  23 lutego 2016 07:36

    Ciekawe rozwiązania. Warto przemyśleć przed realizacją projektowania kuchni w końcu spędza się w niej dużo czasu. Funkcjonalność to bardzo ważna rzecz 😀

    Odpowiedz
  4. martus2833  23 lutego 2016 09:08

    Marzy mi się duża, otwarta kuchnia. Póki co, przy okazji przeprowadzki na nowe mieszkania dwa razy przerabiałam stare meble. Szafki wiszące stały się tymi stojącymi lub na odwrót 🙂 Na szczęście mam męża, który realizuje moje projekty. Docina blaty, dorabia drzwiczki itd…
    Ale pewnego dnia będę miała robioną na wymiar wymarzoną kuchnię!

    Odpowiedz
  5. Melrose  23 lutego 2016 11:06

    Ważne jest to, żeby była wystarczająca ilość szafek na naczynia, garnki i wszelkie gadżety ułatwiające gotowanie, oraz odpowiednia wielkość blatu roboczego, bo jednak musimy mieć miejsce na przygotowywanie posiłków. Na szczęście remont kuchni już za mną 😉

    Odpowiedz
  6. martucha180  23 lutego 2016 11:45

    Jak kilka lat temu robiłam remont, to sama zaprojektowałam w kuchni i pokoju swoim, gdzie co ma być. Niby proste, ale i trudne, bo wiele rzeczy ogranicza: metraż, zasobność portfela, dostępność. Ale warto, bo dziś… mam Afrykę na ścianach niebiesko-zielonych 🙂

    Odpowiedz
  7. scrabble  23 lutego 2016 12:17

    Uwielbiam wielkie, przestronne i otwarte kuchnie,które pomieszczą miliony półek. Jak to jest, że zawsze brakuje miejsca? Gorzej niż z szafą na ubrania 😀

    Odpowiedz
  8. AnnaKwasniak  23 lutego 2016 12:23

    Mam częściowo otwartą kuchnię, którą po prostu kocham, za wszystko :D. Przestronna, wygodna, pojemna, funkcjonalna. Taka mi się marzyła i taką mam 😉

    Odpowiedz
  9. lilkawodna  23 lutego 2016 12:59

    Bardzo fajne rady. Jestem z mężem na etapie wyboru projektu domu i ja swój wybór uzaleznaim głównie od rozmiaru i kształtu kuchni. Lubię gotować więc będę w niej spędzać dużo czasu. Chciałabym aby była duża przestronna zeby pomiescila wzzystkie sprzęty kuchenne ale też i funkcjonalna.

    Odpowiedz
  10. luna341  23 lutego 2016 13:32

    łatwo projektować jak ma sie solidną podstawę-dużą kuchnię.Patrze na zdjęcia i pytam gdzie mozna takie obszerne kuchnie spotkać? nawet w starym budownictwie duże pomieszczenia kuchenne zostały przedzielone na mniejsze pomieszczenia.

    Odpowiedz
  11. efffciaa  23 lutego 2016 15:07

    Mi się marzy ogromna , jasna kuchnia z wielką wyspą na środku . Kocham gotować i kocham przestrzeń – może kiedyś moje marzenie się spełni ? Kto wie – póki co muszę się mordować w małej kuchence w bloku , której w żaden sposób nie da się zagospodarować .

    Odpowiedz
  12. mama_kazala  23 lutego 2016 16:17

    Ważne jest też od razu zaplanowanie wygodnego miejsca do jedzenia… Coraz częściej można zoabczyć projekty mieszkań, gdzie brakuje takich miejs, a jeść na kolanach albo czy przy niskim stoliku jest raczej niewygodnie..

    Odpowiedz
  13. Gocha  23 lutego 2016 18:56

    Ja na szczęście mam na sobą urządzanie kuchni. Mam kuchnię otwartą i to jest wilka wygoda przy imprezach, ale znowu jest to uciążliwe jak oglądam z mężem tv i gotuję wodę w czajniku – nic nie słychać ;p No i liczy się światło i możliwość szybkiego przewietrzenia w razie draki 😉

    Odpowiedz
  14. passa  24 lutego 2016 06:10

    To ja jestem jakaś inna chyba. Mi do szczęścia wystarczy czajnik i mikrofala. Nigdy nie lubiłam gotować, nie sprawia mi to przyjemności.

    Odpowiedz
  15. Ewelina  24 lutego 2016 13:09

    Ciekawe rady, nie jestem jednak na etapie projektowania kuchni, także na razie nie zawracam sobie głowy takimi sprawami 🙂 Czy wolałabym kuchnię otwartą, czy zamkniętą nie wiem.

    Odpowiedz
  16. Żanett  24 lutego 2016 15:02

    Wydaje mi się, że im mniejsza kuchnia, tym trudniej ją zaprojektować czy też raczej zagospodarować. Wszystko musi nie tyko dobrze wyglądać, ale przede wszystkim być użyteczne, tak aby każdy element wyposażenia był funkcjonalny.

    Odpowiedz
  17. Agata Ciecka  25 lutego 2016 13:16

    Najważniejsza część kuchni to duuuuuuuuuuza lodówka 😀
    A tak serio to pomysły z tego artykułu są bardzo przydatne 🙂

    Odpowiedz
  18. Aneta  25 lutego 2016 14:50

    Wspaniałe propozycje, mi się marzy kuchnia z „wyspą” 🙂

    Odpowiedz
  19. gusia.  26 lutego 2016 18:40

    Drugi projekt mi się spodobał.Szafki są do samego sufitu,kuchnia na środku,ze zlewem,a na tyłach trochę miejsca na blacie,można stołki postawić i na szybko coś zjeść.Inne fronty ,tylko bym wybrała.

    Odpowiedz
  20. Wusia  29 lutego 2016 17:32

    Dwa lata temu zmagałam się z tym problemem.Mam małą kuchnię, a więc problem był duży, aby zmieścić jak najwięcej a równocześnie nie zagracić kuchni.Ja przedstawiłam swoje warunki i projektant z firmy wykonawczej przedstawił mi kilka propozycji.Wizualizacje są bardzo pomocne.A póżniej wirtualne przestawki, zmiany i poszło.Przy małej kuchni chyba najważniejszy chyba jest wybór koloru mebli-ja wybrałam biel i to z połyskiem, dzięki czemu światło świetnie się odbija i nie czuję się przytłoczona.Polecam, choć ślady po paluchach trzeba systematycznie wycierać.

    Odpowiedz
  21. bbo  5 marca 2016 21:45

    Jak się ma dużą kuchnię to nie jest problem. Zmieści się wszystko i jest wiele możliwości ustawienia. Ale mała kuchnia to nie lada wyzwanie. Urządzić tak, aby była funkcjonalna – mistrzostwo.

    Odpowiedz
  22. Patriszia  28 marca 2016 08:53

    Podobają mi się kuchnie otwarte, ale myślę że ze względu na kuchenne zapachy zdecydowałabym się jednak na kuchnię zamkniętą. Najważniejsza w kuchni jest zdecydowanie funkcjonalność.

    Odpowiedz
  23. blogujemytestujemy  14 stycznia 2017 21:12

    Przy dużej kuchni można ją bardzo fajnie zagospodarować,ja niestety mieszkam w bloku i kuchnia jest mała,choć i tak pociesza mnie fakt,że nie najmniejsza. Ja niedługo będę przerabiać moja kuchnie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany