Jak zadbać o dobry wzrok u dziecka

Niedawno rozpoczął się kolejny rok szkolny. To czas wytężonej pracy naszych dzieci i godzin spędzonych nad książkami, a z powodu pogarszającej się pogody, czas wolny spędzają często przed ekranami telewizorów, tabletów, czy smartfonów. Niestety nie wpływa to najlepiej na ich wzrok, który zaniedbany może przeszkadzać w nauce, zniechęcać do niej i w efekcie skutkować gorszymi ocenami i stresem. Jak zadbać o dobry wzrok u dziecka ? Zapraszamy do porad eksperta poniżej.

Uczeń w okularach

fot. Freepik, Defstock

Jak się bowiem okazuje odsetek nieskorygowanych wad wzroku wśród dzieci w wieku szkolnym wynosi aż 30%. Uczniowie z nieleczonymi zaburzeniami wzroku osiągają gorsze wyniki w nauce, ponieważ wada często utrudnia im pisanie i czytanie. W efekcie dziecko potrzebuje więcej czasu na rozwiązanie zadań, nie nadąża za resztą klasy, co potęguje stres i niechęć do nauki. Niezdiagnozowane problemy wzroku mogą doprowadzić do sytuacji, w której nauczyciel błędnie zaklasyfikuje ucznia jako słabego i mało zdolnego. Bardzo ważne jest więc stałe monitorowanie wzroku dziecka, aby wykryć wadę na jak najwcześniejszym etapie.

Zwłaszcza w dobie gadżetów elektronicznych ważne jest, aby rodzic kontrolował czas spędzany przez dziecko przed komputerem czy z komórką

Okuliści alarmują – coraz więcej dzieci w wieku szkolnym skarży się na bóle głowy i zmęczenie oczu spowodowane zbyt długim korzystaniem z tabletu i smartfonu. Uczniowie trafiają do gabinetu z problemem nasilonej krótkowzroczności i skurczu akomodacyjnego czyli sytuacji, w której oko przystosowane do ciągłego patrzenia z bardzo bliska np. na ekran telefonu, nie potrafi szybko dostosować się do patrzenia w dal. Specjaliści radzą, aby dzieci w wieku szkolnym nie korzystały z małych urządzeń elektronicznych dłużej niż godzinę dziennie. Najbezpieczniejszy dla wzroku małego ucznia jest duży monitor i zachowanie odpowiedniej odległości od niego – 70 cm. Nie wolno też pozwolić, aby monitor, przed którym siedzi dziecko, było jedynym źródłem światła w pokoju. Lekarze okuliści podkreślają, że bardzo ważne jest, aby zachęcić dziecko, które pracuje na komputerze, do częstego robienia przerw, podczas których popatrzy w dal i pomruga oczami.

W profilaktyce narządu wzroku dziecka niezwykle istotna jest prawidłowa dieta. Do jadłospisu najmłodszych koniecznie należy włączyć produkty zawierające dużą ilość luteiny i zeaksantyny, które chronią siatkówkę oka przed poważnymi schorzeniami i szkodliwym promieniowaniem. Największą ilość luteiny znajdziemy w ciemnozielonych warzywach liściastych – kapuście włoskiej, szpinaku, jarmużu, pietruszce i szczypiorku. Najlepszym źródłem zeaksantyny są natomiast kukurydza, groszek i szpinak. Bardzo ważna dla oczu najmłodszych jest również witamina A, której niedobór grozi wystąpieniem kurzej ślepoty i zespołu „suchego oka”. Na talerzu ucznia powinny znaleźć się m.in. marchew, morele, papryka, a także produkty pochodzenia zwierzęcego – masło, mleko i jajka.

Ortokorekcja

Kiedy podejrzewamy lub dostaliśmy taki sygnał od nauczyciela, że nasze dziecko ma problemy ze wzrokiem, powinniśmy jak najszybciej wybrać się z nim do okulisty. Lekarz zdiagnozuje problem i przepisze szkła korekcyjne. W przypadku starszych dzieci do wyboru mamy jeszcze szkła kontaktowe, chętnie noszone zwłaszcza przez nastolatki, które obawiają się nadania łatki „okularnika” przez rówieśników. Do nowoczesnych sposobów radzenia sobie z wadami wzroku u dzieci należy również ortokorekcja, czyli metoda korekcji niskiej i średniej krótkowzroczności oraz niewielkiego astygmatyzmu przy pomocy twardych, gazoprzepuszczalnych soczewek kontaktowych, zakładanych na czas snu. Modelują one krzywiznę rogówki w taki sposób, że w trakcie dnia nie ma potrzeby korzystania z okularów bądź miękkich soczewek kontaktowych.

Ortokorekcję można stosować u dzieci od 10 roku życia. Jest to bardzo bezpieczna metoda, całkowicie odwracalna, nie wywołująca żadnych trwałych zmian w rogówce. Optymalny efekt widzenia utrzymuje się tak długo, jak długo używa się soczewek. Wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo zahamowania postępu wady wzroku u dzieci i młodzieży używającej soczewek ortokeratologicznych OrtoK. – wyjaśnia optometrysta, Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Prawidłowe widzenie jest bardzo ważne w efektywnym procesie edukacji, dlatego należy regularnie kontrolować wzrok dziecka.

Ortokorekcja – niechirurgiczna metoda korekcji wad wzroku

Ortokorekcja – niechirurgiczna metoda korekcji wad wzroku

Oczy są jednym z najważniejszych narządów człowieka. Dzięki nim, aż 82% bodźców jest przekazywanych do mózgu, dlatego komfort widzenia jest tak niezwykle ważny. Współcześnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstsze wady to krótkowzroczność,
Ortosoczewki: Korygujemy wadę nocą – doskonale widzimy w ciągu dnia

Ortosoczewki: Korygujemy wadę nocą – doskonale widzimy w ciągu dnia

Do kogo skierowana jest ortokorekcja? Dlaczego warto zdecydować się na taką niechirurgiczną metodę?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,30 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. lilkawodna  17 września 2015 06:31

    Ważny temat. Fajny artykuł!

    Odpowiedz
  2. Żanett  17 września 2015 08:54

    Tak, lepiej być doinformowanym co i jak.

    Odpowiedz
  3. Ewa  17 września 2015 08:59

    No ciekawa jestem, mój Adaś (11 lat) ma -3.5 D i wada ciągle rośne!!!

    Odpowiedz
    • Redakcja  17 września 2015 09:19

      Polecamy (własne doświadczenie) soczewki ortokorekcyjne. Nie wyleczą wady, ale zahamują jej rozwój. Wada niestety rośnie razem z dzieckiem.

      Odpowiedz
      • martucha180  17 września 2015 11:50

        I razem z ilością nauki.

        Odpowiedz
  4. bbo  17 września 2015 13:07

    Jak wzrok jest zdrowy, to często bagatelizuje się oświetlenie…

    Odpowiedz
  5. martus2833  17 września 2015 19:01

    Kiedy ja chodziłam do podstawówki, w klasie tylko jeden kolega nosił okulary. Teraz niestety większość dzieciaków ma problem ze wzrokiem.

    Odpowiedz
  6. ewka  17 września 2015 19:48

    mój syn ma -4,5 i niestety wada postępuję. Okulistka zaleciła co 45 minut przerwę w nauce czy też od komputera i patrzenie przez 2 minuty w dal

    Odpowiedz
  7. Jaworka  17 września 2015 22:10

    Teraz nawet dwulatek umie posługiwać sie komputerem i telefonem a to wszystko bardzo źle wpływa na wzrok a także siedzenie przed telewizorem i oglądanie bajek dzieci powinny więcej czasu spędzać na dworze wśród innych dzieci

    Odpowiedz
  8. Gocha  18 września 2015 22:01

    Trzeba pilnować swoich pociech w dobie tylu elektronicznych zabawek. Niestety właśnie często szybki wzrost dziecka może powodować pogłębianie się wad wzroku ;/

    Odpowiedz
  9. Patriszia  20 września 2015 21:03

    Bardzo ważny temat. U mnie wykryto wadę za późno i wada rozwinęła się do tego stopnia, że nie ma szansy na wyleczenie. W czasach gdzie dzieciaki spędzają tyle czasu przed komputerami, tv itp trzeba jeszcze bardziej zwrócić na to uwagę.

    Odpowiedz
  10. Anita  29 września 2015 18:37

    Ja żałuję, że kiedyś wstydziłam się okularów i zepsułam wzrok 🙁

    Odpowiedz
  11. Marysia  6 grudnia 2015 17:50

    Tak to problem całego społeczeństwa teraz wszędzie telefony tablety laptopy i dziecko ściągają tylko te kolorowe gry reklamy bajki. To ważne zadanie dla dorosłych żeby ograniczyć dziecku czas spędzony na tych gadżetach

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany