Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców ?

Twój maluch krzywi się na widok pomidora, stanowczo odmawia zjedzenia surówki, a owoce zawsze przegrywają w nierównej walce ze słodyczami? Podpowiadamy jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców .

Polecamy również: Co jeść aby zajść w ciążę – wywiad z ekspertem

 jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw

Przede wszystkim, kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych powinniśmy rozpocząć jak najwcześniej i być w tym konsekwentni. Warzywa i owoce powinny mieć stałe miejsce w diecie dziecka. Przede wszystkim dlatego, że ich codzienne spożywanie pozwala dostarczyć dziecki cenne składniki odżywcze – w szczególności witaminy, sole mineralne, błonnik czy kwasy organiczne.

 Według Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy dostarczać dzieciom około 500 gramów, owoców i warzyw w 5 porcjach w ciągu dnia. Jedną porcją może być średniej wielkości owoc lub warzywo (np. banan czy marchewka) lub kilka mniejszych (winogrona, czereśnie). Porcją warzyw lub owoców może być również szklanka soku owocowego lub owocowo-warzywnego.

Poniżej znajdują się zaczerpnięte m.in. z materiałów edukacyjnych programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” przykłady działań, które zachęcą dzieci do sięgnięcia po warzywa i owoce.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców –  Zmiany zaczynamy od siebie 

Musimy dawać dzieciom dobry przykład. Jeśli sami nie będziemy jeść owoców, warzyw czy pić soków, tp nic nie wskóramy. Musimy wyjaśnić dziecku, że jedzenie warzyw i owoców jest ważne dla zdrowia.

Sprytnym sposobem może być podsunięcie dzieciom w trakcie zabawy talerza z pokrojonymi w plasterki jabłkami czy marchewkami, bądź kawałkami mandarynek. W czasie zabawy chętnie je zjedzą!

Zobacz też: Na święta gotujemy z dzieckiem – jak uczynić z tego zabawę?

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców – Różnorodność form 

Warto zadbać o różnorodność form w jakich podajemy dzieciom owoce i warzywa. Nie tylko w formie sałatki, czy surówki. Dobrą metodą jest eksperymentowanie i przemycanie owoców i warzyw w sokach, musach, w formie naturalnych, domowej roboty chipsów.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców – Edukacja przez zabawę 

Warzywa i owoce mogą być także świetnym elementem kulinarnych zabaw z dziećmi. Poprzez zabawę dzieci łatwiej będą mogły oswoić się z nowymi smakami, kolorami i zapachami. Z papryki, pomidorów lub rzodkiewki można przygotować kanapkowe postaci, krajobrazy czy zwierzaki. Będą one dla dziecka zdecydowanie atrakcyjniejszym towarzyszem posiłku niż zwykle kromki chleba z dodatkami. Warto zadbać o wygląd przekąsek. Małe dzieci z pewnością ze smakiem pochłoną kanapeczkę w kształcie dinozaura, albo ułożony przez nas wesoły kształt z jedzenia (patrz zdjęcie powyżej).

Warzywa można także włączyć do zabawy z dzieckiem w tzw. „ślepą próbę”. Zabawa polegałaby na tym, że dziecko z zawiązanymi oczami próbowałoby pokrojone na drobne kawałki warzywa. Celem zabawy byłoby wskazanie przez dziecko tego warzywa, które najbardziej mu smakuje. Taka zabawa daje maluchowi szansę na spokojne spróbowanie różnych warzyw i znalezienie swojego ulubionego.

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców – Mogą być dodatkiem do potrawy

Sprytnym zabiegiem jest również dodawanie warzyw i owoców do innych potraw lub wykorzystywanie ich do przygotowania ulubionych przekąsek maluchów. Warzywa mogą znaleźć się w składzie różnego rodzaju mięs (np. kotletów mielonych), zupach (np. rosole) czy daniach jarskich (np. naleśniki z warzywnym farszem).

Jak zachęcić dziecko do jedzenia warzyw i owoców – Kupuj, uprawiaj i gotuj wraz z dzieckiem

 Do jedzenia owoców i warzyw dziecko można również przekonać angażując je w zakupy, gotowanie czy uprawianie ogródka. Szczególnie małe dzieci chętnie pomagają dorosłym w codziennych obowiązkach i lubią czuć, że mają wpływ na prowadzenie domu.

Żeby utrwalić nawyki dobrego odżywiania powinniśmy być konsekwentni, Jeśli zdarza ci się zapomnieć o kolejnej porcji warzy,c zy owoców, przygotuj sobie tygodniową listę, kiedy co podasz dziecku. Niech to będą różnorodne rozwiązania! Kanapki, składniki obiadu, naleśniki, czy twarożki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (206 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...