Jak wspomóc rozwój wzroku niemowlęcia?

Aby twoje dziecko mogło odkrywać otaczający je świat i zdrowo się rozwijać, potrzebuje dobrego wzroku. Ostrość widzenia zależy od zapewnienia dziecku już od momentu poczęcia odpowiednich składników odżywczych, w tym kwasu tłuszczowego omega-3 DHA.

47292709 - pregnant woman holding small baby shoes relaxing at home on couch

Kwas tłuszczowy omega-3 DHA wspiera rozwój wzroku dziecka przed urodzeniem

Już w łonie przyszłej mamy na podstawie  intensywności światła oczy płodu są w stanie odróżnić  dzień od nocy. Jednak w ciągu pierwszych tygodni życia noworodek widzi jeszcze niewyraźnie i jedynie w dwóch wymiarach. Dopiero po około dwóch, trzech miesiącach niemowlę zaczyna rozpoznawać twarz mamy. Aby wzrok mógł się rozwijać w sposób optymalny, dziecko powinno otrzymywać kwas tłuszczowy DHA zarówno przed urodzeniem, jak i po urodzeniu – z mlekiem matki.

Kwas DHA (kwas dokozaheksaenowy) zaliczany jest do kwasów tłuszczowych omega-3. Jest to składnik niezbędny dla rozwoju płodu, podstawowy budulec mózgu, błon komórkowych tkanki nerwowej oraz siatkówki oka płodu.

Związek między rozwojem wzroku dziecka i spożyciem kwasu tłuszczowego omega-3 DHA przez matki w czasie ciąży został udowodniony w wielu badaniach. W jednym z badań oceniano ostrość wzroku dzieci, których mamy spożywały codziennie w czasie ciąży tłuste ryby o dużej zawartości kwasu tłuszczowego DHA. Okazało się, że nawet po kilku latach, w wieku trzech i pół roku dzieci z tej grupy lepiej widziały, w porównaniu z dziećmi, które nie były wspierane od poczęcia odpowiednią porcją DHA.

Ostrość widzenia niemowlęcia zależy od jakości mleka matki

Po urodzeniu dziecka oko nadal się rozwija i wciąż potrzebuje dużo kwasu tłuszczowego DHA. Kluczową rolę odgrywa dieta matki, ponieważ DHA przenika do kobiecego mleka. Wyższy poziom kwasu tłuszczowego DHA w mleku matki wpływa pozytywnie na ostrość wzroku dziecka. Wpływ ten jest zauważalny nawet przez pierwsze cztery lata życia dziecka, a więc w okresie, gdy dziecko uczy się chodzić, rozróżniać kolory i poznaje świat poprzez obserwację.

Brak kwasu tłuszczowego DHA w pokarmie niemowlęcia już po trzech miesiącach wpływa negatywnie na ostrość widzenia. Badacze stwierdzili, że niemowlęta karmione mlekiem niezawierającym kwasy omega-3 posiadały znacznie mniejszą ostrość widzenia w 17., 26. i 52. tygodniu życia niż niemowlęta, które otrzymywały mleko wzbogacone w wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe.

Kwas tłuszczowy omega-3 DHA – unikalny składnik dla kobiet w ciąży i mam karmiących

Kwas DHA ma szersze działanie niż tylko poprawa ostrości widzenia u niemowląt. Wpływa także korzystnie na rozwój umysłowy dzieci, jeśli jest dostarczany w okresie ciąży i laktacji razem z mlekiem matki. Wyniki badań dowodzą, że uzupełnienie diety matki o kwasy tłuszczowe DHA i AA (kwas arachidonowy) może wspomagać rozwój inteligencji dziecka. Przyjmowanie preparatu z DHA przez ciężarne kobiety chorujące na cukrzycę zmniejszało liczbę porodów przedwczesnych. Ryzyko wystąpienia alergii u niemowląt może być także ograniczone dzięki stosowaniu kwasów omega-3. Ze względu na te dodatkowe korzyści nie powinno zabraknąć kwasu tłuszczowego DHA w suplementacji diety każdej przyszłej mamy.

Jak skomponować dietę w czasie ciąży i karmienia?

Codzienna dieta, która jest dobrze zbilansowana i zawiera kompozycję najważniejszych składników to podstawa. W wielu przypadkach niezbędne jest także odpowiednie wsparcie suplementami, tak aby mądrze zadbać o zdrowie mamy i rozwój dziecka.

Podstawowe składniki jadłospisu kobiety w ciąży to m.in. białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany. Zwróćmy uwagę, aby dieta była zróżnicowana. Nie należy wprowadzać drastycznych zmian, odchudzać się, ani zbytnio folgować apetytowi. Dobrą zmianą będzie na pewno zastąpienie słodyczy różnokolorowymi owocami. Każdy kolor warzyw i owoców to efekt zawartości różnych składników odżywczych, warto więc zadbać, by posiłki były kolorowe. Jeśli twoja dieta jest zbilansowana, wtedy prawdopodobnie nie jest niezbędne stosowanie preparatów multiwitaminowych. Dla pewności w porozumieniu z lekarzem wykonaj odpowiednie badania. Kobiety w ciąży z pewnością powinny stosować dodatkowo preparaty z kwasem foliowym i kwasami tłuszczowymi omega-3. Kwasy omega-3 mają dobroczynny wpływ na rozwój dziecka w czasie dziewięciu miesięcy życia płodowego, a potem w okresie wzrostu niemowlęcia. Zależy od nich również dobre zdrowie matki po ciąży. Suplementacja kwasów omega-3 jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ w przeciwieństwie do witamin czy składników mineralnych są to składniki trudne do dostarczenia z dietą.

Niedobory kwasów omega-3 w diecie Polek

Na przestrzeni ostatnich 40 lat na całym świecie notuje się coraz więcej chorób zapalnych. Badacze sądzą, że przyczyną jest zmniejszenie ilości kwasów omega-3 w diecie, widoczne szczególnie w diecie zachodniej. Polakom prawdopodobnie brakuje połowy niezbędnej dawki omega-3 w codziennej diecie. Dotyczy to również kobiet w ciąży i karmiących piersią, co negatywnie wpływa na intensywny rozwój płodu i niemowlęcia. Aby dostarczyć zalecaną dawkę kwasów omega-3 należałoby jadać co najmniej dwie porcje ryb z zimnych mórz tygodniowo. Niewiele osób planuje w ten sposób swój jadłospis. Dodatkowo smażenie i gotowanie ryb niszczy kwasy omega-3. Obawy budzi poziom toksyn i metali ciężkich w kupowanych rybach. Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie diety przyszłych mam i kobiet karmiących piersią o dobry suplement, który zapewni codzienną porcję kwasów omega-3.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (77 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. MamaOla  21 października 2016 13:24

  Kochane, świetny artykuł. Mam tylko prośbę, czy możecie mi podpowiedzieć na jakie suplementy konkretnie powinnam zwrócić uwagę karmiąc piersią. Co same przyjmowałyście? Co polecacie??

  Odpowiedz
 2. Kaja  24 października 2016 11:01

  W kontekście artykułu, ważne dla maluszka jak już się urodzi są kwasy dha. To one są odpowiedzialne za prawidłowy rozwój jego mózgu i wzroku. Ja już nie pamiętam który suplement brałam, ale w aptece na pewno polecą ci jakiś dobry 🙂

  Odpowiedz
 3. rosie  2 listopada 2016 10:22

  Kup sobie np Pregna Plus. Ja stosowałam całą ciążę i wszystko było ok. Uzupełniłam też niedobór żelaza, który na początku mi wykazały badania 🙂

  Odpowiedz
 4. Trudi  3 listopada 2016 10:07

  @rosie ja również byłam bardzo zadowolona z pregna plus, które jakoś unormowało moją zbilansowaną dietę, i do tego nie byłam ponad miarę rozdrażniona czym straszyły mnie koleżanki, ale okazało się, że one pregny nie brały, więc tym bardziej mogę ci polecić 🙂

  Odpowiedz
 5. Agniecha  18 listopada 2016 10:08

  dziękuję dziewczyny, też szukałam czeegoś sprawdzonego z kwasami dha. Jesteście kochane. Buziak :*

  Odpowiedz
 6. Doka  27 grudnia 2016 12:48

  Moja ginekolog również uważa, że mumomega są najlepsze. Kapsułki bardzo dobrze zbilansowane w kwasy omega3,6DHA przede wszystkim oczyszczone i z poparciem Towarzystwa Ginekologicznego. Także polecam.

  Odpowiedz
 7. Gosia  24 stycznia 2017 13:00

  Wiem, że kwasy omega są bardzo ważne dla dziecka i kobieta w ciąży powinna jeść dużo ryb, ale co poradzę, że sam zapach powoduje u mnie odruch wymiotny, dlatego łykam mumomegę i jestem z nich bardzo zadowolona. Kwas DHA wpływa na rozwój układu nerwowego płodu oraz wzrok dlatego chciałabym wybrać najlepszy preparat jakimi są te kapsułki. Polecam

  Odpowiedz
 8. Zdjęcie profilowe stokrotkapolna
  stokrotkapolna  10 marca 2017 05:00

  Zbilansowana dieta,zdrowa,nie jednostronna zapewni maluszkowi wszystkie niezbędne składniki. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Zawsze warto czytać , i dowiadywać się cennych wskazówek dotyczących naszego organizmu

  Odpowiedz
 9. Zdjęcie profilowe Kika07645
  Kika07645  6 maja 2017 20:16

  Przez przypadek ostatnio kupiłam tabletki dla kobiet karmiących, które zawierają dodatkowo DHA. Do teraz byłam zła ze mnie w aptece naciągnęli ale teraz jestem wdzięczna temu farmaceucie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.