Jak sprawdzić świeżość produktów? Różnica między „najlepiej spożyć przed końcem” a „należy spożyć do”

Każdego dnia starasz się dbać o zdrowie swoje i swojej rodziny między innymi poprzez kupowanie i przygotowywanie zdrowej żywności, ale czasem masz wątpliwości dotyczące rozumienia zapisów na wybieranych produktach? Nie jesteś pewna, czy istnieje jakaś różnica między „najlepiej spożyć przed końcem” a „należy spożyć do”? Przeczytaj porady eksperta, a upewnisz się, jak sprawdzić świeżość produktów!

jak sprawdzić świeżość produktów

Fot. MSM Mońki

Jak sprawdzić świeżość produktów? Różnica między „najlepiej spożyć przed końcem” a „należy spożyć do”

Polecamy także: Widzisz białe prążki na piersi z kurczaków. Zastanów się zanim je kupisz!

 

Prawo w coraz szerszym zakresie chroni konsumentów. Fakt ten ma też odniesienie do szczegółowych informacji, jakie muszą znaleźć się na opakowaniach produktów spożywczych. Wraz z nimi kupujący nabywają pełną kontrolę nad jakością interesujących ich towarów.

 

Daty ważności – dlaczego produkty paczkowane mają przewagę?

Terminy ważności poszczególnych produktów znajdują się na ich opakowaniach. Dotyczy to zarówno konserw i puszek, jak i produktów sypkich, wędlin czy nabiału. W tym właśnie miejscu mamy do czynienia z wielką przewagą tzw. produktów paczkowanych. Kwestia świeżości towaru jest bowiem ściśle zależna od warunków, w jakich jest on przechowywany. Wybierając produkty z lady chłodniczej, nie mamy pewności, kiedy otwarte zostało ich opakowanie zbiorcze oraz czy w lodówkach utrzymywana była stała temperatura. Niestety czasem zdarza się, że nocą lodówki w sklepach są wyłączane, co nierzadko prowadzi do psucia się żywności. Takim samym zaufaniem musimy wykazywać się względem sprzedawcy, który w samotności„rozpieczętowuje” blok sera czy wędlin. Wybierając punkty sprzedaży, lepiej decydujmy się więc na mniejsze sklepy osiedlowe, których obsługa jest nam znana i mamy z nią częsty kontakt.

– Zdecydowaną przewagą produktów w mniejszych, szczelnie zamkniętych opakowaniach, jest fakt, że jako konsumenci mamy pełne informacje co do daty ich pakowania oraz przydatności do spożycia. Opakowania typu „otwórz – zamknij” pozwalają też na zachowanie najważniejszych walorów smakowych. Pamiętajmy jednak, że jeżeli decydujemy się na np. zakup sera żółtego w bloku, mamy pewne możliwości sprawdzenia jego świeżości. Na każdym bloku sera wybita jest bowiem data jego produkcji i numer waru, a odbiorca (zwykle hurtownia lub sieć) otrzymuje z zakładu atest na każdy zakupiony produkt – komentuje Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki.

Jak sprawdzić świeżość produktów? Różnica między „najlepiej spożyć przed końcem” a „należy spożyć do”

Zajrzyj również: Rakotwórcze jedzenie – sprawdź, jakich substancji unikać, by jeść bezpiecznie

 

Odkodować szyfr z opakowań

Wiemy już, że w niektórych sytuacjach lepiej zdecydować się na produkty paczkowane, przyjrzyjmy się więc teraz, jakie najważniejsze informacje o przydatności do spożycia możemy znaleźć na etykietach.

Zgodnie z polskim ustawodawstwem, a dokładniej z ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 roku, która reguluje kwestie bezpieczeństwa żywności i żywienia, na opakowaniach stosuje się dwa rodzaje oznaczania daty ich świeżości. Są to: termin przydatności do spożycia oraz data minimalnej trwałości. Termin przydatności do spożycia określa się zapisem: „należy spożyć do: dzień, miesiąc, rok”. Datę minimalnej trwałości opisuje zaś termin „najlepiej spożyć przed” albo „najlepiej spożyć przed końcem”.

Oznaczenia „najlepiej spożyć przed” oraz „najlepiej spożyć przed końcem” są właściwie jednoznaczne. W ten sposób producent daje nam gwarancję, że do wskazanej daty zakupiony produkt posiada najwyższą jakość. Jeżeli termin ten zostanie przekroczony, a my mimo to zdecydujemy się na spożycie nie oznacza, że produkt nie będzie dobry. Zależy to jednak od tego, czy zachowano ciąg chłodniczy, który w przypadku przechowywania niektórych towarów (w tym sera żółtego) odgrywa kluczową rolę. Decydując się na spożycie produktu po określonym terminie, robimy to jednak wyłącznie na własną odpowiedzialność. – wyjaśnia Ewa Polińska, ekspert Monieckiej Spółdzielni Mleczarskiej MSM Mońki.

Termin „należy spożyć do: dzień, miesiąc, rok” wskazuje natomiast nieprzekraczalną datę przydatności do spożycia. Data ta wymienia termin, po upływie którego dany produkt nie nadaje się już do wykorzystania. Takie oznaczenia znajdziemy przede wszystkim na najmniej trwałych produktach, takich jak mięso, wyroby garmażeryjne czy potrawy gotowe.

Jak widać, warto dokładnie analizować etykiety nie tylko pod względem składu. Bierzmy pod uwagę terminy i zapisy, które są obok nich wyszczególnione! Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek w postaci zatrucia czy pogorszenia samopoczucia. Pamiętajmy, że przestrzeganie terminów jest szczególnie ważne dla zdrowia dzieci oraz osób starszych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,48 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  27 marca 2017 08:19

    Oto jak ważne są niuanse polonistyczne.

    Odpowiedz
  2. A. czy  27 marca 2017 11:43

    Kolejny artykuł który warto przeczytać i zapamiętać 🙂

    Odpowiedz
  3. Wusia  27 marca 2017 21:37

    Czytanie ze zrozumieniem jest ważne w każdej dziedzinie życia.

    Odpowiedz
  4. Aneta  10 kwietnia 2017 14:06

    Dobrze wiedzieć! 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany