Walczymy z cellulitem – składniki kosmetyków i suplementów, które pomogą w tej walce

Spis treści:

Cellulit jest zmorą współczesnych kobiet. Niezdrowy tryb życia, przetworzona żywność, czy skłonności genetyczne do” skórki pomarańczowej” przyczyniają sie do jego powstawania. Walka z nim wydaje się być bezowocna? Pora obrać nowe strategie i wykorzystać nowe metody. Wspólnie z naszym ekspertem, Ewą Napiórkowską z Apteki Medicover w Warszawie radzimy jak skutecznie walczyć z cellulitem .

Jak skutecznie walczyć z cellulitem - porady eksperta

Jak skutecznie walczyć z cellulitem – Kosmetyki

Kobiety chętnie sięgają po preparaty do bezpośredniego stosowania na skórę. Ale co wybrać? Mamy do dyspozycji kremy i balsamy, ale producenci oferują nam też antycellulitowe żele do masażu, żele pod prysznic, peelingi, specjalne okłady, olejki i maski. Jest równeiż wiele rodzajów serum, które pod względem intensywności działania przewyższają pozostałe kosmetyki. Specyfika preparatów antycellulitowych polega przede wszystkim na zawartych w nich składnikach aktywnych. Stosuje się tu substancje wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej, usprawniające mikrokrążenie i likwidujące obrzęki.

 

Czego szukać w kosmetykach antycellulitowych?

Flawonoidy (rutyna, diosmina, hesperydyna) –  uelastyczniają ściany naczyń włosowatych, zmniejszając tym samym ich kruchość i przepuszczalność.

Wyciąg z kasztanowca – ma właściwości przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki, usprawnia przepływ krwi, poprawia elastyczność i szczelność naczyń krwionośnych, zmniejsza ich kruchość i przepuszczalność.

Ekstrakt z bluszczu – zawiera duże ilości flawonoidów, wpływa pozytywnie na mikrokrążenie, przyśpiesza metabolizm komórkowy oraz reguluje odpływ limfy z tkanki tłuszczowej, w widoczny sposób wygładza skórę.

Kofeina – zwiększa aktywność enzymu lipazy odpowiedzialnego za rozkład trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych, co umożliwia komórkom ich wykorzystywanie w procesach wytwarzania energii, usprawnia krążenie krwi w naczyniach włosowatych, przyśpiesza odpływ limfy.

Ekstrakty z kawy, kakaowca i guarany – zawierają duże ilości kofeiny – patrz wyżej.

Ekstrakt z głogu – stymuluje proces lipolizy, a więc rozkład trójglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych, czym wzmaga spalanie tłuszczu, korzystnie wpływa na układ krążenia.

Ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego – zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, usprawnia przepływ krwi, usuwa nadmiar tłuszczów z tkanek, niweluje rozstępy oraz zapobiega ich powstawaniu.

L-karnityna – pobudzając przepływ limfy, bierze udział w transporcie wolnych kwasów tłuszczowych do wnętrza komórek, co ma istotne znaczenie w procesie spalania tkanki tłuszczowej, wspomaga usuwanie ubocznych produktów przemiany materii, przyśpiesza metabolizm.

Wyciągi z alg laminaria i fucus – zawierają jod, który stymuluje aktywność lipazy, a tym samym skutecznie rozkłada tkankę tłuszczową.

Wyciąg z liści yerba mate – bogaty w substancje o właściwościach antyoksydacyjnych i mateinę (odmiana kofeiny), dzięki którym przyśpiesza metabolizm tłuszczów, poprawia przepływ krwi w naczyniach włosowatych oraz zapobiega starzeniu się skóry.

Mentol – intensywnie chłodzi skórę, co pobudza mikrokrążenie. W kosmetykach antycellulitowych stosowany jest jako dodatkowa substancja czynna, wspomagająca działanie pozostałych składników aktywnych.

Wybierając preparaty o działaniu wyszczuplającym, należy pamiętać o właściwym sposobie aplikacji. Nakładanie kosmetyków antycellulitowych powinno odbywać się z jednoczesnym wykonywaniem masażu. Kosmetyk zadziała tylko wtedy, kiedy odpowiednio pobudzimy krążenie. Do masażu antycellulitowego z oliwką świetnie nadają się chińskie bańki akupunkturowe. Można je niedrogo kupić w aptece. Stosowanie ich może być początkowo mało przyjemne, a nawet bolesne, jednak używane regularnie dają spektakularne efekty.

 Jak skutecznie walczyć z cellulitem – Suplementy

W skład suplementów diety wspomagających odchudzanie i redukcję cellulitu wchodzą najczęściej: kofeina, guarana, flawonoidy, l-karnityna, yerba mate, miłorząb japoński, algi, np. morszczyn pęcherzykowaty. Inne substancje, które stosuje się w preparatach doustnych na cellulit to: zielona i czerwona herbata, ekstrakty z owoców opuncji figowej i pieprzu kajeńskiego, ekstrakt z kory sosny nadmorskiej, wyciągi z wąkrotki azjatyckiej i nasion winogron. Często w suplementach, których zadaniem jest eliminacja „skórki pomarańczowej” znajdują się też składniki oczyszczające organizm i usuwające nadmiar wody, np. aloes, pokrzywa. Te wykazują najwyższą skuteczność w przypadkach tak zwanej wodnej postaci cellulitu.

 Musimy jednak pamiętać, ze żadna kuracja antycellulitowa nie przyniesie efektów jeśli nie wyeliminujemy czynników jego powstawania. Tak więc postawmy na zdrową dietę z dużą ilością warzyw i aktywność fizyczną. Wiosna to świetny okres na rozpoczęcie zmiany trybu życia, chyba o wiele lepsza niż początek roku. Wraz ze zmianą temperatury, dłuższymi dniami i słoneczną pogodą mamy więcej energii i same czujemy spore potrzeby zmiany. Niech nie ograniczy się to jedynie do zmiany garderoby i fryzury – zdrowie zawsze jest w modzie!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (149 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Gocha  20 marca 2015 07:22

    Niestety to też jest moja zmora. Nawet jak miałam dużą niedowagę to miałam z nim problem – genetyczne uwarunkowania ;/ Ale wiosenny czas to rzeczywiście moment kiedy należy wziąć się za siebie!

    Odpowiedz
  2. bbo  20 marca 2015 12:11

    Znienawidzony cellulit powraca jak bumerang ilekroć go wyeliminuję i na trochę o nim zapomnę.

    Odpowiedz
  3. martucha180  20 marca 2015 12:12

    Kofeina na cellulit? A ja kawy nie pijam… Dobrze, ze trzeba jej szukac w kosmetykach.

    Odpowiedz
  4. szoszeni  20 marca 2015 15:47

    Hm ekspert nie wspomniał nic na temat masaży i ćwiczeń.

    Odpowiedz
  5. basiaj  20 marca 2015 20:00

    Nie przejmuję się cellulitem.

    Odpowiedz
  6. Kmakolagwa  20 marca 2015 20:09

    Bardzo fajne porady.

    Odpowiedz
  7. lilkawodna  22 marca 2015 15:54

    Cellulit to mój wróg nr 1 po ciąży. Zaczęłam już z nim tę nierówną walkę, ale mam nadzieję,że uda się wygrać.

    Odpowiedz
  8. Anita  22 marca 2015 19:08

    Niestety mam duży cellulit 🙁

    Odpowiedz
  9. czekoladaa  23 marca 2015 14:18

    i tak najlepsze są regularne ćwiczenia. 🙂

    Odpowiedz
  10. Juseczka  23 marca 2015 17:21

    Moje zdanie na ten temat jest takie, że stosowanie kosmetyków może jedynie UZUPEŁNIĆ prawdziwą walkę z cellulitem, czyli aktywność fizyczna, picie dużej ilości wody oraz masaże gąbką miejsc z cellulitem. Stosowanie kosmetyków jako jedynego środka, by zwalczyć cellulit jest bezskuteczne.

    Odpowiedz
  11. mama_kazala  26 kwietnia 2016 22:04

    ale ja nie chcę …pomocuyyyyyyyyyyy!

    Odpowiedz
  12. karr96  25 kwietnia 2017 17:24

    Z własnego doświadczenia wiem, że by pozbyć się cellulitu trzeba się napracować i trochę powalczyć, na wszystkich możliwych płaszczyznach.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany