Jak radzić sobie z bólem/migreną?

Zwykle dopada nas w najmniej oczekiwanych momentach. O czym mowa? O bólu głowy lub migrenie. Jedyne, o czym wtedy myślimy to położyć się do łóżka i przespać bolesne dolegliwości. Niestety, w wielu przypadkach okazuje się to niemożliwe, gdyż ogranicznikiem są codzienne obowiązki.

migrena-jak-sobie-z-nią-radzić

 

Migrena – co to takiego?

Mianem migreny nazywamy powtarzający się, pulsujący ból głowy. Charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia, okresem trwania, a także częstotliwością występowania. Może trwać od 4 do nawet 72 godzin. Pomocne wówczas okazują się wszelkiego rodzaju tabletki przeciwbólowe, np. paracetamol w tabletkach. Nie mniej jednak, istnieje również szereg innych, naturalnych sposobów radzenia sobie z migrenowym bólem głowy.

Rodzaje migreny

Specjaliści wyróżniają dwie postacie migreny: klasyczną i zwykłą. Ta druga rozwija się gwałtownie. Zwiększony przepływ krwi powoduje rwący ból głowy, co nie występuje w pierwszej jej odmianie. W tym przypadku objawami zwiastującymi mogą być zawroty głowy czy zaburzenia widzenia. Nie mniej jednak, w obu przypadkach ból rozpoczyna się w okolicy skroniowej, obejmując jedną półkulę głowy.

Migrena występuje w każdym wieku, jednak najczęściej zdarza się między 25. a 55. rokiem życia. Częściej skarżą się na nią kobiety niż mężczyźni.

Jakie objawy zwiastują migrenę?

Zanim dojdzie do ataku migreny, możemy zaobserwować kilka objawów świadczących o jej nadejściu. Wyróżniamy:

  • nudności,
  • nadwrażliwość na zapachy, hałas,
  • światłowstręt,
  • złe samopoczucie,
  • uczucie pulsowania w głowie

Naturalne metody na migrenowy ból głowy

  1. Pomocne w łagodzeniu migreny mogą być naturalne sposoby. Wymienić w tym przypadku należy kompres z octu. Do jego zrobienia należy przygotować dwie szklanki zimnej wody oraz szklankę octu jabłkowego. Całość łączymy, maczając ściereczkę w przygotowanym roztworze i nakładając na głowę.
  2. Równie pomocny może okazać się okład z siemienia lnianego. W tym celu należy ugotować siemię, gorące ułożyć w lnianym woreczku i trzymać na karku przez około kwadrans.
  3. Gdy jednak ból jest rwący, trudny do zniesienia, korzystnymi efektami może charakteryzować się uciskanie punktu między drugim, a trzecim palcem u stopy. Aby zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, należy go powtarzać przez kilka minut. Innym sposobem może być ciepła kąpiel, sen, masaż lub odpoczynek w ciemnym, przewietrzonym pomieszczeniu.

Analizując schorzenie, jakim jest migrena, należy uświadomić sobie, że jej występowanie predysponują pewne czynniki. Warto zatem dokładnie przeanalizować, jaki styl życia prowadzimy, a być może wtedy zmniejszymy częstotliwość pojawiania się nieprzyjemnych dolegliwości. Mowa w tym przypadku o:

  • nieodpowiednim trybie życia (mało snu, drakońskie diety),
  • chronicznym stresie,
  • niewłaściwym sposobie odżywiania się (kawa, alkohol, czekolada)
  • czynnikach zewnętrznych (przebywanie na silnym słońcu, w otoczeniu głośnych dźwięków).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (202 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Żanett  15 marca 2016 07:42

    Nie mam migreny, choć robiłam badania, bo jakiś czas bolała mnie głowa. Na szczęście nie było to nic groźnego i przeszło. Niemniej w pogotowiu mam przepisane przez lekarza krople od tego bólu – był okropny, przez kilka godzin musiałam siedzieć w pozycji pionowej, bo jak kręciłam głową wydawało mi się, że wybuchnie. Kiedy się położyłam, było mi niedobrze. Dziwny ten ból był, ale na szczęście nie zdarzał się często. Od jakiegoś czasu nie występuje, ale ciągle mam w pamięci ten specyficzny ból.

    Odpowiedz
  2. Wusia  15 marca 2016 08:30

    Niestety jestem migrenowcem i głowa potrafi mnie boleć 4-5 dni.O ile na samym początku bólu nie wezmę tabletek np Zolmiles to ból będzie hulać i nie pomoże ani leżenie w ciemnym pomieszczeniu, ani sen ,ani zimne okłady czy masaże.To rodzinna skłonność.Wiem, że muszę się ograniczać w takim okresie i nie pić kawy, czerwonego wina czy nie jeść czekolady.

    Odpowiedz
  3. Tara  15 marca 2016 09:18

    Żadna naturalna metoda nigdy mi nie pomogła.
    Nie ma co czekać aż ból się „rozbuja” i obkładać głowę octem!
    Gdy tylko poczujemy, że nadchodzi, trzeba od razu wziąć tabletkę przeciwbólową.
    Jeśli nie wezmę pigułki od razu, to niestety póżniej zamiast jednej potrzebuję czterech…

    Odpowiedz
    • scrabble  17 marca 2016 06:50

      Oj tak, znam to. Kiedyś strasznie mnie to męczyło ale najciekawsze, że doszłam do głównej przyczyny moich migren- okazało się, że to problemy żołądkowe. Niewiarygodne, kiedyś leżałam plackiem po 2-3 dni a teraz kiedy tylko wystąpią jakieś symptomy zaczynam od wypicia coli. Potem tabletka i najczęściej, unikam najgorszego. Picie siemienia lnianego jest też bardzo pomocne.

      Odpowiedz
  4. martucha180  15 marca 2016 10:06

    Znajoma miała zleconą przez lekarza akupunkturę na swoje migreny, a cierpiała strasznie. Miała mieć zabieg co drugi dzień. Nie wiem, czy te wbijanie igiełek jej pomogło.

    Odpowiedz
  5. bbo  15 marca 2016 12:42

    Zam ten ból… Nadwrażliwość na zapachy, hałas i światłowstręt to pierwsze objawy u mnie. Wtedy wiem, że będzie naprawdę źle. Jeśli nie wezmę na czas środka przeciwbólowego to pojawiają się wymioty 🙁

    Odpowiedz
    • scrabble  17 marca 2016 06:52

      Tak jak i u mnie, światłowstręt jest chyba najbardziej uciążliwy. Jak w samo południe w pracy „zgasić” światło? Nawet ekran komputera potrafi wykończyć. Koszmar.

      Odpowiedz
  6. szoszeni  15 marca 2016 14:57

    Migrenowy ból głowy to jedna z tych rzeczy, których bym nigdy nikomu nie życzyła. Nie ma szans żeby jakieś naturalne metody pomagały. Najgorsza jest nadwrażliwość na zapachy i dźwięki, potem światło. Konieczność pozostawania (i spania!) w pozycji siedzącej, też nie należą do przyjemności.

    Odpowiedz
  7. Melrose  15 marca 2016 16:52

    Naturalne metody nie pomagają…

    Odpowiedz
  8. Ewcia  15 marca 2016 19:47

    Na szczęście nie mam takiego problemu, ale moja koleżanka jak kiedyś opowiedziała jak przechodzi migrenę to nie do pozazdroszczenia 🙁

    Odpowiedz
  9. nungal  15 marca 2016 19:58

    odkąd całkowicie zrezygnowałam z produktów mięsnych i wysoko przetworzonego jedzenia całkowicie przeszły mi jakiekolwiek bóle głowy. Od dekady ani razu nie bolała mnie głowa, nawet podczas jakichkolwiek przeziębień. Warto z czegoś zrezygnować by cieszyć się zdrowiem.

    Odpowiedz
  10. janka1312  15 marca 2016 23:21

    Na szczęście niezwykle rzadko dopada mnie ból głowy, ale jak już to mi zawsze pomaga wypicie szklanki wody mineralnej i sen

    Odpowiedz
  11. mama_kazala  16 marca 2016 12:27

    no właśnie polecam przy nadwrażliwości na światło, dźwięki i zapach okłady z octu ….
    osobiście nienmawidzę tego zapachu, więc myśle, że żadnych objawów by to u mnie nie załagodziło..

    ps..migreny zdarzają się dość często w kuracji hormonalnej…niestety najlepiej pomaga odstawienie..chyba, ze ktoś ma jakieś inne doświadczenie?

    Odpowiedz
  12. Aneta  16 marca 2016 15:25

    Czasem boli mnie głowa, ale na szczęście nie są to bóle migrenowe. Kilka moich koleżanek zmaga się z migreną i wiem, że nie jest to nic godnego pozazdroszczenia…

    Odpowiedz
  13. Patriszia  16 marca 2016 22:26

    Niestety cierpię na migreny. W szkolnych latach miewałam ją dwa razy w tygodniu. Na szczęście mniej więcej wiem od czego zależy u mnie występowanie migreny, ale nie zawsze da się to przewidzieć. Zazwyczaj mam wszystkie możliwe objawy: wrażliwość na światło, dźwięk, zapach. problemy z równowagą,mdłości. Następnym razem spróbuję okład z siemienia lnianego może złagodzi objawy.

    Odpowiedz
    • scrabble  17 marca 2016 06:54

      Spróbuj je pić. Naprawdę oczyszcza organizm. Z migrenami zmagam się od dziecka i chyba jedynie siemię dało realne rezultaty. Oczywiście trzeba być systematycznym ale warto.

      Odpowiedz
      • Patriszia  17 marca 2016 14:56

        Nie wiedziałam o tym. Trochę ciężko mi się przekonać do picia siemienia, bo nie wygląda najlepiej, no ale myślę że byłoby warto.

        Odpowiedz
  14. luna341  17 marca 2016 17:03

    Kiedyś często cierpiałam na bóle głowy Łykałam tony tabletek,które tak naprawdę wcale mi nie pomagały Lekarze co chwile wystawiali inna diagnozę..Okazało sie,ze mam wadę wzroku – astygmatyzm i to była przyczyna bólów..Od kiedy nosze dobrane okulary,bóle zniknęły

    Odpowiedz
  15. efffciaa  17 marca 2016 19:01

    Dawno temu miałam regularnie migreny i łykałam mnóstwo tabletek przeciwbólowych , aż mi prawie siadł żołądek . Poitem jakoś samo z siebie p,rzeszło i już mi migreny nie doskwierają .

    Odpowiedz
  16. palma  21 marca 2016 22:03

    ale może wrócić. migrena lubi zaatakować w najmniej oczekiwany sposób. dlatego zawsze mam pod ręką blister z tabletkami plus stosuję się do reguł z abcmigrena.pl. poczytać nie zaszkodzi 🙂 każdy może znaleźć radę dla siebie.

    Odpowiedz
  17. lilkawodna  27 marca 2016 14:40

    Chyba każdy kto ma migreny już jak się skończą boją siekolejnych ataków. Mi jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki migreny minęły po ciąży. Nawet w ciazy ich nie miałam.

    Odpowiedz
  18. natalia  1 kwietnia 2016 08:32

    Mi na bóle migrenowe pomaga Wiesiołek Oleovitum. Używam go do sałatek i nie tylko. Sama jestem zdziwiona, że tak dobrze działa. A przy okazji nie boli mnie brzuch jak mam okres. Wiesiołek na babskie sprawy jest super.

    Odpowiedz
  19. Qlka  6 kwietnia 2016 20:55

    O proszę, nawet nie wiedziałam. Słyszałam tylko, że kremy z wiesiołkiem są super 🙂 A co do migreny, mnie pomagają już tylko tryptany. Przez stresującą pracę, niedbanie o siebie i geny, głowa dość często i mocno daje o sobie znać. Wdrażam w życie nowe nawyki, jestem pod stałą opieką neurologa, pomalutku wychodzę na prostą 🙂

    Odpowiedz
  20. jagoda  29 czerwca 2016 22:37

    na każdego działa coś innego 🙂 mnie udaje się opanować bóle głowy domowymi trikami wg abcmigrena, m.in. piję dużą ilość czystej, niegazowanej wody, nie omijam żadnego posiłku, postawiłam na aktywność i spacery. i, mówiąc szczerze, czuję się mega dobrze, a głowa coraz rzadziej przypomina o sobie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany