Jak przezwyciężyć strach przed lataniem samolotem? 8 wskazówek

Samolot to coraz bardziej popularny środek transportu, szczególnie podczas wakacyjnych urlopów. Co 4 sekundy gdzieś na świecie startuje skrzydlata maszyna pełna pasażerów, a okazyjne bilety lotnicze można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Prawdopodobieństwo katastrofy wynosi zaledwie 1 do 29 mln, a jednak niemal co trzecia z nas panicznie boi się oderwać od ziemi. Co wywołuje strach przed lataniem i jak go pokonać? Oto 8 praktycznych wskazówek!

strach przed lataniem

źródło: www.pixabay.com

Jak przezwyciężyć strach przed lataniem samolotem? 8 wskazówek

Polecamy także: Floating – nowy sposób na walkę ze skutkami cywilizacyjnego stresu. Czy już próbowałaś?

 

Lęk przed lataniem to wypadkowa kilku różnych czynników. Boimy się nagłej awarii jakiejś części maszyny, gwałtownych zmian pogody, które mogłyby wywołać turbulencje, nieodpowiedzialnej postawy pilota (którego przecież nie znamy), niewykrytego przez czujniki niskiego stanu paliwa, zamachu terrorystycznego, a także niebezpiecznego zachowania współpasażerów, które mogłoby zmusić obsługę do przeprowadzenia awaryjnego lądowania. W dodatku wysokość i niewielkie możliwości ewakuacyjne sprawiają, że przeżycie takiej katastrofy wydaje nam się dużo mniej (a nawet wcale) prawdopodobne, niż przetrwanie wypadku samochodowego. 

Jak zracjonalizować swoje podejście do latania, bez którego przecież nie zobaczymy wielu zapierających dech w piersiach miejsc i raz na zawsze przezwyciężyć swój lęk? Oto 8 wskazówek:

 

1. Przygotuj się jeszcze w domu

Budowanie pozytywnego nastawienia do lotu powinno się rozpocząć jeszcze przed wyruszeniem na lotnisko. Dopilnuj, aby Twoja forma fizyczna była jak najlepsza – wyśpij się, zjedz lekki posiłek, nawodnij i dotleń swoje ciało. Załóż też wygodne ubrania (np. dres) i weź ze sobą coś do okrycia się – kiedy jest nam zimno, uczucie napięcia wzmaga się.

 

2. Uważaj na to, co pijesz 

Podczas serwowania napojów na pokładzie, wiele osób wybiera kawę, Coca-colę, mocną herbatę lub energetyczne napoje. Musisz jednak wiedzieć, że zawarta w nich kofeina (a w przypadku energetyków, także tauryna) przyspiesza akcję serca, a co za tym idzie, pobudza i zwiększa nerwowość. Aby uniknąć dodatkowego bodźca do zdenerwowania, postaw więc na wodę i soki. Jeżeli to Cię uspokoi, możesz też sięgnąć po odrobinę alkoholu.

 

3. Zajmij się czymś innym

W sytuacji tak stresogennej, jak startowanie i długi lot w chmurach, dobrze jest odwrócić swoją uwagę, uciekając się do gazety, książki czy filmu. Pamiętaj jednak, by nie zabierać ze sobą filozoficznego dzieła o egzystencji, na którym nie będziesz mogła się skupić. Wybierz plotkarski magazyn lub włącz romantyczną komedię.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (64 głosów, średnia: 4,84 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe Hidari11
  Hidari11  14 czerwca 2017 19:39

  Ja się najbardziej boję, że wydarzy się jakaś awaria i po prostu nic nie będę w stanie zrobić, będę czekać biernie na śmierć, spadając z 10 km i oczekując w ogromnym stresie momentu zderzenia z Ziemią i nagłego ucięcia filmu. I chyba to jest najgorsza perspektywa- być uwięzionym i czekać na śmierć, która nastąpi w przeciągu kilku minut, na którą się nie jest przygotowanym.

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe Anett13
  Anett13  14 czerwca 2017 21:29

  Ja się bardzo boje latac, kiedyś sobie myślałam, ze jak bedę to robić częściej, to mi przejdzie. Ale latam, latam i nic sie nie zmienia ;-). Mimo to wybieram ten rodzaj podróżowania, bo tak jest najszybciej i zawsze sobie wmawiam, ze statystycznie wiecej ludzi ginie w samochodach, a nie w samolotach 😉

  Odpowiedz
  • Zdjęcie profilowe Jaworka
   Jaworka  14 czerwca 2017 21:38

   To artykuł dla mnie wolę jechać samochodem 2000 km niż wsiąść w samolot próbowałam już na wiele sposobów sobie tłumaczyć ale mam lęk wysokości ogromny i trudno mi to przezwyciężyć nie zjadę nigdzie schodami ruchomymi a jak wyjeżdżam to patrzę pod nogi i zaraz za kimś brr to okropne

   Odpowiedz
   • Zdjęcie profilowe Anett13
    Anett13  14 czerwca 2017 22:29

    Hehe, o ruchomych schodach, to ja długo miałam taki sen, że sie przewracam i wciaga mi włosy ;-). Czasem też wolę isć na piechote normalnymi, niz jechać ruchomymi 😉

    Odpowiedz
    • Zdjęcie profilowe Jaworka
     Jaworka  15 czerwca 2017 10:35

     A ja już myślałam że jestem jakimś ewenementem a tu proszę nie jestem sama nie raz jak jesteśmy całą rodziną w Galerii to wszyscy się kierują do schodów a ja do windy a kiedyś okazało się że jest zepsuta o Boże co ja wtedy przeszłam co zbliżyłam się do schodów to od razu panika ogromna a ludzie patrzyli na mnie jak na wariatkę no i nie zjechałam poszukałam schodów

     Odpowiedz
     • Zdjęcie profilowe ewalub
      ewalub  16 czerwca 2017 08:44

      Aż tak? Wysokości też si boję, ale nie jakość panicznie. Mogę np. spokojnie chodzić po górach. Schody wybieram zazwyczaj normalne, żeby się ruszać, a samolotem leciałam raz i wydawało mi się, że nie ma się czego bać, ale jak już weszłam na pokład to zaczęłam trochę panikować no ba jak taka wielka maszyna ma się unosić w powietrzu?

    • Zdjęcie profilowe Jaworka
     Jaworka  15 czerwca 2017 10:36

     Anett13 to nie zazdroszczę takiego snu i nie dziwię się że podchodząc do schodów masz przed oczami sen

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.