Ekspert radzi: jak pielęgnować skórę głowy? Jakich substancji unikać?

Włosy to absolutna podstawa dobrego wyglądu. Nie gwarantuje go jednak ładna, modna fryzura damska. Szkodliwa chemia w kosmetykach, nieprzemyślana dieta oraz choroby genetyczne u wielu osób wywołują łupież, alergię, uczulenia objawiające się swędzącymi krostkami, a nawet poważne choroby skóry na głowie, niwecząc trud włożony w osiągnięcie pięknego, zdrowego wizerunku. Jak pielęgnować skórę głowy żeby uniknąć tych problemów? Przeczytaj porady naszego eksperta i dowiedz się, na jakie składniki w kosmetykach do włosów powinnaś zwrócić uwagę!

modne fryzury

fot. freepik

 

Ekspert radzi: jak pielęgnować skórę głowy? Jakich substancji unikać?

Kosmetyki do pielęgnacji włosów, w tym szampony, są często nafaszerowane ogromną ilością niepotrzebnych składników chemicznych. Taki skład może okazać się bardzo szkodliwy, prowadzić do uczuleń, swędzenia skóry, a nawet poważniejszych chorób, dlatego warto zwracać uwagę na zawartość szamponów, które stosujemy.

 

Czego unikać w szamponach?

Często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że dokonując wyboru preparatów do mycia, w tym szamponów, mamy wpływ na zdrowie swoje i swoich bliskich. Jakich substancji nie powinny one zawierać i dlaczego?

Szampony bez SLS

Przede wszystkim SLS i SLES, czyli Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate. Są to bowiem syntetyczne detergenty, które wykorzystuje się w chemii gospodarczej do usuwania brudu i tłuszczu. Są silnymi alergenami, powodującymi przesuszanie się skór i wywołującymi łupież. Co więcej zaburzają wydzielanie łoju i potu, osłabiają włosy, a nawet podrażniają oczy. Równie niekorzystnie na organizm działa Propylene Glycol. Uszkadza on powłokę włosa, podrażnia skórę, rozregulowuje wydzielanie łoju, uszkadza strukturę lipidowo-proteinową błon komórkowych i – podobnie jak poprzednie substancje – podrażnia oczy. Dietanoloamina (DEA), Monoetanoloamina (MEA) i Triethanolmine (TEA) to z kolei środki pianotwórcze, działające drażniąco na błony śluzowe i prowadzące do alergii. Kolejne niepożądane składniki to PEG (Glikol Polietylenowy) i PPG (Glikol Polipropylenowy), które wywołują osłabienie i spulchnianie skóry, a nawet uszkadzają strukturę komórek, co sprawia, że szkodliwe związki łatwiej przenikają przez naskórek.

 

Ekspert radzi: jak pielęgnować skórę głowy? Jakich substancji unikać?

Polecamy również: 5 oznak tego, jak stres wpływa na skórę i urodę

Jak pielęgnować, odżywiać i leczyć skórę głowy?

Warto szukać produktów opartych na naturalnych składnikach, które nie tylko myją, pielęgnują i odżywiają skórę głowy, ale również pomagają przywrócić jej prawidłową strukturę. Do tego rodzaju naturalnych składników należy np. olej lniany, który stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych w optymalnych proporcjach: 60 proc. Omega-3, 30 proc. razem: Omega-6 i Omega-9. Dodane do preparatów, normalizują one funkcje skóry i przyspieszają jej regenerację. Działanie to jest w głównej mierze związane z zawartością kwasu linolowego (Omega-6) i kwasu linolenowego (Omega-3). Kwasy te wpływają także na utrzymanie i regenerację naturalnej bariery skóry. Używanie kosmetyków czy emolientów z zawartością oleju lnianego hamuje utratę wody z naskórka, stymuluje proces odnowy komórek, nawilża, natłuszcza, zwiększa elastyczność skóry, łagodzi objawy alergiczne i wspomaga leczenie chorób skóry. Emolienty zawierające olej lniany poleca się także do pielęgnacji noworodków.

 

Ekspert radzi: jak pielęgnować skórę głowy? Jakich substancji unikać?

Gdy stan skóry głowy się pogarsza

Najczęstszym problemem związanym ze skórą głowy jest łupież. Szacuje się, że w Polsce schorzenie to dotyka aż 3 mln osób. Proces regeneracji warstw naskórka u zdrowego człowieka zajmuje około miesiąca. Komórki wierzchniej warstwy skóry dzielą się, obumierają i złuszczają się przyjmując postać niewidocznych dla oka mikroskopijnych skupisk. Pod wpływem różnorodnych czynników proces ten może jednak być znacząco przyśpieszony i trwać zaledwie 4 dni. Wówczas skóra pozbywa się martwych komórek w postaci widocznych już płatków, zwanych łupieżem. Dochodzi też do powstania mniej lub bardziej nasilonego stanu zapalnego. Czynnikami wywołującymi łupież mogą być nieodpowiednio dobrane kosmetyki, zakażenie grzybiczne osłabionej przez chemię z kosmetyków skóry, chlor obecny w wodzie, a także niezdrowa dieta, stres, alergia lub zaburzenia hormonalne. Poważniejszym schorzeniem owłosionej skóry głowy jest łuszczyca, która jest chorobą nieuleczalną. Na szczęście można jednak w znaczący sposób łagodzić jej objawy. Strupy, łuski i inne zmiany chorobowe na skórze głowy, trudno jest smarować maściami czy kremami. W tym przypadku należy stosować preparaty apteczne mające postać płynu na skórę. Aplikacja płynnych preparatów na owłosione miejsca jest dużo łatwiejsza, a ich działanie skuteczniejsze.

 

Jeżeli zatem naszym problemem jest sucha skóra i swędzenie głowy, przyjrzyjmy się naszym szamponom i sprawdźmy ich zawartość. Gdy zmiany są poważniejsze, skonsultujmy się z lekarzem i sięgnijmy po preparaty apteczne, oparte na naturalnych składnikach regenerujących, dostępne bez recepty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (232 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. muhomorek  26 stycznia 2017 09:10

    Fajnie jakby były jeszcze podane przykłady takich szamponów, bo w całym tym chemicznym świecie ciężko znaleźć idealny.

    Odpowiedz
    • magda6915  27 stycznia 2017 13:15

      dokładnie ciężko doszukać się tych delikatnych, myśle że marka Alterra ma w miarę przyjazne dla skóry kosmetyki i babydream a reszta tych dobrych jest trudnej dostępna :/ akurat ostatnio mam problem ze swędzącą skórą głowy właśnie przez czapki, suche powietrze i drażniące szampony 🙁

      Odpowiedz
  2. blogujemytestujemy  27 stycznia 2017 13:51

    Ja też chętnie bym przeczytała jakiej marki szampony są pozbawione tego wszystkiego…czy w ogole sa takie

    Odpowiedz
  3. Redakcja  27 stycznia 2017 21:18

    OK – postaramy się w najbliższym czasie zrobić taki przegląd szamponów bez chemii. Wyzwanie przyjęte 🙂

    Odpowiedz
    • martucha180  29 stycznia 2017 12:03

      Świetnie!

      Odpowiedz
  4. Wusia  27 stycznia 2017 22:32

    Trzymamy Redakcję za słowo😊

    Odpowiedz
  5. Black  28 stycznia 2017 13:12

    Artykuł jak najbardziej przydatny! Pozdrawiam

    Odpowiedz
  6. AnnStyl  28 stycznia 2017 15:24

    Szczerze mówiąc to teraz trudno trafić jakiś kosmetyk bez tych różnych substancji , które działają niekorzystnie. No może nie tyle, że nie są dostępne ale albo są drogie albo człowiek nie ma tyle czasu, aby szukać tych najkorzystniejszych dla naszych włosów. Często czyta się pobieżnie skład bo jest napisany drobnym maczkiem, a ekspedientka nieraz wciśnie jakieś bzdury i człek kupi, a potem okazuje się, że działanie jest tragiczne. Też chętnie bym dowiedziała się jakie konkretnie szampony są dobre, nieszkodliwe dla włosów i skóry i przy tym niezbyt drogie.

    Odpowiedz
  7. Jaworka  28 stycznia 2017 17:20

    Fajnie że redakcja podjęła się tego wyzwania bo rzeczywiście w gąszczu kosmetyków trudno znaleźć dobry i przyjazny dla skóry a jak będziemy mieli podane to łatwiej będzie zapamiętać nazwę niż biorąc w sklepie szampon za szamponem i czytać oj zajęło by to czasu

    Odpowiedz
  8. Koniczynka  30 stycznia 2017 17:17

    To prawda, że ciężko znaleźć dobry szampon. Tak samo jest z żelami pod prysznic. Serię ziołoleku Linomag akurat znam i to są super produkty i tanie, z olejem lnianym. Ale chyba mają tylko emolienty do pielęgnacji dzieci i leki z apteki na choroby skóry. Ja sobie kupiłam żel do mycia dla dzieci linomag, bo mnie wszystko uczulało. Mam bardzo suchą skórę i te wszystkie żele z mnóstwem szkodliwej chemii wysuszały ją jeszcze bardziej. Teraz po myciu nie muszę się już nawet balsamować, bo skóra jest nawilżona. Ale szampony trudniej znaleźć:(

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany