Ekspert radzi: jak oderwać dziecko od komputera i telewizora?

Otyłość, wady postawy, wzrok pogarszający się od ciągłego wpatrywania się w ekran komputera i telewizora – to coraz częstsze problemy dotykające dzieci. Jeżeli nie chcemy, by nasze pociechy również się z nimi borykały, musimy szukać sposobów na to, jak od najmłodszych lat zachęcać je do ruchu i aktywnego spędzania czasu. Nie masz pomysłu, jak oderwać dziecko od komputera, tabletu lub telewizora? Przeczytaj porady eksperta!

źródło: www.pixabay.com

Ekspert radzi: jak oderwać dziecko od komputera i telewizora?

Polecamy również: Twoje dziecko nie chce myć zębów? Może uda się temu zaradzić z zestawem Biorepair Junior?

 

Potęga szklanego ekranu

Zarówno komputer, jak i telewizor oferują dziecku atrakcje, z którymi rodzicom trudno jest na co dzień wygrać, szczególnie, że zwykle brak im czasu na wymyślanie kreatywnych zabaw. Co gorsza, im dziecko jest starsze tym to zadanie staje się trudniejsze. Do codziennej porcji ruchu warto więc zachęcać i przyzwyczajać naszą pociechę jak najwcześniej, dzięki czemu zwiększymy szanse na to, że stanie się on nawykiem, towarzyszącym dziecku także w przyszłości. Tym bardziej, że aktywna zabawa połączona ze zbilansowanym sposobem odżywiania, to nie tylko istotny element szczęśliwego dzieciństwa, lecz także znaczący wpływający na prawidłowy rozwój naszych potomków. Fakt ten podkreśla dr Aneta Górska-Kot, Ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie, ekspert wspierający ogólnopolską akcję edukacyjną „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.

Wiek przedszkolny to istotny moment nie tylko dla dziecka, ale też dla jego organizmu. W tym właśnie czasie następuje intensywny rozwój wszystkich istotnych układów, np. kostnego, krwionośnego czy oddechowego. Zaniedbanie na tym etapie tak ważnych dla wspomagania tego rozwoju elementów, jak ruch czy prawidłowa dieta może skutkować problemami zdrowotnymi, np. kłopotami z utrzymaniem prawidłowej wagi czy postawy ciała. Dlatego codzienna porcja aktywności fizycznej, połączona z różnorodną, dobrze zbilansowaną i bogatą w witaminy oraz inne, niezbędne składniki odżywcze dietą, to przepis na zdrowy rozwój i zdrową przyszłość naszego malucha.

 

Wspólne zabawy i dobre wzorce

Kilkulatki są z natury aktywne i zwykle lubią się bawić. Dlatego w przypadku przedszkolaka najlepiej zacząć właśnie od aktywnych zabaw. Wystarczy zamienić kawałek dywanu w parkiet do tańca i puścić ulubione piosenki naszego malucha. Dzieci są także ciekawe świata i lubią obserwować przyrodę, na wspólnym spacerze możemy je więc np. zachęcić do naśladowania ruchów napotkanych zwierząt (np. podskakiwania jak wróbelek, skradania się jak kotek). Doskonale sprawdzą się także osiedlowe place zabaw, na których dziecko może wspinać się po drabinkach, huśtać czy zjeżdżać na zjeżdżalni. Możemy puszczać z dzieckiem bańki mydlane i patrzeć, jak je łapie. Warto też po prostu skorzystać z dziecięcej kreatywności do wymyślania zabaw, a na pewno będziemy się doskonale wspólnie bawić. Pamiętajmy jednak, że dzieci uczą się głównie przez naśladowanie nas, dorosłych. Dlatego na nic zda się zachęcanie do aktywnej zabawy i podsuwanie pomysłów, w sytuacji, gdy sami nie lubimy aktywności fizycznej. Jeśli chcemy, by nasza pociecha była zainteresowana ruchem, już od najmłodszych lat powinniśmy przyzwyczajać ją, że jest on naturalną częścią naszej codzienności. Trudno bowiem oczekiwać, by dziecko wychowane w domu, w którym wciąż widzi tatę z pilotem w ręce i mamę pochyloną nad laptopem samo zaczęło interesować się zajęciami wymagającymi większej aktywności. Dlatego właśnie warto samemu być aktywnym i pozwolić, by dziecko nam w tych zajęciach towarzyszyło. Wspólna, rodzinna wyprawa na basen, narty, kręgle czy na boisko do gry w piłkę to sposób na pokazanie, że ruch jest ważny, a jednocześnie na zacieśnienie relacji łączących całą rodzinę.  Skorzysta na tym także nasze zdrowie, kondycja i figura.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (94 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe Hidari11
  Hidari11  23 lutego 2017 08:08

  Ja wychowałam się bez komputera w dzieciństwie. I nawet bym go nie potrzebowała. Spedzałam dużo czasu na dworze, grając w rożne gry koleżankami, a gdy pogoda nie dopisywała, to lubiłam czytać kolorowe książeczki, układać puzzle i rozwiązywać łamigłówki.

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe nungal
  nungal  23 lutego 2017 08:16

  Myślę, że przede wszystkim zamiast po czasie zastanawiać się jak oderwać dziecko od monitora, należałoby tak postępować żeby w takim wieku się od niego nie uzależnił. Znam rodziny gdzie dzieci urządzają prawdziwe pokazy wycia i szarpaniny, kiedy tylko chce się im zabrać „zabaweczki” i takie, gdzie tablet czy laptop jest jedynie zabawą raz na jakiś czas i bardzo rzadko dzieci przedkładają go ponad malowanie farbkami, inne manualne zabawy, czy czas spędzony z babcią czy rodzicami. Dzieciom, którym poświęca się czas i uwagę a nie tylko zabawia byle czym żeby tylko był spokój raczej, nie trzeba robić odwyku od elektroniki

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe Aneta
  Aneta  23 lutego 2017 11:08

  Wszystko zależy od rodziców. Niestety prościej jest dać dziecku telefon, tablet czy włączyć bajkę na telewizorze, niż zająć się z nim czymś bardziej kreatywnym i zdrowszym…

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe Aromer0209
  Aromer0209  23 lutego 2017 14:05

  Wpatrywanie się w ekrany to chyba plaga tego pokolenia…

  Odpowiedz
 5. Zdjęcie profilowe macierzanka
  macierzanka  23 lutego 2017 14:23

  Chcąc oderwać swoje dzieci od komputera i telewizora moja córka wprowadziła jeden dzień -środę bez tych urządzeń dla całej rodziny.Dorośli jak i dzieci po południu spędzają czas na powietrzu /najczęściej na rowerach/, a wieczorem grają w gry rodzinne jak Dixit.

  Odpowiedz
 6. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  25 lutego 2017 08:35

  Trudna sztuka

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.