Jak obchodzi się Wielkanoc w … Egipcie

Zastanawiałaś się kiedyś nad tym, czy i jak obchodzi się Wielkanoc w … Egipcie ? Otóż tak! Mieszka tam 15% mieszkańców należących do wspólnoty chrześcijańskiej. Wielkanoc dla nich to najważniejsze święto w roku, którego chrześcijańskie tradycje przeplatają się z tymi zrodzonymi jeszcze w czasach faraonów.  Nie bez powodu aż 40%  rezerwujących wyjazdy, w czasie Wielkanocy wybiera właśnie Egipt! Wspólnie z Travelplanet.pl zapraszamy do zapoznania się z osobliwymi zwyczajami świątecznymi Egipcjan.

Polecamy również: Propozycja na urlop: Cudowna wyspa Naksos

Jak obchodzi się Wielkanoc w … Egipcie – Wielki Post

St-Catherine-Monastery

źródło: http://en.egypt.travel/

Egipt to kraj muzułmański, jednak ok. 15 proc. jego ludności stanowią Koptowie. Są jedną z najstarszych i najliczniejszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. W przeciwieństwie do zamieszkujących państwo muzułmanów, koptyjscy chrześcijanie świętują Wielkanoc w wyjątkowy sposób. Święta przypadają tu zawsze w drugą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, ale przygotowania zaczynają się dużo wcześniej. Koptowie przestrzegają Wielkiego Postu przez 55 dni, a najważniejszy jest ostatni tydzień. W tym czasie nie jedzą słodyczy, mięsa, jajek i masła, często także powstrzymują się od oglądania telewizji i innych rozrywek.

Jak obchodzi się Wielkanoc w … Egipcie – Na stole wielkanocnym

Churches_inside

źródło: http://en.egypt.travel/

Nastająca po poście Wielka Niedziela obchodzona jest bardzo uroczyście. Po wspólnej modlitwie w kościele, Koptowie udają się na obfite śniadanie. Na stole znajdują się wtedy przede wszystkim solone ryby: śledzie, makrele i sardynki. Przygotowaną w tradycyjny sposób rybę nazywa się tutaj fiseekh i podaje się ją nie bez powodu. W starożytnym Egipcie wierzono, że ofiara z tych zwierząt gwarantuje lepsze zbiory. Do dziś solone ryby symbolizują płodność i dobrobyt. Na Wielkanocnym  stole Koptów nie brakuje także jajek. Okazuje się, że barwione jaja, przypominające dzisiejsze pisanki, były tu znane już za czasów faraonów! Wieszano je w świątyniach jako symbol nowego życia, dlatego tradycję ich zdobienia podtrzymują w Egipcie zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie. Częstym motywem zdobniczym ,,pisanek” były skarabeusze z dwoma postaciami ludzkimi, natomiast w Kairze na jajkach uwieczniano wizerunki słynnych władców. Innym ważnym składnikiem goszczącym na świątecznym stole Koptów jest cebula dymka, która ma odstraszać złe duchy. Malowidła na starych egipskich płaskorzeźbach i teksty na grobowcach wskazują na to, że dawniej cebulę spożywało się tu w ogromnych ilościach. Symbolizowała ona życie wieczne, dlatego Egipcjanie umieszczali ją często w mumiach, a kapłani byli przedstawiani na rysunkach razem z tym warzywem. Na wielkanocnym stole w Egipcie znajdziemy także sałatę – symbol nadziei i wiosny, uważany w starożytności za afrodyzjak.

Zobacz również: Meksykańska tequila – udaj się jej szlakiem

Jak obchodzi się Wielkanoc w … Egipcie – Wiosenne pikniki

St-Anthony-Monastery

źródło: http://en.egypt.travel/

Po Wielkanocnej Niedzieli w Egipcie wypada Pierwszy Dzień Wiosny, nazywany Sham el Nessim, który jest ogólnonarodowym i wolnym od pracy świętem. Jego obchody także wiążą się z płodnością ziemi, a śniadanie często odbywa się na łonie natury. Rodziny organizują pikniki w miejscach takich jak zoo, parki, ogrody czy malownicze tereny nad Nilem. Dodatkową atrakcją, która przyciąga również turystów, jest otwarcie ogrodów pałacu Montaza w Aleksandrii. Goście mogą wtedy podziwiać niemal 20 tysięcy gatunków różnych roślin. W wielu innych miastach mieszkańcy świętują nadejście wiosny występami folklorystycznych zespołów tanecznych, często odbywają się też pokazy wojskowe i koncerty. Tradycja tego święta pochodzi jeszcze ze starożytności, a jego nazwę tłumaczy się jako ,,powiew wiatru”. Dawniej Sham el Nessim związany był z pojawieniem się wiosennego, ciepłego wiatru – hamsinu.

Obchody Święta Wiosny połączone z koptyjską Wielkanocą są jednym z najważniejszych, a z pewnością najbardziej radosnych, wydarzeń w Egipcie. Dlatego też co roku w kwietniu do kraju faraonów przybywają turyści z całego świata, aby świętować nadejście nowej pory roku w pięknym słońcu oraz z widokiem na egzotyczne krajobrazy i starożytne piramidy.

I jak się Wam podobają wielkanocne zwyczaje Egipcjan? Co powiecie na pisanki z narysowanym skarabeuszem? 🙂 

7-dniowy pobyt w Egipcie, w okresie Świąt Wielkanocnych, w serwisie Travelplanet.pl można znaleźć już od 1.599,00 zł od osoby.

StGeorgeCairo3-800x600

źródło: http://en.egypt.travel/

hanging_church3-800x600

źródło: http://en.egypt.travel/

hanging_church1-800x600

źródło: http://en.egypt.travel/

Alexandria-Saint-Georges-Orthodox-monastery

źródło: http://en.egypt.travel/

st-barbara2

źródło: http://en.egypt.travel/

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (87 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Zdjęcie profilowe Gocha
  Gocha  21 marca 2015 07:36

  Najbardziej spodobał mi się pierwszy dzień wiosny – piknik rodzinny… Też bym chciała żeby u nas rodziny masowo takie wypady robiły – musi to wyglądać cudnie

  Odpowiedz
 2. Zdjęcie profilowe martucha180
  martucha180  21 marca 2015 11:11

  Byłam w Egipcie, ale kościół koptyjski widziałam tylko z zewnatrz. Wielkanocne zwyczaje tutaj też po części nawiązują do czasów pogańskich.

  Odpowiedz
 3. Zdjęcie profilowe chucky
  chucky  21 marca 2015 14:14

  Muszę się tam kiedyś wybrać! 🙂

  Odpowiedz
 4. Zdjęcie profilowe bbo
  bbo  21 marca 2015 19:07

  Co kraj to obyczaj, ale widać też cechy wspólne.

  Odpowiedz
 5. Zdjęcie profilowe lilkawodna
  lilkawodna  22 marca 2015 16:29

  Fajne tradycję. Ja jestem zdania,że w rodzinie warto mieć swoje własne małe tradycje. To scala.

  Odpowiedz
 6. Zdjęcie profilowe Kmakolagwa
  Kmakolagwa  24 marca 2015 09:45

  Interesujące, ale ja jestem za polską tradycją.

  Odpowiedz
 7. Zdjęcie profilowe magda6915
  magda6915  25 marca 2015 07:46

  Bardzo ciekawe tradycje:)

  Odpowiedz
 8. Zdjęcie profilowe Anita
  Anita  25 marca 2015 15:19

  bardzo ciekawe!

  Odpowiedz
 9. Zdjęcie profilowe efffciaa
  efffciaa  14 marca 2016 14:27

  Myślałam o urlopie świątecznym w Egipcie , ceny teraz są bardzo przystępne , zwłaszcza w opcji last minute , jednak w Egipcie strasznie drażni mnie „niewola” : hotel , plaża hotelowa i .. koniec . Na miasto strach wyjść , żeby Ci głowy nie ukręcili – dla mnie masakra . I ci policjanci uzbrojeni po zęby na każdym skrzyżowaniu !Q Albo jadę odpocząć z dala od zgiełku miasta , albo jadę się bać …

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.