Jak nie przesadzić z tabletkami przeciwbólowymi?

Obecnie tabletki przeciwbólowe możemy kupić właściwie wszędzie. Dostępne są w sklepie, supermarkecie czy na stacji benzynowej. „Powiedz bólowi stop!” krzyczą reklamy telewizyjne i zachęcają nas do wypróbowania coraz skuteczniejszych i działających niemal natychmiast leków uśmierzających ból. Niestety ta łatwa dostępność może okazać się dla nas zgubna i bardzo niebezpieczna. A w jakiej sytuacji?

Jak nie przesadzić z tabletkami przeciwbólowymi?

 

Naszym zamiarem jest przede wszystkim wyeliminowanie lub chociaż złagodzenie bólu. Zdarza się, że jedna tabletka nam nie pomaga, więc co robimy? Oczywiście bierzemy kolejną. A jak dalej nie czujemy poprawy to kolejną. Zapominamy, że zażywana zbyt duża ilość tabletek może naszemu organizmowi wyrządzić krzywdę.

Nie czytamy ulotki dotyczącej dawkowania leku, przeciwwskazań czy możliwych skutków ubocznych. To może dla nas skończyć się źle, bo możemy przedawkować. Ponadto istnieje też między innymi możliwość uzależnienia się od leków przeciwbólowych.

Środki przeciwbólowe np. zawierające przeciwzapalny ibuprofen zażywane regularnie i w dużych ilościach mogą znacznie zwiększyć ryzyko udaru mózgu. Inne tabletki przeciwbólowe mogą natomiast przyczyniać się do niewydolności nerek i do anemii oraz przyspieszyć rozwój choroby nowotworowej, a także poważnych dolegliwości układu krążenia, z zawałem serca włącznie czy choroba wrzodowa żołądka.

Dlatego, gdy zamierzamy sięgnąć po lek przeciwbólowy i nie chcemy przedawkować powinniśmy wiedzieć o kilku wskazówkach. Ból pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy w organizmie rozwinął się jakiś proces chorobowy. Zażywanie tabletek na własną rękę może uspokoić nas i ukryć poważne schorzenie.. Większość środków przeciwbólowych zawiera takie same substancje czynne, np. paracetamol, który występuje w Paracetamolu, Apapie czy Coldrexie. Dlatego nie należy ich łączyć, bo mogą doprowadzić do zatrucia. Tak samo zresztą jak przyjmowane bez umiaru.

Kierujący pojazdami powinni szczególnie zwracać uwagę na leki, które obniżają sprawność psychoruchową. Osoby po zażyciu takich leków powinni odczekać minimum dwie godziny zanim zasiądą za kółkiem. Leki zawierające kwas acetylosalicylowy lub paracetamol w niewielkim stopniu mogą osłabiać reakcje kierowcy.

Jak przyjmować tabletki przeciwbólowe, żeby nam pomogły i nie zaszkodziły? Aby środki przeciwbólowe były dla nas bezpieczne powinniśmy najpierw przeczytać ulotkę, z której dowiemy się o składzie, przeciwwskazaniach i dawkowaniu. Najlepiej przyjmować leki po jedzeniu, aby uniknąć podrażnienia żołądka. Zdecydowanie nie wolno tabletek łączyć z innymi o podobnym działaniu. Nie należy brać kolejnej tabletki już po 30 minutach, gdy czujemy, że pierwsza nie działa. Nie przekraczać dziennej dawki określonej w ulotce producenta. Środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, nie powinny być stosowane dłużej niż przez 3 dni.

Jeśli dolegliwości nie ustępują, a nawet nasilają się, należy zgłosić się do lekarza. Być może trzeba będzie wykonać dodatkowe badania, aby znaleźć przyczynę naszego stanu chorobowego.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja WszystkieLeki.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (181 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  14 stycznia 2016 12:19

    Biorę w ostateczności. Gdy mnie bolą stawy, najpierw jest kriożel na zimno, żel przeciwbólowy, a potem tabletka. A najlepsze to mrożenie dwutlenkiem węgla lub azotem…

    Odpowiedz
  2. mama_kazala  14 stycznia 2016 12:52

    wydaje mi się, ze ludzie zdecydowanie biora tych tabletek za dużo 😉

    Odpowiedz
    • bbo  14 stycznia 2016 19:46

      Też mam takie wrażenie, a to tez dzięki temu, że reklamy telewizyjne lekarstw i suplementów są takie częste.

      Odpowiedz
  3. Aneta  14 stycznia 2016 14:28

    Bardzo łatwo uzależnić się od leków, w tym również od tabletek przeciwbólowych.

    Odpowiedz
  4. Jaworka  14 stycznia 2016 20:34

    Nie biorę w ogóle przeciwbólowych bo do poprzedniego bólu dołączył by ból żołądka i jestem przeciwna częstemu braniu w ogóle wszystkich tabletek tak reklamowanych teraz na wszystko

    Odpowiedz
  5. Wusia  14 stycznia 2016 21:31

    Jestem migrenowcem i bez tych tabletek niekiedy nie mogłabym w ogóle funkcjonować.Przy bólu głowy najważniejsze jest przyjęcie leku przy pierwszych symptomach bólu i wtedy wystarczy jedna dawka leku.

    Odpowiedz
  6. lilkawodna  14 stycznia 2016 21:47

    Oj statystyki mówią że Polacy przesadzają

    Odpowiedz
  7. Żanett  15 stycznia 2016 11:42

    Ja rzadko biorę tabletki przeciwbólowe, nawet wtedy ich unikam, gdy mnie coś boli. Zażywam w ostateczności, kiedy ból jest już naprawdę nie do zniesienia.

    Odpowiedz
  8. malinowaja  15 stycznia 2016 13:16

    Ja biorę tylko z konieczności jak już wytrzymać nie dam rady

    Odpowiedz
  9. BlackMary  16 stycznia 2016 21:14

    Ja nie biorę wcale pobili i przestanie. No chyba że jestem chora to raz na ruski rok 😉

    Odpowiedz
    • BlackMary  16 stycznia 2016 21:16

      Poboli tam miało być 😄

      Odpowiedz
  10. Patriszia  17 stycznia 2016 19:49

    Staram się nie brać środków przeciwbólowych, ale kiedy mam migrenę to niestety nie da się inaczej.

    Odpowiedz
  11. Anita  22 stycznia 2016 20:18

    ciekawy artykuł!

    Odpowiedz
  12. spongelife  31 stycznia 2016 20:03

    Ciekawy artykuł, ja zażywam takie leki tylko przy bardzo silnym bólu, staram się ograniczać środki przeciwbólowe.

    Odpowiedz
  13. scrabble  1 lutego 2016 11:30

    Zawsze czytam ulotki i stosuję się do zalecanego dawkowania.

    Odpowiedz
  14. Ewelina  4 lutego 2016 16:36

    Bardzo sięgam po tabletki przeciwbólowe

    Odpowiedz
  15. stokrotkapolna  26 października 2016 09:01

    Staram się jak najmniej przyjmować tabletek przeciwbólowych. Biorę je sporadyczne, jak już naprawdę ból jest silny. Może dwa, trzy opakowania na rok. Ale mam w otoczeniu koleżankę , która zażywa ich bardzo dużo.Moje argumenty i ostrzeżenia do niej nie docierają..

    Odpowiedz
  16. stokrotkapolna  10 marca 2017 07:06

    Ja też przyjmuję leki przeciwbólowe bardzo rzadko. Bardzo ciekawy i przydatny artykuł. Zawsze warto czytać , i dowiadywać się cennych wskazówek dotyczących naszego organizmu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany